Lamy

Lamy Safari Green – test

lamy_safari_green-1W tym roku do oferty wrócił model Safari w kolorze zielonym. Osoby śledzące ofertę Lamy bądź kolekcjonujące te pióra wiedzą, że taki kolor znajdował się już w sprzedaży. Była to jednak seria produkowana przez pewien określony czas. Teraz wszystkie osoby, którym z jakiś powodów nie udało się zakupić tego koloru, będą miały taką możliwość. Kolor ten wszedł do standardowej palety barw dedykowanych temu modelowi.

Jeżeli chodzi o właściwości i parametry, to pozwalam sobie zacytować częściowo pewne fragmenty umieszczonego już kiedyś testu Safari, gdyż kwestie te nie uległy zmianie w nowym modelu. Jak natomiast prezentuje się kolor?

Jego nazwa to „Green”, chociaż przez wielu określany jest jako „Apple Green” (tłum. „zielone jabłko”). Osobiście uważam, że ta ostatnia nazwa jest adekwatna do tego co widzimy. Faktycznie skojarzenie z zielonymi jabłkami jest tutaj jak najbardziej na miejscu, chociaż sam kolor tak naprawdę jest trochę zimniejszy poprzez pewną domieszkę barwy niebieskiej.

Właściwości i parametry (identyczne jak w opisanym już wcześniej Lamy Safari w kolorze Neon Lime):

Pióro mierzy 140mm Długości skuwki wynosi 65mm. Korpus ma 12mm średnicy, z tym, że dwa jego boki są spłaszczone. Na jednym z nich odnajdziemy wklęsłe logo producenta.

lamy_safari_green-3

lamy_safari_green-2

lamy_safari_green-8Podobnie ma się sprawa z okienkiem podglądu atramentu. Wycięcia zostały umieszczone na obu naprzeciwległych płaszczyznach korpusu. W tym miejscu należy wspomnieć o możliwościach zasilania pióra. Możemy stosować naboje Lamy bądź tłoczek. Osobiście zdecydowanie wolę atrament w kałamarzach wobec czego wybrałem drugą możliwość. Do wyboru w tym przypadku mamy tłoczek Z24 bądź Z26. O ile ten pierwszy pasuje do większości tańszych serii piór Lamy, to o tyle w przypadku wyższych modeli zachodzi konieczność stosowania modelu Z26. W przypadku Safari nie ma różnicy, który wybierzemy, bo pasują oba. Ja wybrałem droższy wariant (ale jest to różnica raptem 3pln), gdyż Z26 jest wykonany z plastiku o wyższym stopniu transparentności.

Charakterystyczna dla Safari jest sekcja o dosyć specyficznym kształcie. Mnie ona osobiście bardzo odpowiada. Nie powoduje męczenia się ręki podczas pisania.

Stalówka w testowanym przeze mnie egzemplarzu ma rozmiar B. Stalówka ta spisuje się bardzo dobrze. Co prawda z uwagi na jej twardość, nie mamy większych szans na uzyskanie zmiennej szerokości linii, ale sunie ona gładko po powierzchni papieru.

lamy_safari_green-4

lamy_safari_green-5

lamy_safari_green-6

lamy_safari_green-7Pióro (korpus, skuwka jak i sekcja) wykonane jest z plastiku, ale jego jakość jest na tyle dobra, że trzyma się je w ręku bardzo przyjemnie. Użyte tworzywo jest wysokiej jakości. Dla osób preferujących większy udział elementów metalowych rozwiązaniem może być model Al-Star, który wykonany jest z anodyzowanego aluminium.

Na koniec „dwa słowa” o klipie. Wykonany jest on z drutu i nie należy z pewnością do najmiększych. Jednak z uwagi na swój kształt, jest on jednym z moich ulubionych jeżeli chodzi o prostotę z jaką mocuje się pióro czy to w kieszeni koszuli/ marynarki, bądź też do okładki notesu.

Z uwagi na fakt, że stalówki montowane między innymi w modelu Safari były już przez nas testowane wielokrotnie, to poniżej zamieszczamy wybrane próbki z jednego z testów, w których użyto Lamy Safari Green:

montblanc_irish_green_sm-9

montblanc_irish_green_sm-10

montblanc_irish_green_sm-12Podsumowanie:

Nowy kolor (o ile można tak o nim napisać) z pewnością znajdzie wielu zwolenników. Sam jednak jestem fanem cieplejszych odcieni koloru zielonego, przez co wolę ubiegłoroczne Safari Neon Lime bądź najnowszego Al-Star Charged Green. Cieszy jednak fakt, że paleta możliwości dla potencjalnego klienta się poszerza, oraz że firma słucha głosu swoich klientów (z których wielu po prostu chciało powrotu tego koloru do oferty).

Na zakończenie chciałem podziękować firmie PrimeLine, która jest dystrybutorem produktów firmy Lamy w Polsce za dostarczenie produktów do testu.

2 odpowiedzi »

  1. A ja mam takie pytanko. Sama rozważam zakup pióra LAMY, tylko mam dylemat, czy lepiej wybrać Safari, czy jednak dopłacić i kupić Al-star? Czy metalowy korpus robi różnicę na tyle żeby dopłacić, czy do zwykłego użytkowania wystarczy w zupełności plastikowe Safari?

    • Generalnie moim zdaniem Safari w zupełności wystarczy do codziennego użytkowania. Safari jest wykonane z bardzo wytrzymałego tworzywa. Wybór pomiędzy Safari a Al-Star to bardziej kwestia gustu i tego co się lubi aniżeli kwestia wytrzymałości 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s