Lange 1 to swego rodzaju ikona manufaktury A. Lange & Söhne. Model ten jest niezwykle charakterystyczny, a przez to i rozpoznawalny. Wprowadzono go po raz pierwszy na rynek w 1994 roku i od razu zdobył on wielkie uznanie w świecie zegarmistrzostwa. Jednak podobnie jak inne produkowane przez siebie czasomierze, tak i ten manufaktura postanowiła poddać niewielkim modyfikacjom.
Nowy model posiada kopertę wykonaną z 18 żółtego bądź różowego złota. W zależności od wersji zróżnicowany jest kolor cyferblatu. W pierwszym przypadku jest to tzw. „szampańska biel”, natomiast w drugim otrzymamy srebrzystobiały cyferblat. Manufaktura zapowiedziała także przygotowanie wersji z kopertą z platyny, której tarcza będzie rodowana.
Koperta mierzy jedynie 38,5mm średnicy oraz 9,8mm wysokości. Tegoroczny krok związany ze zmniejszaniem gabarytów niektórych zegarków A. Lange & Söhne jest dosyć ryzykowny, ale moim zdaniem nie tylko zasadny, a wręcz pożądany. Manufaktura stara się wracać do mniejszych średnic, których wymiary sprawdzały się na przestrzeni dziesiątek lat, zamiast walczyć z innymi na coraz większe średnice produkowanych przez siebie zegarków. Tutaj co prawda zmiana nie miała miejsca, gdyż parametr 38,5mm średnicy pozostał niezmienny, to ten fakt również cieszy, że zegarek nie urósł.
- Foto: Materiały prasowe A. Lange & Söhne
- Foto: Materiały prasowe A. Lange & Söhne
- Foto: Materiały prasowe A. Lange & Söhne
Zastosowany manufakturowy kaliber L121.1 posiada manualny naciąg sprężyny i oferuje 72 godziny rezerwy chodu (jest to zasługa zastosowania podwójnego bębna sprężyny). Jego częstotliwość pracy wynosi 21600 VpH, a do łożyskowania ruchomych elementów użyto 43 kamieni (w dodatku wiele z nich zostało zamocowanych w złotych szatonach).
Tarcza uległa jedynie bardzo subtelnemu odświeżeniu, które dla nieprawnego oka będzie momentami nawet niezauważalne. I dobrze, bo stare przysłowie mówi, „że dobrych rzeczy nie należy poprawiać”. A Lange 1 z pewnością można już uznać za klasykę, która wywarła spore piętno na historii zegarmistrzostwa. Decentryczne wskazanie godziny oraz sekundnik umieszczony na godzinie 5 to cechy niewątpliwie charakterystyczne dla tego czasomierza. W opisywanym modelu widzimy zestawienie funkcji „dużej daty” oraz wskaźnika rezerwy chodu, jednakże manufaktura A. Lange & Söhne produkuje także inne warianty gdzie np. zamiast wskaźnika rezerwy chodu odnajdziemy wskazanie faz księżyca. Wypełnienie pierścienia lunety oraz dekla wykonano ze szkła szafirowego.
Kategorie: A. Lange & Söhne, ZEGARKI