ZEGARKI

Zenith El Primero 410

Foto: Materiały prasowe marki Zenith.

Foto: Materiały prasowe marki Zenith.

Jedną z ostatnich nowości zaprezentowanych przez manufakturę Zenith, jest model El Primero 410. Jest on odświeżoną wersją czasomierza opartego na mechanizmie Cal. 410, która została zbudowana w 1969 roku, jako wersja werku El Primero wyposażona w komplikację potrójnego wskazania kalendarza oraz faz księżyca.

W tym samym roku, w którym człowiek stanął na powierzchni księżyca, firma Zenith, po siedmiu latach prac zaprezentowała pierwszy mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny, który równocześnie wyposażony był w komplikację stopera i skalę tachometru. Dodatkowo owy mechanizm pracował z bardzo dużą jak na owe czasy, częstotliwością wynoszącą 36000 VpH czyli 5 Hz – oferował tym samym dużą dokładność pomiaru na poziomie 1/10 sekundy. Mechanizm ten początkowo nosił nazwę El Primero 3019 PHF, jednak wkrótce przemianowano go na 410. Wyposażony był w koło kolumnowe i oferował rezerwę chodu na poziomie 50 godzin. Werk ten był produkowany aż do roku 2000, kiedy to zakończono jest wytwarzanie. Firma Zenith mając jednak świadomość wartości tej konstrukcji, postanowiła zastosować go ponownie – tym razem w limitowanej do 500 sztuk serii. Stopień komplikacji tego mechanizmu najlepiej obrazuje ilość komponentów potrzebna do jego wykonania, wynosząca aż 390 elementów.

Foto: Materiały prasowe marki Zenith.

Foto: Materiały prasowe marki Zenith.

O ile koperta zegarka to wzór pochodzący z obecnej kolekcji, o tyle tarcza nawiązuje rozkładem elementów do modelu sprzed lat. Okienka odpowiedzialne za wskazanie dnia tygodnia oraz nazwy miesiąca tradycyjnie znajdują się na godzinie 10 i 2, podczas gdy konkretny dzień jest wyświetlany w oknie zlokalizowanym pomiędzy godzinami 4 i 5. Na zewnętrznym pierścieniu umieszczono skalę tachometru. Oczywiście w zegarku wyposażonym w komplikację stopera nie mogło zabraknąć totalizatorów wskazujących związane z tym wartości – te, w ilości sztuk trzech, umieszczono w tradycyjnym, poziomym układzie. Dodatkowo totalizator zlokalizowany na godzinie 6 został połączony ze wskazaniem faz księżyca. Tarcza przesuwająca się w owym wycięciu posiada naniesione dwa księżyce, a jej obrót następuje poprzez zastosowanie tryba wyposażonego w 59 zębów, które odpowiadają dwóm cyklom księżyca (2x 29,5 dnia). Srebrzysto-szara tarcza wykończona została szlifem słonecznym oraz umieszczono na niej spore rodowane nakładane indeksy. Ponad cyferblatem przesuwają się szerokie rodowane i polerowane wskazówki (minutowa i godzinowa). Tak indeksy jak i owe wskazówki zostały wypełnione materiałem Super LumiNova SLN C1. Całość została uzupełniona o niebieską wskazówkę sekundnika, która zakończona została charakterystyczną dla marki Zenith gwiazdą.

Foto: Materiały prasowe marki Zenith.

Foto: Materiały prasowe marki Zenith.

Całość została umieszczona w kopercie ze stali nierdzewnej, której średnica wynosi 42 milimetry. Jej powierzchnie zostały naprzemiennie wykończone jako szczotkowane bądź polerowane, co finalnie tworzy doskonały efekt. Z prawej strony umieszczono proste, okrągłe przyciski, za pomocą których możemy kontrolować pracę stopera, oraz koronkę ze wspomnianą już, charakterystyczną dla marki Zenith gwiazdą. Przednia część została wypełniona szkłem szafirowym, które pokryto obustronnie powłoką antyrefleksyjną. Tego samego rodzaju szkła użyto również do wypełnienia dekla, dzięki czemu możemy podziwiać pracę tego wspaniałego mechanizmu. Wodoodporność została przez producenta określona na poziomie 50 metrów, co być może nie jest wysoką wartością, jednak w przypadku tego rodzaju czasomierzy jest to wartość wystarczająca.

Zegarek jest oferowany na brązowym pasku ze skóry aligatora, który został dodatkowo wyposażony w potrójne zapięcie motylkowe wykonane ze stali.

Kategorie: ZEGARKI, Zenith

Tagi: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s