PIÓRA WIECZNE

Renoird Roman Time – TEST

renoird1

Korpus:

Nie wiem dokładnie z jakiego materiału jest wykonany, ale pióro jest raczej masywne i sprawia bardzo dobre wrażenie. Do jego solidności nie mam żadnego zastrzeżenia.  Spasowanie elementów jest bardzo poprawne i nie można im nic zarzucić. Na kolejną pochwałę zasługuje zatrzask skuwki – nie wiem jak będzie się sprawował na przestrzeni czasu, ale na chwilę obecną jestem nim zachwycony. Jest to wyraźny, pewny „klik” – działanie jest bardzo pozytywnie zaskakujące.

Skuwka została wyposażona w szeroki pierścień z wygrawerowaną nazwą firmy, a klip nawiązuje to nazwy modelu. Falisty wzór pokrywający sekcję oraz jej zakończenie, częściowo kryjące stalówkę, tylko pogłębia te odczucia.

renoird2

Stalówka:

Ktoś powie – jaką stalówkę może mieć pióro z tej półki? Otóż powiem, że to ma świetną. Stalówka pisze gładko i bardzo przyjemnie. Dosłownie robi piorunujące wrażenie. Firma generalnie dopiero zaczyna więc naturalnym wydaje się cięcie kosztów produkcji. Jednak jak widać producent zadbał o to aby pióro pomimo przystępnej ceny trzymało również odpowiedni poziom. Atrament podawany jest bardzo płynnie. Otrzymana kreska to takie ciut grubsze F/ cienkie M – nadaje się bardzo dobrze tak do notowania jak i do podpisywania.

renoird4

renoird3

System napełniania:

Tłoczek lub naboje. Miłym akcentem jest fakt, iż tłoczek otrzymujemy razem z piórem. Pewnym minusem jest to, że mimo wykończeń w kolorze złotym, tłoczek jest wykończony „na srebrno”. W tej cenie nie można mieć wszystkiego, ale to jest detal. Ważniejsze jest to że jest w komplecie i że spełnia swoja rolę.

Opakowanie:

Jest wykonane z lakierowanego kartonu, z zamknięciem na magnesik. Ale jest tak dobrze zrobione, że robi naprawdę bardzo dobre wrażenie. Zamyka się  bardzo wygodnie i płynnie – wszystko pasuje idealnie – słyszałem nawet opinie od osób którym pokazywałem pióro – że wg. nich jest ono lepiej wykonane niż to dodawane np. przez Watermana.

Cena i jakość:

Dzięki firmie Renoird mam możliwość przetestowania tego pióra. W sklepie kosztuje ono na ten moment 149zł. Jeśli pióro będzie odporne na długotrwałe użytkowanie, to uważam, że stosunek ceny do jakości jest rewelacyjny.

renoird5

Podsumowanie:

Na temat firmy Renoird opinie są podzielone – z jednej strony stoją osoby twierdzące, że to świetnie, że w końcu coś się w Polsce dzieje w temacie produkcji piór, a z drugiej, że to niestety „polskie pióra, które nie są produkowane w Polsce”. Oczywiście, że każdy z nas chciałby, abyśmy mieli w naszym kraju firmę podobną do Montblanc, Montegrappy, Visconti czy Pelikana. Jednak należy mieć świadomość, że wg starego przysłowia „nie od razu Kraków zbudowano”, ewolucja wspomnianych firm dokonywała się na przestrzeni wielu lat. Osobiście uważam, że jak na początki, to firma Renoird radzi sobie rewelacyjnie – niezależnie od miejsca produkcji już zaoferowała produkt który świetnie pisze i jest bardzo dobrze wykonany – a to wszystko w świetnej cenie. Mam nadzieję, że jak tylko firma trochę umocni się finansowo, spróbuje wykonać w 100% swoje projekty, oraz że miejmy nadzieję – kiedyś doczekamy się równie dobrej jakości produktów wykonanych w całości w Polsce. Ja obecnie noszę w piórniku Roman Time oraz Grenada, i prezentuję je komu tylko mogę. Naprawdę trzeba tutaj pochwalić, że nie tylko postawiono na niską cenę, ale i na dobrą jakość. Oczywiście – można było by oczekiwać więcej – ale to nie jest pióro za tysiąc czy dwa tysiące złotych.

Trzeba nawiązać tutaj do pewnej rzeczy, która została już poruszona w Internecie – tzn o gamie produktów Renoird’a. Faktycznie – mogły by być ciut bardziej jednolite pod względem stylistyki tak by wybić się ponad inne firmy – tak by patrząc na pióro można było od razu powiedzieć, że to pióro tego, a nie innego producenta. Ale jak już wspomniałem – można się zastanowić, czy na takie oczekiwania nie jest trochę za wcześnie.

1 odpowiedź »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s