Rolex

Rolex Oyster Perpetual Milgauss

Foto: Materiały prasowe firmy Rolex.

Temat tegorocznych nowości zaprezentowanych przez markę Rolex, chciałbym rozpocząć od zegarka, który na mnie osobiście zrobił największe wrażenie, a mianowicie od nowej wersji modelu Milgauss.

Milgauss od czasu swojej premiery w 1956 roku, stał się jedną z bardziej awangardowych konstrukcji w historii zegarmistrzostwa. Zaprojektowany został specjalnie dla techników i inżynierów, którzy w swojej pracy narażeni są na działanie pola magnetycznego o znacznej sile, które wpływa również negatywnie na pracę znajdujących się w jego zasięgu czasomierzy. Nazwa modelu pochodzi od słowa „mille” (tłum. z języka francuskiego „tysiąc”) – co oznaczało liczbę jednostek natężenia pola magnetycznego, na którego działanie odporny był zegarek oraz od oznaczenia jednostki (gaus) w której mierzy się jego natężenie. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom, zegarek ten szybko zaczął być określany jako „watch worn by scientists” (tłum. „zegarek noszony przez naukowców”). Zaczęto go kojarzyć również z nadgarstkami osób pracujących w European Organization for Nuclear Research (CERN), gdyż był w tym środowisku popularnym wyborem. Rolex stał się tym samym pionierem niwelowania wpływu sił magnetycznych na działanie werku zegarka.

Producent zdecydował się na zastosowanie kilku innowacyjnych rozwiązań – pierwszym z nich jest wykorzystanie osłony mechanizmu, która wykonana została z materiału ferromagnetycznego. Rozwiązanie to zostało opatentowane przez markę Rolex w 1954 roku. Drugim jest użycie paramagnetycznych materiałów, z których wykonywane jest koło balansowe i współpracujące z nim elementy oraz wychwyt – poprawki te są stosowane od roku 2000.

Foto: Materiały prasowe firmy Rolex.

Sercem zegarka jest mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny – jest to manufakturowy Cal. 3131. Pracuje on z częstotliwością 4Hz (28800 VpH), a do jego łożyskowania wykorzystano 31 kamieni. Do jego budowy użyto kilku elementów których poszczególne rozwiązania zostały opatentowane przez producenta. Poza wspomnianym wcześniej wychwytem oraz kołem balansu wykonanym ze stopu niklowo-fosforowego, zastosowano także paramagnetyczny niebieski włos Parachrom – jest on wykonany ze stopu niobu i cyrkonu, który jest obojętny na działanie pola magnetycznego oraz oferuje dużą niewrażliwość na zmianę temperatur. Jest on także około 10 razy bardziej odporny na działanie wstrząsów. Mechanizm posiada certyfikat chronometru (COSC).

Główną różnicą w stosunku do poprzedniego modelu jest zmiana koloru tarczy. Obecny, niebieski kolor jest określany przez producenta jako „electric blue”. Tarcza zegarka została pokryta wspaniale prezentującym się szlifem słonecznym. Na jej powierzchni naniesiono podziałkę minutową w kolorze pomarańczowym oraz duże, prostokątne, nakładane indeksy wykonane z 18 karatowego białego złota – z tego samego materiału wykonano wskazówkę minutową i godzinową, których powierzchnia i krawędzie zostały wypolerowane na wysoki połysk. Obie wskazówki oraz indeksy wypełniono materiałem Chromalight, który zapewnia długotrwałe świecenie w słabym świetle. Charakterystycznym elementem zegarka jest pomarańczowa wskazówka sekundnika w kształcie błyskawicy. Na tarczy umieszczono również nakładane logo producenta, a całość uzupełniono kilkoma informacjami dotyczących nazwy modelu oraz otrzymaniu przez zegarek certyfikatu gwarantującego dokładność wskazań. Tarczę chroni zielone szkło szafirowe, które zostało użyte pierwszy raz w tym modelu w 2007 roku. Jego kolor w połączeniu z nowym wariantem kolorystycznym tarczy, oraz pomarańczowymi akcentami tworzy doskonały efekt. Ten teoretycznie prosty zabieg spowodował niezwykłe odświeżenie wyglądu tego modelu.

Foto: Materiały prasowe firmy Rolex.

Foto: Materiały prasowe firmy Rolex.

Koperta typu Oyseter, wykonywana jest ze stali nierdzewnej 904L i mierzy ona 40 milimetrów średnicy, a jej powierzchnia jest polerowana. Zakręcany, pełny stalowy dekiel posada charakterystyczne ząbkowanie na swojej krawędzi – marka Rolex wprowadziła to rozwiązanie aby uniemożliwić otwieranie zegarka osobom bez odpowiednich kwalifikacji. Posiadanie odpowiedniego klucza umożliwia bezproblemowe dotarcie do zawartości koperty. Wodoszczelność zegarka została określona przez producenta na poziomie odpowiadającym wartości 100 metrów pomimo zastosowania zakręcanej koronki wyposażonej w podwójny system Twinlock. Nie jest to wartość wygórowana, jednak model ten nie jest dedykowany do używania podczas nurkowania – natomiast w przewidzianych dla niego zastosowaniach jest to wartość w zupełności wystarczająca.

Zegarek jest oferowany w komplecie ze stalową bransoletą typu Oyster, która wykonana jest z tego samego rodzaju stali co koperta. Środkowa część trzyczęściowych ogniw jest polerowana, natomiast powierzchnie zewnętrznych elementów są szczotkowane. Polerowane na wysoki połysk są także boczne powierzchnie ogniw. Całość tworzy bardzo harmonijne i doskonale wyglądające połączenie. Bransoleta wyposażona została w zapięcie Easylink, pozwalające regulować jej długość w zakresie 5 milimetrów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s