Pelikan

Pelikan Souverän M400 Tortoishell White – test

Biała „400’tka” to pióro, które już długie lata temu miało zawitać do mojej kolekcji. Było ono z pewnością na tyle odmienne, że zawsze pozostawało na liście modeli, które chciałbym mieć (no może wolałbym je w rozmiarze 800, lecz do dziś Pelikan takiego pióra nie wyprodukował). Biel zastosowana w miejscu zwyczajowej czerni kusiła. Niedawno jednak właśnie takie piór trafiło do nas dzięki uprzejmości holenderskiego sklepu La Couronne du Comte.

M400 często postrzegany jest jako poręczne pióro, które zmieści się do każdej kieszeni (i to niezależnie czy mówimy o koszuli, marynarce) czy też np: torebki. Kompaktowe gabaryty nie dodają mu splendoru charakterystycznego dla większych „braci”, takich jak M800 czy M1000, jednak faktycznie mobilność tego modelu jest bardzo duża. Z drugiej strony uczciwie muszę przyznać, że jasna kolorystyka przekłada się na optyczne powiększenie pióra. Po założeniu skuwki na tył korpusu pióro wcale nie wygląda na małe.

Powyższe zdanie odpowiada także twierdząco na pytanie: „czy można założyć skuwkę na tył korpusu?”. Nachodzi ona z przyjemnym aksamitnym oporem. Po jej założeniu pióro nie traci nic ze swojego dobrego wyważenia. Da się także pisać piórem bez skuwki na tyle korpusu, chociaż mnie osobiście wtedy pióro wydaje się zbyt lekkie (być może tylko i wyłącznie dlatego, że preferuję duże i często ciężkie pióra).

Pióro jest lekkie i naprawdę zmieści się prawie wszędzie. Co więcej, wiele pętelek i uchwytów w terminarzach przyjmuje tylko przybory piśmiennicze o niedużej średnicy – w takim wypadku również wymiary M400 będą zaletą. Dlatego powtórzę kolejny raz – dla potrzebujących małego i eleganckiego pióra, model z serii M400 będzie świetnym wyborem.

Tworzywo z którego wykonano pióro oraz jego gabaryty przekładają się na niską wagę. M400 waży jedynie 15g. Ten niewielki ciężar przekłada się na łatwe operowanie tym przyrządem piśmienniczym. Producent deklaruje, że charakterystyczną, pasiastą część wyprodukowano z octanu celulozy. Materiał ten prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Efekt wizualny jest tym ciekawszy, że nie posiada on jednolitej struktury i każdy egzemplarz jest nieco odmienny.

Elementy metalowe pokryto 24 karatowym złotem. Pozłacane jest także logo firmy Pelikan, które umieszczono na zwieńczeniu skuwki. Wspomnianą skuwkę opatrzono także dwoma pierścieniami. Charakterystyczny klip w kształcie dziobu pelikana jest sprężysty, chociaż do jego odgięcia potrzeba trochę siły. Sprawuje się on jednak bardzo dobrze dzięki wygiętemu kształtowi, pod który łatwo wsunąć kartkę papieru czy też okładkę notesu.

Sekcja jest wg mnie bardzo wygodna. Kompletnie nie przeszkadzało mi poszerzenie znajdujące się przy samej stalówce, jak i gwint skuwki. Ten ostatni jest po prostu subtelny, dzięki czemu nie wcina się on w skórę.

