Na tegorocznych targach SIHH, manufaktura Vacheron Constantin zaprezentowała również dwa czasomierze mające zasilić jedną z najznamienitszych kolekcji tego producenta, a mianowicie Métiers D’art. Zegarki te mają odwoływać się do klasycznych metod zdobnictwa ze świata zegarkowego, a mianowicie ręcznie wykonywanego grawerowania. Motywy roślinne mają być nawiązaniem do zdobień stosowanych w pierwszych zegarach kieszonkowych VC. Florystyczny motyw ma być reminiscencją liści akantu – zdobienia stosowanego już w starożytności. Późniejszym (stosowanym od około XVIII wieku) rozwinięciem tego tematu był “mille feuilles” (eng. “thousand-leaf swirls”) co w tłumaczeniu na język polski oznacza „wir tysiąca liści”.
Koperty obu zegarków zostały wykonane z platyny próby 950. W przypadku pierwszego z tytułowych czasomierzy element ten ma 39mm średnicy oraz 8,5mm wysokości. Drugi z zegarków jest nieznacznie większy. Jego średnica to 41mm a wysokość jest równa 12,35mm. W obu przypadkach pierścień lunety oraz dekiel zostały wypełnione przy pomocy szkła szafirowego. Oba zegarki są wodoodporne do 30 metrów.
Manufakturowy kaliber 4400/1 wyposażony jest w manualny naciąg sprężyny. Przy wysokości wynoszącej jedynie 2,8mm, jego rezerwa chodu wynosi 65 godzin. Trzeba przyznać, że wynik ten robi wrażenie. Mechanizm składa się ze 127 komponentów i pracuje z częstotliwością 4Hz (28800 VpH).
W modelu którego mechanizm wyposażono w moduł obiegowego wychwytu znajdziemy kaliber 2260/1. Wcześniej mogliśmy go zobaczyć w modelu Patrimony Traditionnelle 14-Day Tourbillon Openworked. Werk ten składa się z 231 elementów i pracuje z częstotliwością chodu wynoszącą 2,5 Hz (18000 VpH). Zgodnie z nazwą rezerwa chodu wynosi aż 14 dni. Udało się to osiągnąć dzięki manualnemu naciągowi oraz czterem bębnom sprężyny.
W obu przypadkach zarówno awers jak i rewers mechanizmu, zostały pokryte ręcznie wykonywanym grawerunkiem, którego precyzja wykonania sięga najwyższego poziomu. Średni czas grawerowania jednego mechanizmu 4400/1 to niewiele ponad 10 dni. Z tego też względu zrezygnowano z tradycyjnego podejścia do cyferblatu i powierzchnię tarczy stanowi tak naprawdę mechanizm. W przypadku zegarka z tourbillonem, na godzinie 12 umieszczono wskaźnik rezerwy chodu. Na godzinie 6 widoczna jest klatka tourbillonu, której obrót trwa 60 sekund czyli 1 minutę.
Oba czasomierze będą oferowane na ręcznie szytych i wykańczanych niebieskich paskach wykonanych ze skóry aligatora Mississippiensis. Paski są wyposażone w zapięcie nawiązujące do połowy krzyża maltańskiego, który stanowi jednocześnie logo manufaktury. Element ten wykonano z tego samego materiału co koperta, czyli z platyny próby 950. W obu przypadkach nabywcy otrzymują w komplecie szkło powiększające.
Kategorie: Vacheron Constantin, ZEGARKI