Parker

Parker Duofold Prestige – nowa kolekcja – test

parker_duofold_nk_sm-24Ciekawym krokiem firmy Parker jest rozbicie flagowej kolekcji Duofold na dwie części tj. bardziej klasyczną (nazwaną zresztą Classic) oraz nowocześniejszą stylistycznie (Prestige). Ta druga grupa zresztą otrzymała dodatkowy podział na modele, których korpusy jak i skuwki zostały pokryte wzorem „CHEVRON” (tłum. „szewron” – będącym w tym przypadku graficzną reprezentacją wzoru opartego o literę „V”), oraz na model „CHISELLED”. Modele z kolekcji Prestiege są oferowane wyłącznie w dużym rozmiarze oznaczonym w asortymencie firmy Parker jako „Centennial”.

W obrębie pierwszej kategorii do wyboru mamy trzy kolory lakieru: czarny, niebieski i bordowy. Do drugiej kategorii na obecną chwilę obecną przypisano tylko jeden produkt, którego powierzchnię pokryto warstwą rutenu. Warstwa ta została naniesiona na wykonaną z mosiądzu bazę.

Podobnie jak w modelu Classic, tak i tutaj zastosowano pojedynczy pierścień skuwki. Na jego powierzchni umieszczono linie dzielące go wizualnie na trzy części. Na środkowej z nich umieszczono logo producenta oraz napis „PARKER”.

Klip oraz medal z naniesionym symbolem „asa” jest identyczny jak w modelu Classic. Odmiennie jednak wygląda kwestia materiału, z którego wykonano sekcję, zakończenie korpusu oraz skuwki. Zamiast żywicy w kolorze czarnym, w kolekcji Prestige elementy te wykonano z metalu.

parker_duofold_nk_sm-25

parker_duofold_nk_sm-26

parker_duofold_nk_sm-27

parker_duofold_nk_sm-28

parker_duofold_nk_sm-29

parker_duofold_nk_sm-30

parker_duofold_nk_sm-31

parker_duofold_nk_sm-32

parker_duofold_nk_sm-33

parker_duofold_nk_sm-34

parker_duofold_nk_sm-35

parker_duofold_nk_sm-36

parker_duofold_nk_sm-37

parker_duofold_nk_sm-38

Pióro jest oferowane w dużym i okazale się prezentującym opakowaniu. Jest ono wykonane głównie z kartonu. Duża jego część została obleczona w lniany materiał koloru brązowego. Na wierzchu wytłoczono logo firmy, napis „PARKER” oraz datę 1888, która jest jednocześnie datą założenia firmy. Pudełko otwiera się w dwóch kierunkach. Ruchome elementy są świetnie wykonane. Całość jest także wzorowo usztywniona. Po otwarciu naszym oczom ukazuje się wkładka, na której umieszczono nazwę kolekcji oraz jej hasło przewodnie. Producent podkreśla, że Duofold jest „symbolem doskonałości od 1921 roku”. Wspomniana wkładka została wykonana z kartonu (bądź przypominającego go materiału) wysokiej jakości. Na jej matowej powierzchni umieszczono subtelny wzór „asa”, który odnajdziemy zarówno na stalówce jak i zwieńczeniu skuwki pióra. Wkładka posiada także wycięcie, przez które widać umieszczone w opakowaniu pióro. Po jej wyjęciu otrzymujemy dostęp do pióra, skróconej instrukcji użytkowania, oraz dwóch dołączonych naboi z atramentem. Opakowanie sprawia świetne wrażenie i wzorem innych nowych opakowań Parkera, tak i tu, uczciwie trzeba przyznać, że w tym przedziale cenowym jest to najlepiej prezentujące się opakowanie. Naprawdę – ktoś kto zaprojektował nowe opakowania dla produktów Parkera, wywiązał się ze swojej roli doskonale i udowodnił, że „chcieć to móc”. Wszystkie elementy pudełka są wykonane niezwykle starannie, a materiały których użyto są naprawdę wysokiej jakości. Aksamitne w dotyku elementy zestawiono z bardziej szorstką strukturą lnu. Także umiejętnie dobrana kolorystyka sprawia, że nowe opakowania prezentują się doskonale.

