Omega

Omega Speedmaster `57 [Baselworld 2015]

Foto: Materiały prasowe firmy Omega

Foto: Materiały prasowe firmy Omega

We wrześniu ubiegłego roku zamieszczałem na łamach Zegarki i Pióra recenzję modelu Speedmaster ’57 Co-Axial Chronograph. Choć funkcjonuje on w cieniu bardziej znanego brata jakim jest „Moonwatch”, to jest to zegarek niewątpliwie bardzo udany. W tym roku postanowiono dokonać kilku kosmetycznych poprawek. Czy dzięki temu jest jeszcze lepszy?

Moim zdaniem tak. Już na samym początku producent podkreśla fakt mocniejszego nawiązania do wzornictwa sprzed lat, a w materiałach prasowych umieszczono zdjęcie protoplasty. Średnica koperty wykonanej ze stali nierdzewnej nie zmieniła się, i nadal wynosi ona 41,5mm. Łączy ona powierzchnie polerowane oraz szczotkowane. Zegarek jest wodoodporny do 100 metrów.

Foto: Materiały prasowe firmy Omega

Foto: Materiały prasowe firmy Omega

Foto: Materiały prasowe firmy Omega

Foto: Materiały prasowe firmy Omega

Największe zmiany wprowadzono w obrębie cyferblatu. Zamiast nakładanych indeksów godzinowych postanowiono wyciąć otwory przez które widać umieszczoną poniżej warstwę “vintage“ Super-LumiNov’y – tak przynajmniej określa ją producent. Chodzi po prostu o jej kolor ecru. W słabym oświetleniu emituje ona jednak światło w kolorze zielonym. Także wygląd sub-tarcz uległ przeprojektowaniu. Obecnie są one udaną ewolucją tego, co można zobaczyć w tym miejscu w modelu historycznym. Powrotu do łask doczekały się również wskazówki, które Omega nazwała „Broad Arrow”. Ich ponowne pojawienie się w tym czasomierzu uważam za doskonałe posunięcie. Poprzednia stylistyka tego elementu była ładna, ale wspomniane „Broad Arrow” są po prostu moim zdaniem ładniejsze. Ich plusem jest także znacznie pełniejsze odwołanie się do stylistyki, z której tak wielu ludzi kojarzy firmę Omega.

Foto: Materiały prasowe firmy Omega

Foto: Materiały prasowe firmy Omega

Nie zmieniono elementu kluczowego dla działania czasomierza. Znajdziemy tutaj ten sam manufakturowy kaliber 9300 co w recenzowanym przeze mnie modelu. Jego niewątpliwą zaletą jest zastosowanie podwójnego bębna sprężyny napędowej, co pozwoliło na osiągnięcie rezerwy chodu na poziomie 60 godzin. Jego pracę możemy obserwować przez wypukłe szkło szafirowe, które w tym wypadku robi naprawdę duże wrażenie.

Zegarek będzie sprzedawany w komplecie z brązowym skórzanym paskiem, wyposażonym w zapięcie motylkowe wykonane ze stali nierdzewnej. Producent podkreśla objęcie produktu pełną, czteroletnią gwarancją.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s