Davosa

Davosa Argonautic Lumis – recenzja

davosa_argonautic_lumis_sm-20Zegarki aspirujące do miana tzw. „toolwatch’y” powinny oferować doskonałą czytelność wskazań w każdych warunkach oświetleniowych. Wśród materiałów luminescencyjnych, które wiodą prym, najczęściej stosowana jest Super LumiNova. Stosowane jest jednak także rozwiązanie, które w mojej ocenie jest jednak daleko lepsze. Mam tu na myśli umieszczenie na tarczy oraz powierzchni wskazówek rurek wypełnionych trytem. O zaletach tego rozwiązania wspomnę później, natomiast trzeba przyznać, że czasomierze wyposażone w to rozwiązanie stanowią zdecydowaną mniejszość na rynku. Dodatkowo te nieliczne przykłady cechują się ceną na dosyć wysokim poziomie. Tytułowy zegarek nie tylko zalicza się do grona posiadających tryt, ale który oferuje również atrakcyjną cenę.

davosa_argonautic_lumis_sm-18Koperta mierzy 42mm średnicy oraz 13,5mm wysokości. Została ona wykonana ze stali nierdzewnej. Korzystnym zabiegiem jest utrzymanie średnicy koperty na rozsądnym dla większości użytkowników poziomie. Dzięki temu bryła jednej strony jest wystarczająco masywna jak na tzw. „diver”, a z drugiej zapewnia dobre układanie się na nadgarstku. Nie powoduje także dyskomfortu podczas codziennego użytkowania.

davosa_argonautic_lumis_sm-2Z prawej strony umieszczono zakręcaną koronkę oraz jej osłonę. Operowanie nią nie nastręcza większych problemów i jest łatwe. Gwint umożliwiający jej zakręcanie jest dosyć drobny, jednak trafienie na odpowiednią pozycję umożliwiającą jej zakręcenie jest łatwe. Oczywiście jak na „rasowego diver’a”, zegarek został wyposażony w zawór helowy, który zlokalizowano na godzinie 10. Zegarek jest wodoodporny do 30atm co gwarantuje bezproblemowe użytkowanie go jako pełnoprawnego zegarka nadającego się do nurkowania.

davosa_argonautic_lumis_sm-6Wkładkę obrotowego pierścienia lunety czyli tzw. „bezela” wykonano z ceramiki. Osadzono w niej również fragment wypełniony Super LumiNovą dzięki któremu możemy bez trudu zorientować się w jego położeniu względem tarczy. W dodatku pierwsze 15 minut wyróżniono bardziej szczegółową podziałką, która dodatkowo została wypełniona kolorem – w tym przypadku niebieskim (dostępne są jednak również inne wersje kolorystyczne). Ceramiczne elementy w zegarkach mają swoich zwolenników jak i przeciwników. Ja osobiście należę do tej pierwszej grupy, gdyż ceramika z uwagi na swoje właściwości jest mniej podatna na zarysowania.

davosa_argonautic_lumis_sm-7Na tarczy umieszczono wiele elementów nawiązujących kolorystycznie do wypełnienia pierścienia lunety. Jest to miedzy innymi kolor wskazówek, obramowań indeksów godzinowych czy też barwa czcionki informującej nas o nazwie modelu. Matowa czarna tarcza dzięki warstwie antyrefleksyjnej na szkle również momentami przybiera kolor niebieski. Z powierzchnią cyferblatu kontrastuje zewnętrzna podziałka sekundnika, a także nakładane indeksy godzinowe. Owe indeksy są jednym z najciekawszych elementów czasomierza. Zamiast klasycznej substancji luminescencyjnej zastosowano rurki wypełnione gazem – a konkretnie trytem. Nie jest to nowość, gdyż zegarki z takim rozwiązaniem produkuje od pewnego już czasu kilka firm, jednak należy uznać je za przykłady mało liczne, a firmy za niezbyt popularne. Często również cena takich czasomierzy jest dosyć wysoka. W tym przypadku nie tylko mamy do czynienia z zegarkiem mechanicznym, który wyposażono w to rozwiązanie, ale który również jest dobrze wykonany, a przy tym atrakcyjny cenowo. Za nowy zegarek przyjdzie nam w tej chwili zapłacić około 3200zł co wydaje się ceną naprawdę korzystną.

