Jaquet Droz

Jaquet Droz Grande Seconde Quantième Ivory Enamel

Foto: Materiały prasowe marki Jaquet Droz

Foto: Materiały prasowe marki Jaquet Droz

Koncepcja odwrotnej kompozycji tarczy, w której to sekundnik gra pierwsze skrzypce, nie jest niczym nowym. Jednak nawet w tym przypadku producenci wciąż rywalizują między sobą, prezentując rok w rok nowe warianty. Po wprowadzeniu Grande SecondeQuantième w 2011 roku, światło ujrzała najnowsza wersja tego czasomierza.

Foto: Materiały prasowe marki Jaquet Droz

Foto: Materiały prasowe marki Jaquet Droz

Model został wyposażony w emaliowaną tarczę, która ma barwę kości słoniowej. Cechą rozpoznawalną manufaktury Jaquet Droz jest porządek i pewna prostota panująca na powierzchni cyferblatu, a także, że projekty z logo JD posiadają swój własny, rozpoznawalny styl. Nie wiem dlaczego, ale patrząc na ten zegarek, mam skojarzenia z czasomierzami typu Regulateur (pol. regulator), jednak nie należy on do tej grupy. Dwie – a właściwie z uwagi na zagłębienie podziałki datownika w tarczy sekundnika – trzy sub-tarcze ułożone zostały w układzie pionowym. Cyfry rzymskich indeksów godzinowych ciekawie współgrają z arabskimi cyframi sekundnika i datownika. Całość uzupełniają podziałki typu „rail track” (nazwa wzięła się od skojarzenia ich wyglądu z torowiskiem kolejowym). Uzupełnieniem są delikatne, polerowane złote wskazówki, a całość jest chroniona przez szafirowe szkło.

Wykonaną w zależności od wersji z 18 karatowego różowego lub białego złota kopertę możemy nabyć w wariancie mierzącym 39 lub 43mm średnicy. Z jej prawej strony umieszczono koronkę ozdobioną charakterystycznym dla manufaktury znakiem podwójnej gwiazdy. Wewnątrz pracuje manufakturowy mechanizm Jaquet Droz 2663 z automatycznym naciągiem sprężyny. Pracuje on z częstotliwością 28800 VpH i oferuje 68 godzin rezerwy chodu. Wahnik wykonany został z 22 karatowego złota. Zegarek jest wodoodporny do 30 metrów (3 bar). Główne zmiany w stosunku do poprzedniej wersji objęły właśnie werk.

Wprowadzono krzemową sprężynę balansu, a także odwrócono rogi palet. Nie tylko wpłynęło to na poprawę jakości chodu, ale także na zmniejszenie zużycia poszczególnych elementów. Wzrosła również odporność na zakłócenia spowodowane polem magnetycznym. Oczywiście kalibry produkowane przez JD to nie tylko suche parametry techniczne, ale także dbałość o detale. Wiele elementów jest wykańczanych ręcznie. Ostatecznie pracę mechanizmu możemy podziwiać przez transparentne wypełnienie dekla. Każdy czasomierz posiada na deklu wygrawerowany indywidualny numer.

Zegarek jest oferowany na ręcznie wykonywanym, czarnym pasku ze skóry aligatora.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s