Baume&Mercier

Baume & Mercier Capeland Shelby® Cobra Limited Edition

Foto: Materiały prasowe Baume & Mercier

Foto: Materiały prasowe Baume & Mercier

“Budowa własnego samochodu sportowego jest marzeniem każdego kierowcy wyścigowego, i jest to dokładnie tym, czym jest dla mnie Cobra” – te słowa Carrolla Shelby’ego przeszły do historii. Historii, którą sam producent tytułowych czasomierzy przyrównuje do twierdzenia, „że są w życiu rzadkie momenty, które definiują kim jesteśmy naprawdę”. Manufaktura Baume & Mercier ceniąca te wartości postanowiła uhonorować 50 rocznicę stworzenia legendy, jaką jest bez wątpienia samochód Cobra.

Producent wspólnie z Carroll Shelby Company postanowił zatytułować dwie wersje modelu Capeland właśnie Carroll’owi, który przywrócił prestiż oraz na zawsze zmienił wizerunek wyścigów odbywających się w Ameryce. Z uwagi na problemy zdrowotne C. Shelby musiał porzucić swoją karierę kierowcy wyścigowego. Swoją uwagę skupił jednak na budowie możliwie tanich, zwartych i łatwych w montażu samochodów, które mogły by konkurować z wyrobami z Europy. Już w 1963 roku Cobra święciła swoje wielkie tryumfy. W ciągu pierwszych trzech lat startów w USA, przegrała ona tylko 1 wyścig. To jednak nie zaspokajało jego ambicji, którymi było konkurowanie również na torach w Europie. Z tego względu zwrócił się on do firmy Ford, która podjęła temat. Wymieniono silnik na konstrukcję V8, dysponującą pojemnością 427 cali sześciennych oraz mocą 500 koni mechanicznych. Ta współpraca oraz jej owoc otworzyły nowy rozdział w sporcie motorowym.

Inspiracją dla projektantów tytułowych zegarków (bo przygotowano w rzeczywistości dwa warianty) był zaprezentowany przez manufakturę w roku 1948 zegarek z funkcją stopera, który obsługiwało się za pomocą jednego przycisku – tzw. „monopusher”. Oba czasomierze są na pierwszy „rzut oka” podobne, jednak istnieje pomiędzy nimi kilka znaczących różnic:

Capeland Shelby® Cobra – 18K Red Gold Flyback Chronograph

W tym przypadku zastosowano wykonaną z 18 karatowego różowego złota kopertę, której średnica wynosi 44mm, a wysokość 16,5mm. Z jej prawej strony znajdziemy przyciski służące do obsługi stopera oraz sygnowaną logiem manufaktury koronkę. Pierścień lunety wypełniono przy pomocy szkła szafirowego, które zostało pokryte powłoką antyrefleksyjną. Tego samego rodzaju szkła użyto do wypełnienia dekla, przez który możemy obserwować pracę jak i zdobienia mechanizmu. Na pierścieniu dekla odnajdziemy informację, którą z 98 wyprodukowanych sztuk trzymamy aktualnie w ręku. Na szkiełku naniesiono odzwierciedlenie podpisu Carrolla Shelby’ego. Zegarek jest wodoodporny do 50 metrów.

Foto: Materiały prasowe Baume & Mercier

Foto: Materiały prasowe Baume & Mercier

Foto: Materiały prasowe Baume & Mercier

Foto: Materiały prasowe Baume & Mercier

Wewnątrz koperty znajdziemy kaliber La Joux-Perret 8147-2 z automatycznym naciągiem sprężyny. Jego częstotliwość chodu wynosi 4Hz (28800 VpH), natomiast rezerwa chodu to 42 godziny. W werku tym zastosowano barwione na niebiesko śruby, których brak w tańszym modelu. Co istotne, werk ten wyposażono w komplikację „flyback”, czyli powracającej wskazówki. Do łożyskowania ruchomych elementów wykorzystano 27 kamieni.

Niebieską powierzchnię tarczy ozdobiono szlifem słonecznym. Przebiegają przez nią również dwa pionowe pasy. Zarówno one jak i kolor są elementem nawiązującym bezpośrednio do samochodów projektowanych przez Shelby’ego. Takich odwołań jest jednak więcej. Czcionki oraz wygląd totalizatorów mają przypominać te z wnętrza samochodu. Także wypełnione Super LumiNovą (C1, która świeci niebieskim światłem) wskazówki zaprojektowano na wzór ramion kierownicy. Mocno rzucającym się w oczy akcentem, jest zwieńczenie sekundnika w kształcie kobry, które stanowi logo producenta samochodów. Cyferblat okala podziałka tachymetru. Na godzinie 4:30 umiejscowiono okno datownika. W opisywanym wariancie znajdziemy dwie poziomo ułożone sub-tarcze, gdzie lewa pełni rolę sekundnika, natomiast prawa odpowiada za zliczanie minut w trakcie działania stopera.

Capeland Shelby® Cobra- Steel Chronograph

W przypadku drugiego zegarka należy skupić się przede wszystkim na różnicach. Jak sama nazwa wskazuje, koperta tego modelu została wykonana ze stali nierdzewnej zamiast drogocennego kruszcu jakim jest złoto. Jednak zmiany obejmują również wymiary tego elementu. O ile średnica pozostaje bez zmian, to czasomierz ze stalową kopertą jest niższy. Jego wysokość wynosi 14,9mm.

Foto: Materiały prasowe Baume & Mercier

Foto: Materiały prasowe Baume & Mercier

Foto: Materiały prasowe Baume & Mercier

Foto: Materiały prasowe Baume & Mercier

W wariancie tym nie znajdziemy również wspomnianych wcześniej niebieskich śrub zdobiących mechanizm jak i funkcji flyback. Co więcej, zastosowany tutaj kaliber jest odmiennym od tego opisanego wcześniej. Wewnątrz czasomierza pracuje mechanizm La Joux-Perret 8120. On również posiada automatyczny naciąg sprężyny, posiada identyczną 42 godzinną rezerwę chodu, a także pracuje z tą samą częstotliwością chodu wynoszącą 4Hz. Różna jest jednak ilość kamieni użytych w roli łożysk – tych jest o 2 mniej w stosunku do poprzednika tj. 25 sztuk.

Do różnic widocznych od spodu zegarka należy zaliczyć wybity numer licytacji. Wyprodukowanych zostało 1965 egzemplarzy tego modelu. Różnice znajdziemy i na cyferblacie. Umieszczono tam dodatkowy totalizator pozwalający odczytywać czas w zakresie 12 godzin. W dodatku totalizatory stopera wyróżniono kolorystycznie – są one srebrne.

Niezależnie od wybranego wariantu, oba zegarki są oferowane na pasku wykonanym ze skóry aligatora.

2 odpowiedzi »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s