Rolex

Rolex Oyster Perpetual Yacht-Master II [Baselworld 2017]

Foto: Materiały prasowe firmy Rolex

Yacht-Master II z pewnością nie należy do typowych czasomierzy, które plasują się w czołówkach list sprzedażowych danego producenta. Nic dziwnego – model ten pełni zupełnie inną funkcję wizerunkową. Praktycznie każdy istotny gracz w tej branży, który znany jest z zegarków dedykowanych dla osób mających kontakt z morzem (oczywiście na dzień dzisiejszy trzeba już wziąć na to stwierdzenie pewną poprawkę), ma w ofercie nie tylko zegarki dedykowane dla nurków, ale i czasomierze wyposażone w komplikacje dedykowane regatom żeglarskim. W taką właśnie funkcję wyposażono tytułowy model.

Pierścień lunety działa dwukierunkowo w zakresie 90 stopni. Przy jego pomocy możemy ustawiać czas, który przeznaczony jest na przygotowania, a po którym rusza właściwa część regat. Odliczanie możemy ustawić w zakresie od 1 do 10 minut. Co ciekawe – producent skonstruował ową komplikację tak, że posiada ona tzw. „pamięć mechaniczną”, tj. nie musimy każdorazowo jej ustawiać od samego początku. Co więcej po powrocie bezela do ustawienia wyjściowego, mechanizm wciąż „wie”, jaka wartość została ustawiona (najlepiej obrazuje to film przygotowany przez producenta). Wkładka obrotowego pierścienia lunety wykonana jest z ceramiki Cerachrom w kolorze niebieskim. Cyfry oraz litery zostały wypełnione platyną, która nanoszona jest w procesie napylania magnetronowego.

Foto: Materiały prasowe firmy Rolex

Foto: Materiały prasowe firmy Rolex

Foto: Materiały prasowe firmy Rolex

Trzeba zresztą przyznać, że zarówno kolorystyka, jak i kompozycja cyferblatu modelu Yacht-Master mocno utrwaliły się już w świecie zegarków mechanicznych. Niebiesko-biała kolorystyka tarczy w udany sposób kontynuuje barwę pierścienia umieszczonego na bezelu. Akcenty w kolorze czerwonym atrakcyjnie „ożywiają” całą kompozycję. Szkieletowane, centralnie osadzone wskazówki (minutowa oraz godzinowa) podobnie jak kwadratowe indeksy godzinowe otrzymały wypełnienie z substancji Chromalight. Wspomniane wskazówki wykonano z 18 karatowego białego złota. Tarczę chroni szkło szafirowe.

Wykonana ze stali 904L koperta mierzy 44mm średnicy. Jej kształty są typowe dla linii nazywanej przez Rolexa „Oyster”. Producent deklaruje, że cała zasadnicza część koperty jest monoblokiem. Z jej prawej strony umieszczono zakręcaną koronkę (wyposażoną w system Triplock) oraz przyciski służące do obsługi głównych funkcji zegarka. Wodoodporność została przez producenta określona na poziomie 100 metrów.

Manufakturowy kaliber 4161 jest wyposażony w automatyczny naciąg sprężyny, koło kolumnowe oraz pionowe sprzęgło. Bazuje on na kalibrze 4130, który w 2000 roku został opracowany dla modelu Cosmograph Daytona. Werk ten oferuje rezerwę chodu wynoszącą 72 godziny chodu. Do łożyskowania ruchomych elementów użyto 42 rubinów. Mechanizm ten pracuje z częstotliwością chodu wynoszącą 4Hz (28800VpH).

Foto: Materiały prasowe firmy Rolex

Zegarek ten oferowany jest na trój-segmentowej bransolecie typu „Oyster”, która wykonana jest z tego samego materiału co koperta (stal 904L). Podobnie jak koperta, także i bransoleta łączy powierzchnie szczotkowane oraz polerowane na wysoki połysk.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s