Davosa

Davosa Trailmaster Automatic – recenzja

davosa_trailmaster_sm-3W ostatnim czasie mam możliwość dokładniej przyglądać się wielu zegarkom z logo Davosy i muszę przyznać, że wizerunek tej marki w moich oczach ciągle się poprawia. Tytułowy czasomierz jest dosyć nietypowy stylistycznie i raczej sięga do wzorców sprzed lat, aniżeli prezentuje najnowsze trendy. Czy to dobrze?

davosa_trailmaster_sm-7W pierwszym momencie zegarek ten do mnie nie trafił wizualnie, dlatego, że wolę koperty z bardziej wyodrębnionymi uszami. Jednak w trakcie obcowania z nim moje zdanie o nim zmieniło się o 180 stopni. Po pierwsze koperta zaczęła mi się podobać. Po drugie doceniłem świetne satynowe wykończenie powierzchni koperty, dzięki któremu wygląda ona naprawdę ciekawie. Obie koronki są zakręcane, a przy tym głęboko żłobione więc operowanie nimi to sama przyjemność. Zacząłem po doceniać wszystkie indywidualne smaczki tego zegarka, a także projekt jako stylistyczną i funkcjonalną całość. Koperta została wykonana ze stali nierdzewnej i ma wymiary 42mm średnicy (łącznie z uszami długość wynosi 47mm) oraz 12,7mm wysokości. Wspomniana satynowana powierzchnia metalu robi bardzo dobre wrażenie.

davosa_trailmaster_sm-10Na godzinie 3 umieszczono koronkę (w dodatku ozdobioną logiem producenta), która obsługuje podstawowe wskazania zegarka. Na godzinie 10 znalazła się druga zakręcana koronka, której zadaniem jest umożliwienie obrotu wewnętrznym pierścieniem, dzięki któremu możemy odmierzać czas w zakresie 60 minut. Dodatkowo pierwsze 15 minut zostało wyróżnione kolorem pomarańczowym. Przełożenie jest dobrane w sposób zapewniający dużą szybkość oraz precyzję obrotu pierścienia.

davosa_trailmaster_sm-2Do wypełniania pierścienia lunety oraz dekla użyto szkła szafirowego. Zegarek jest wodoodporny do 10 ATM.

Głównym kolorem panującym na cyferblacie jest szary. W kolorze tym wykonano wewnętrzny obrotowy pierścień, a także centralną część tarczy, która została ozdobiona szlifem słonecznym. Na jej powierzchni umieszczono wykonane z substancji luminescencyjnej indeksy godzinowe, które uzupełnia podziałka minutowa oraz sekundowa (w przypadku której również wyróżniono pierwszy kwadrans). Na godzinie 3 umieszczono podwójne okienko datownika, które umożliwia odczytanie dnia miesiąca oraz dnia tygodnia. To wszystko uzupełniają proste w kształcie oraz pokryte w dużej mierze substancją luminescencyjną wskazówki. Tzw. „wisienką na torcie” jest pomarańczowa wskazówka sekundnika.

davosa_trailmaster_sm-9Zastosowany mechanizm to ETA 2836-2 z automatycznym naciągiem sprężyny. Werk ten pracuje z częstotliwością 4Hz (28800 VpH), a do łożyskowania jego ruchomych elementów użyto 25 kamieni. Został on wyposażony także w stop-sekundę.

davosa_trailmaster_sm-5Zegarek oferowany jest w komplecie z materiałowym paskiem, którego przeszycie nawiązuje do innych elementów kolorystycznych czasomierza. Pasek jest dosyć sztywny, ale robi dobre wrażenie, a przede wszystkim pasuje stylistycznie do całości.

davosa_trailmaster_sm-16Podsumowanie:

Zegarek jest naprawdę dobrze wykonany – pokazuje to zwłaszcza zbliżenie na skalę sekundnika, która nie dosyć, że została położona idealnie równo, to w dodatku jest elementem przestrzennym, a nie tylko płaskim nadrukiem. Wykonaniu nie można nic zarzucić – jest po prostu bardzo dobre. Na temat dokładności chodu nie mogę się wypowiedzieć, gdyż musiałbym ten zegarek użytkować w pełnym tego słowa znaczeniu. Polecam z tym zegarkiem zaznajomić się nieco dłużej, gdyż ja potrzebowałem chwili by sie przekonać do jego stylistyki nawiązującej do lat ’80. Moim zdaniem warto mu się przyjrzeć właśnie z uwagi na jego nietuzinkowy design.

davosa_trailmaster_g

W tym miejscu chciałem podziękować firmie Chrono Online Sp.j – będącej dystrybutorem zegarków marki Davosa w Polsce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s