Dwukolorowa stalówka została wykonana z 14 karatowego złota próby 585. W testowanym egzemplarzu została zamontowana stalówka o szerokości B. Oferuje ona dosyć szeroką i mokrą kreskę. Szczerze przyznam, że myślałem, iż będzie ona szersza. Szerokość oceniłbym na mocno szerokie M, albo węższe B. Tzn. nie jest to z pewnością końcówka do wypełniania formularzy drobnym pismem, ale pomimo szerokości B spokojnie nadaje się ona do notowania. Sprawia to, że zarówno można prowadzić codzienne notatki, jak i złożyć bardziej soczyście wyglądający podpis, w stosunku do tego, co osiągnęlibyśmy korzystając z szerokości np. F. Jeżeli chodzi o wrażenia z użytkowania, to stalówka jest bardzo dobrze oszlifowana i sunie gładko po papierze. Gładko, lecz nie ślizga się. Pisze się bardzo przyjemnie. Jeżeli chodzi o zmianę uzyskiwanej szerokości, to nie liczyłbym na zbyt spektakularne efekty – ta stalówka zdecydowanie nie była do tego projektowana. Czy to wada? Nie – ja po prostu lubię, gdy ze stalówki można uzyskać przynajmniej „semi-flexa”, lecz mam świadomość, że obecnie takich stalówek się praktycznie nie produkuje. Niemniej stalówka zamontowana w M400 jest bardzo dobra i należy się jej wysoka nota.

Pióro w liczbach:

  • długość zamkniętego pióra: 126mm
  • długość otwartego pióra:
  • długość skuwki: 57mm
  • średnica: 12mm
  • waga: 15g

Pióro jest zasilane za pomocą zintegrowanego systemu napełniania typu „piston filler”. Jest to rozwiązanie charakterystyczne dla kolekcji Souverän. Ma ono zapewnić odpowiednio dużą rezerwę cieczy. System ten sprawdza się bardzo dobrze, a praca poszczególnych elementów sprawia pozytywne wrażenie. Pracują one z przyjemnym, aksamitnym oporem.

pelikan_m400_prsm-1

pelikan_m400_prsm-2

pelikan_m400_prsm-3

pelikan_m400_prsm-4

pelikan_m400_prsm-5

pelikan_m400_prsm-6

pelikan_m400_prsm-7

pelikan_m400_prsm-8

pelikan_m400_prsm-9

pelikan_m400_prsm-10

pelikan_m400_prsm-11

pelikan_m400_prsm-12

pelikan_m400_prsm-14

pelikan_m400_prsm-13Podsumowanie:

Pelikan M400 to ładne, bardzo dobrze wykonane i funkcjonalne pióro wieczne, które z pewnością przypadnie do gustu osobom preferującym pióra nieduże i lekkie. Sprawdzi się także, gdy potrzebujemy posiadać przybór piśmienniczy, który możemy łatwo ulokować na przykład w kieszeni marynarki bądź koszuli. Oczywiście można by oczekiwać elementów systemu napełniania wykonanych z metalu (jak w M800 czy M1000). Trudno mi powiedzieć, dlaczego producent się na to nie zdecydował. Wydaje mi się, że w czasach masowej produkcji wytworzenie raptem kilku elementów z metalu nie wpłynęło by znacząco na koszt powstawania pióra, a z pewnością taki krok odbiłby się łaskawszym spojrzeniem klientów przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Z drugiej strony, ogromna ilość piór posiada wykonane z tworzyw sztucznych systemy piston filler i funkcjonują bez zarzutu latami. Jedyny argument jaki potrafię sobie wyobrazić, to zachwianie odpowiedniego wyważenia. Osobom niezdecydowanym polecam to pióro, bo to naprawdę świetny przybór piśmienniczy. Ja już wiem, że chętnie dołączę do kolekcji także to i inne M400.

lacouronneducomte1

Na zakończenie chciałem podziękować sklepowi La Couronne du Comte za przekazanie pióra do testu.

1 odpowiedź »

  1. Dla mnie każde pióro przedstawiane tu bądź nie to dzieło sztuki. Nad którym wiele osoby myśli czasami lata. To nie jest tak, że przychodzi to od tak. Więc bardzo podziwiam ludzi, którzy tworzą te lub inne pióra. Gdyż poprzez to wykazują swą wielką wartość. Którą nie liczy się tylko w pieniądzu ale w czymś więcej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s