parker_duofold_nk_sm-1

parker_duofold_nk_sm-2

parker_duofold_nk_sm-5

parker_duofold_nk_sm-6

Pisanie Duofoldem jest naprawdę komfortowe. Pióro jest na tyle duże, że nie ma potrzeby zakładania skuwki na tył korpusu, chociaż jest taka możliwość. Skutkuje to jednak zachwianiem wyważenia całości. Podczas pisania ze skuwką założoną na tył korpusu odczuwalne jest dążenie stalówki do unoszenia się.

W piórze zamontowano dwukolorową stalówkę wykonaną z 18 karatowego złota. Właściwie to zarówno stalówka jak i spływak nie zostały objęte zmianami stylistycznymi w stosunku do modeli produkowanych na przestrzeni ostatnich kilku lat. Nadal na powierzchni stalówki odnajdziemy charakterystyczny wzór „asa”.

Jeżeli chodzi o wrażenia z użytkowania stalówki, to muszę przyznać, że znacznie różni się ona swoją charakterystyką od wszystkich pozostałych, które miałem okazję przetestować w produktach z pozostałych serii. Ta w Duofoldzie pisze bardzo gładko – wręcz aksamitnie. Zostawia także znacznie mokrzejszą linię, aniżeli stalówki w innych piórach tej firmy. W każdym bądź razie pisze ona doskonale.

parker_duofold_nk_sm-39

parker_duofold_nk_sm-40

parker_duofold_nk_sm-41

parker_duofold_nk_sm-42

parker_duofold_nk_sm-43

parker_duofold_nk_sm-44

parker_duofold_nk_sm-45

parker_duofold_nk_sm-46

parker_duofold_nk_sm-47

parker_duofold_nk_sm-50

parker_duofold_nk_sm-49

parker_duofold_nk_sm-48

Pióro w liczbach:

  • długość pióra zamkniętego: 137,8mm
  • długość pióra otwartego: 128mm
  • długość skuwki: 63mm
  • średnica skuwki: 15mm
  • średnica korpusu: 13mm
  • waga: 50g (model Chiselled) / 51g (model Chevron)

Pióro może być zasilane za pomocą naboi (produkowanych przez firmę Parker) bądź za pomocą dołączonego do zestawu konwertera. Co ciekawe – modele Duofold Prestige Chiselled posiadają dodatkową uszczelkę pomiędzy elementem gwintem sekcji a korpusu.

parker_nk_probki_sm-31

parker_nk_probki_sm-32

parker_nk_probki_sm-33

parker_nk_probki_sm-34

parker_nk_probki_sm-35

parker_nk_probki_sm-36

parker_nk_probki_sm-37

parker_nk_probki_sm-38

parker_nk_probki_sm-39

parker_nk_probki_sm-40

parker_nk_probki_sm-41

Podsumowanie:

Duofold Prestige to naprawdę ciekawa ewolucja klasyki. Duży, reprezentacyjny model rozmiaru „Centennial” połączony z ciekawymi wykończeniami to produkt, który z pewnością jest w stanie przysporzyć firmie Parker nowych klientów. Model „Chevron” prezentuje się bardzo dobrze, natomiast wersja „Chisseled” to model, którego moim zdaniem do tej pory brakowało. Jest on idealną odpowiedzią na zapotrzebowanie klientów, którzy poszukują klasycznej formy, w nowoczesnym wydaniu. Trzeba zresztą przyznać, że wersja ta prezentuje się świetnie i jest naprawdę udaną ewolucją modelu Duofold.

Podziękowania dla firmy Newell Brands będącej właścicielem marki Parker za dostarczenie piór do testu.

1 odpowiedź »

  1. Dla mnie te pióra mają pewnego ducha. Który patrząc na nie ujawnia się. Powstaje w naszym umyśle pewien prawie idealny obraz pióra. Który chcemy jak najdłużej przechowywać w naszym umyśle oraz sercu. Nie chcemy go nikomu oddać. Chcemy go tylko dla siebie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s