ATRAMENTY

Montblanc James Purdey & Sons, Cigar Scent, Brown – test

Tytułowy atrament jest nieco zagadkową pozycją w ofercie atramentów firmy Montblanc. Już tłumaczę dlaczego. Producent przyzwyczaił nas, że każda ze specjalnych edycji uzupełniona jest o dedykowany dla tej serii inkaust. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że pierwszym atramentem uzupełniającym linię produktów opracowanych wraz z firmą Purdey, był pomarańczowy atrament o nazwie Single Malt (inaczej mówiąc – o barwie i zapachu whisky słodowej). Cigar pojawił się nieco później, lecz sama jego obecność jest już w pewien sposób wyróżnikiem tego produktu. Jeżeli chodzi o tzw. „klimat” całej kolekcji, to trudno zaprzeczać faktom – wiele osób lubi połączenie whisky i cygar, więc „rozszerzenie” serii wydaje się na swój sposób naturalne.

O firmie Purdey należy wspomnieć przynajmniej pokrótce dla osób, które niespecjalnie interesują się strzelectwem, czy też produkcją broni. Otóż firma Purdey uważana jest za jednego z czołowych producentów broni – głównie gładkolufowej. Przez ponad 200 lat istnienia, firma osiągnęła status właściwie kultowej – choćby ze względu na fakt, że jest ona certyfikowanym dostawcą na dwór królowej Elżbiety II, księcia Walii jak i księcia Edynburga. Jej produkty tworzone są głównie w charakterze produktów tzw. „bespoke” czyli tworzonych od początku pod konkretne zamówienie klienta.

Opakowanie:

Produkt zapakowany jest w prostopadłościenne, bardzo dobrej jakości kartonowe opakowanie. Jego kolorystyka jest dopasowana do motywu przewodniego. Na przedniej ściance zamieszczono grafikę, której wzór może w pewien sposób przypominać dym z cygara – równie dobrze można ją interpretować jako florystyczny motyw ozdobny. Pasek poniżej zdjęcia, oraz wewnętrzna część pudełka mają barwę sugerującą docelowy kolor uzyskiwany za pomocą tego atramentu na papierze.

Butelka:

Kałamarz mieści 50ml atramentu. Buteleczka posiada lekko karbowane ścianki. Kałamarz wygląda bardzo elegancko. Jakości wykonania nie można dać oceny innej niż „6”. Charakterystyczna zakrętka jest dość masywna, bardzo prosta, a jednocześnie sprawia, że butelka wygląda naprawdę świetnie. Jej zwieńczenie zdobi logo producenta.

Atrament:

Kolor jest bardzo dobrze nasycony, przez co tekst pisany na papierze charakteryzuje się znaczną czytelnością. Barwa dobrze odwzorowuje kolor cygara, chociaż trzeba przyznać, że w tym przypadku kolor liścia okrywowego cygara musi być stosunkowo ciemny. W kwestii zapachu trudno mi się wypowiedzieć, gdyż w cygarach zdecydowanie nie gustuję. Zapachowi jednak nie można niczego zarzucić. Jeżeli chodzi o paletę możliwych do uzyskania barw, to możemy otrzymać kolory od ciemnego brązu, aż po odcienie ciemnografitowe czy też wręcz czarne. W przypadku najmocniej nasyconych fragmentów występuje srebrna i lekko połyskująca obwódka.

Strzępienia i przebijania nie zauważyłem. Przepływ jest co najmniej bardzo dobry, a moim zdaniem można by go ocenić jako doskonały. Równie dobrze można ocenić cieniowanie, które jest łatwo zauważalne właściwie niezależnie od szerokości użytej stalówki. Oba te parametry sprawiają, że pisanie tym inkaustem jest przyjemnością.

Przysłowiowej „łyżki dziegciu” może dostarczyć czas wysychania, jednak należy zauważyć, że arkusz testowy sporządzony został na papierze, który nie słynie z szybkiego wchłaniania cieczy, a zastosowana stalówka należy do tych podających więcej atramentu (była też odpowiednio szeroka, gdyż jest to gradacja „B” firmy Lamy). Dla uzyskania lepszego wyniku wystarczające będzie zastosowanie nieco cieńszej stalówki (jak chociażby M czy F) i/lub zmiana papieru na taki, który atrament będzie wchłaniał szybciej. Podsumowując, czas wysychania nie powinien być uciążliwością dla zdecydowanej większości użytkowników, jednak trzeba wspomnieć, że w określonych zastosowaniach może tak się zdarzyć.

Wodoodporność wypada całkiem dobrze. Możliwe jest nawet określenie jej jako ponadstandardowej, gdyż znaczna część brązowych atramentów, które są dostępne na rynku, jest przez wodę wypłukiwanych bardzo mocno. W tym przypadku, nawet po solidnym zalaniu naszych notatek, na papierze pozostaje fioletowo-brązowa baza, dzięki której odczytanie treści nie powinno sprawić większych trudności.

Podsumowanie:

Montblanc James Purdey & Sons, Cigar to bardzo ciekawy atrament, który mogę zdecydowanie polecić. Jego bardzo dobre parametry w połączeniu z elegancką formą opakowania sprawiają, że zdecydowanie można o nim mówić w kategoriach produktu premium. Całości dopełnia współpraca z unikatową firmą jaką jest Purdey – w przypadku której tradycyjne rzemiosło oraz produkcja przedmiotów użytkowych została wyniesiona do rangi mistrzowskiej – podobnie jak produkcja piór wiecznych w firmie Montblanc w przypadku której również wiele modeli powstaje w bardzo ograniczonej ilości egzemplarzy.

Za przekazanie atramentu do testu dziękuję firmie Legic, będącej dystrybutorem marki Montblanc oraz Butikowi Montblanc mieszczącemu się w Galerii Kazimierz w Krakowie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s