Vacheron Constantin

Vacheron Constantin Maître Cabinotier Astronomica

Foto: Materiały prasowe Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe Vacheron Constantin

Czasomierzami, które budzą największy podziw wśród miłośników tradycyjnego zegarmistrzostwa, są bez wątpienia tzw. „wielkie komplikacje”. Z uwagi na połączenie wielu funkcji realizowanych w pełni mechanicznie, są to konstrukcje niezwykle skomplikowane. Zegarki tego typu pojawiają się jedynie w ofercie najlepszych manufaktur, jednak z uwagi na bardzo ograniczoną ilość produkowanych egzemplarzy, a także niezwykle wysokie ceny, są one dostępne jedynie dla nielicznych klientów. Niezależnie od tych ograniczeń, przyprawiają one o szybsze bicie serca większość pasjonatów z całego świata. Jedną z takich konstrukcji jest zaprezentowany podczas Watches & Wonders 2014 model Maître Cabinotier Astronomica.

Foto: Materiały prasowe Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe Vacheron Constantin

Mierząca 47mm średnicy oraz 19,1mm wysokości koperta wykonana została z 18 karatowego białego złota. Jej spory rozmiar podyktowany jest przede wszystkim koniecznością zmieszczenia sporego mechanizmu, który łączy aż 15 zaawansowanych technicznie komplikacji. Kształty koperty nie zdradzają w pierwszym momencie gabarytów – jej zaokrąglone krawędzie sprawiają, że całość wygląda całkiem zgrabnie. Wypolerowane powierzchnie koperty tworzą ramę dla właściwie podwójnej tarczy, gdyż w ten sposób można opisać zegarek oferujący tak dużą ilość wskazań od strony awersu jak i rewersu. Również szerokość pierścienia lunety odpowiada wymiarami temu, który znajduje się od strony dekla. Z obu stron koperty umieszczono sporo przycisków, dzięki którym możliwa jest regulacja wskazywanych parametrów.

Wewnątrz pracuje kaliber 2755-B1 z ręcznym naciągiem sprężyny. Na jego konstrukcję składa się aż 839 komponentów. Rezerwa chodu wynosi 58 godzin.

Na tarczy dużo się dzieje, ale w żadnym wypadku nie można mówić o bałaganie. Szara powierzchnia idealnie spaja delikatnie zarysowane sub-tarcze oraz podziałki odpowiadające za wskazanie wartości podawanych przez komplikacje takie jak wieczny kalendarz (dzień, miesiąca, dzień tygodnia, miesiąc oraz lata przestępne), rezerwa chodu, wschód oraz zachód słońca, równanie czasu, czy też sekundnik połączony z tourbillonem, którego pełen obrót następuje co 60 sekund. Oczywiście tradycyjnie dla manufaktury Vacheron Constantin, klatka tourbillonu nawiązuje kształtem do krzyża maltańskiego, który jest równocześnie logo firmy. Indeksy godzinowe oraz wskazówki wykonano z 18K białego złota. Na uwagę zasługuje także dokładność wiecznego kalendarza, w którym zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, użytkownik nie musi martwić się o poprawność wskazywanych parametrów przez 400 lat. Pomimo tylu wskazywanych parametrów, na cyferblacie panuje zadziwiająco duży porządek.

Foto: Materiały prasowe Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe Vacheron Constantin

Podobnie jest z drugiej strony. Od strony dekla możemy obserwować kolejne 7 zestawów parametrów takich jak: wykres nieba, przesilenie, równonoc, czas gwiazdowy oraz faza księżyca, pory roku oraz znak zodiaku. Połączenie tych wszystkich funkcji jest w zegarmistrzostwie niezwykle rzadko spotykane. Ciekawą rzeczą jest możliwość dostosowania wykresu nieba do miasta wybranego przez klienta. Dłuższa z dwóch centralnych wskazówek, odpowiada nie tylko za wskazanie aktualnej daty, pory roku, czy znaku zodiaku, ale także za wskazanie równonocy lub przesilenia.

Pełna lista komplikacji przedstawia się następująco:

 1. minutowa repetycja
 2. tourbillon
 3. 3-7. wieczny kalendarz (dzień miesiąca, dzień tygodnia, miesiąc, rok przestępny)
 4. rezerwa chodu
 5. równanie czasu
 6. wschód słońca
 7. zachód słońca
 8. wykres nieba
 9. wiek i faza księżyca
 10. czas gwiazdowy (godziny i minuty)
 11. pory roku i znak zodiaku

Każda z części werku jest precyzyjnie dopasowywana dla osiągnięcia optymalnej wydajności. Także poziom wykończenia owych elementów stoi na najwyższym poziomie.

Zegarek oferowany jest na ręcznie szytym i wykańczanym pasku ze skóry aligatora, który dodatkowo wyposażony jest w klamrę wykonaną z 18K białego złota, której kształt nawiązuje do loga firmy. Bogate jest również wyposażenie dodatkowe, bowiem do czasomierza poza drewnianym ekskluzywnym pudełkiem (które pełni rolę rotomatu) wykonanym z drewna Makassar, nabywca otrzymuje tzw. „corrector pen” (narzędzie ułatwiające korektę wskazań), szkło powiększające, a także rezonator dźwięku „La Musique du Temps”, który wzmacnia dźwięk minutowej repetycji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s