davosa_argonautic_lumis_sm-3Wspomniane wcześniej rurki wypełnione trytem umieszczono także na wskazówce minutowej oraz godzinowej, dzięki czemu świecą one równie mocno jak tarcza zegarka. Zastosowanie trytu w pełni uniezależnia nas od konieczności naświetlania tych elementów w stosunku do np. Super LumiNovy. Dzięki temu elementy te świecą nieprzerwanie z taką samą mocą przez długie lata gwarantując nam doskonałą czytelność wskazań w każdych warunkach oświetleniowych. W dobrym świetle czytelność zapewniają białe końcówki obu wskazówek. Całość uzupełnia delikatny sekundnik w kolorze białym, którego zakończenie pokryto niebieską farbą. Tarczę oraz jej elementy chroni szkło szafirowe, które dodatkowo dla podniesienia czytelności wskazań pokryto warstwą antyrefleksyjną.

davosa_argonautic_lumis_sm-17Na tarczy poza wspomnianymi elementami umieszczono logo producenta, a także zlokalizowane na godzinie trzeciej okienko datownika. Ten ostatni element również otrzymał wyróżnienie wykonane za pomocą substancji luminescencyjnej – tej samej której użyto do wypełnienia „kropki” na pierścieniu lunety. Początkowo wydawało mi się to trochę dziwne, jednak szybko doszedłem do wniosku, że zabieg ten jest całkiem interesujący.

davosa_argonautic_lumis_sm-10Pełny stalowy dekiel prezentuje dosyć oszczędną w wyrazie formę. Zdobienie tego elementu ograniczono do podania podstawowych informacji, które otaczają wewnętrzny medal, na którym umieszczono logo producenta. Prezentuje się on dobrze i pasuje do ogólnego charakteru zegarka.

davosa_argonautic_lumis_sm-15Wewnątrz zamontowano mechanizm z automatycznym naciągiem chodu, a mianowicie ETA 2824-2. W tak krótkim okresie trudno mi wypowiedzieć się na temat dokładności chodu zegarka, jednak mechanizm ten jest typowym tzw. „wołem roboczym”. Jest on powszechnie stosowany w bardzo wielu zegarkach tak więc ma obaw o poprawność wskazań. W dodatku jest on łatwy i niedrogi w ewentualnym serwisowaniu – mam tutaj chociażby na myśli przeglądy, które powinien przejść każdy mechanizm po kilku latach użytkowania.

Zegarek, który jest przedmiotem recenzji miał założoną bransoletę typu mesh o naprawdę dobrej jakości – w dodatku jest ona wyposażona w zapięcie motylkowe, które posiada dodatkowe zabezpieczenie uniemożliwiające przypadkowe jego rozpięcie.

davosa_argonautic_lumis_sm-11

davosa_argonautic_lumis_sm-21

davosa_argonautic_lumis_sm-22

Podsumowanie:

Zegarek ten jest jednym z najciekawszych z którymi dane mi było się w ostatnim czasie zapoznać. Jakość wykonania stoi na wysokim poziome, podczas gdy cena jest naprawdę atrakcyjna jak na zegarek dobrze wykonany, wodoszczelny do 30atm oraz dodatkowo wyposażony w podświetlenie za pomocą trytu, które gwarantuje doskonałą czytelność w każdych warunkach oświetleniowych. Moim zdaniem jest to jeden z najciekawszych zegarków w asortymencie tego producenta – zdecydowanie polecam.

davosa_argonautic_lumis_g

W tym miejscu chciałem podziękować firmie Chrono Online Sp.j – będącej dystrybutorem zegarków marki Davosa w Polsce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s