Vacheron Constantin

Vacheron Constantin Exclusive Timepieces Dedicated To Moscow Boutique

Foto: Materiały prasowe marki Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe marki Vacheron Constantin

W dniu dzisiejszym, manufaktura Vacheron Constantin zaprezentowała cztery limitowane edycje zegarków, które zostały przygotowane z okazji otwarcia nowego butiku marki w Moskwie.

Traditionnelle Calibre 2253

Pierwszym z czterech czasomierzy, jest limitowany do 1 sztuki model Traditionnelle Calibre 2253. Jednak wyjątkowość tego zegarka nie polega wyłącznie na minimalnej ilości sztuk. Poza tradycyjnymi elementami wskazania czasu takimi jak godzina/ minuta/ sekunda, wyposażony został w komplikację tourbillona, wieczny kalendarz (wskazujący dzień miesiąca, dzień tygodnia, miesiąc oraz lata przestępne), równanie czasu, wskaźnik wschodu i zachodu słońca skalibrowany dla Moskwy oraz rezerwy chodu wynoszącej aż 14 dni, a który umieszczono na spodniej stronie zegarka. Obok tak długiej listy wspaniałych komplikacji, nie może przejść obojętnie żaden pasjonat zegarków mechanicznych.

Foto: Materiały prasowe marki Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe marki Vacheron Constantin

Całość została umieszczona w platynowej kopercie o średnicy 44 milimetrów i wysokości 15,6 milimetra. Do wypełnienia pierścienia lunety oraz dekla użyto szkła szafirowego. Producent podaje, że zegarek jest wodoodporny do 30 metrów, chociaż podejrzewam, że przyszły nabywca nie będzie skory do sprawdzania tego parametru.

Mechanizm to manufakturowa konstrukcja z manualnym naciągiem sprężyny – Cal. 2253. Zastosowanie takiego rodzaju naciągu jest podyktowane ogromną ilością elementów, które trzeba zamknąć w kopercie, oraz dwoma parami bębnów sprężyny, które okazały się niezbędne dla uzyskania tak znacznej rezerwy chodu. Moduł automatycznego naciągu oraz wahnik sprawiłyby, że zegarek musiałby znacznie zyskać na swojej wysokości, co nie wyglądało by zbyt estetycznie. Podobnie jak większość czasomierzy wyposażonych w komplikację tourbillona, werk pracuje z częstotliwością 2,5Hz (18000 VpH). Na podkreślenie zasługuje fakt, że do zbudowania go użyto aż 457 komponentów. Jedną z bardziej niezwykłych funkcji zegarka jest wskazanie równania czasu. W tym miejscu nadmienić należy, że pierwszy zegar wyposażony w tę funkcję powstał w XVII wieku za sprawą Nikolaus’a Mercator’a. Chodzi po prostu o wskazanie odchyłki pomiędzy czasem wskazywanym przez zegarek, a czasem słonecznym.

Na opalizującej czarnej tarczy, poza subtarczami odpowiedzialnymi za wskazania pochodzące z odpowiednich komplikacji, najbardziej rzuca się w oczy umieszczona na godzinie 6 klatka tourbillona, z charakterystycznym krzyżem, będącym jednocześnie logo marki. Po krótkim przyjrzeniu się cyferblatowi, zauważymy, że podziałka minutowa nie została umieszczona centralnie, podobnie jak w opisywanym jakiś czas temu Vacheron Constantin Patrimony Traditionnelle 14-Day Tourbillon Openworked.

Zegarek oferowany jest na wykonywanym ręcznie czarnym pasku ze skóry aligatora. Nabywca otrzymuje również w komplecie narzędzie ułatwiające ustawianie wskazań zegarka.

Patrimony Perpetual Calendar

Drugim zegarkiem przygotowanym dla nowego butiku w Moskwie, jest limitowany do 30 sztuk model wiecznego kalendarza z kolekcji Patrimony. Manufaktura podjęła się wykonania wiecznego kalendarza w konwencji „ultrat thin” (tłum. „super cienki”) i udało się jej to.

Foto: Materiały prasowe marki Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe marki Vacheron Constantin

Czasomierz wyposażono w mechanizm z automatycznym naciągiem chodu, a mianowicie Cal. 1120 SQ. Pracuje on z częstotliwością 2,75Hz (19800 VpH) i zapewnia 40 godzin rezerwy chodu.

Na czarnej tarczy, podobnie jak w przypadku poprzedniego czasomierza, umieszczono wskazania takie jak dzień miesiąca, dzień tygodnia, miesiąc, a także rok przestępy. Tym co odróżnia go od poprzedniego zegarka, to wskazanie faz księżyca.

Koperta została wykonana z 18K białego złota i mierzy 41 milimetrów średnicy oraz jedynie 8,9 milimetra wysokości.

Patrimony Retrograde day and date

Trzecim z serii jest limitowany do 20 sztuk model Retrograde. Podobnie jak inne zegarki VC, został on wyposażony w manufakturowy mechanizm. W tym wypadku jest to 2460 R31 R7 z automatycznym naciągiem sprężyny. Na jego budowę składają się 283 komponenty.

Foto: Materiały prasowe marki Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe marki Vacheron Constantin

Na czarnym cyferblacie poza wskazaniem godzin i minut odnajdziemy tytułowy „dzień i datę” realizowane jako tzw. „retrograde”, co tłumaczone jest jako „powracająca wskazówka” . Grot wskazówki nie porusza się po okręgu – zamiast tego po dojściu do końca skali powraca ona na pozycję początkową. W tym wypadku pomiędzy godziną 9 i 3 rozciąga się skala datownika, natomiast 8 a 4 znajdziemy wskazanie dnia tygodnia.

Całość zamknięto w kopercie o średnicy 42,5 milimetrów, którą wykonano z 18K białego złota. Podobnie jak w innych zegarkach przygotowanych na tę okazję, tak i tu będziemy mieli możliwość podziwiania pracy mechanizmu przez wypełniony szafirowym szkłem dekiel. Czasomierz jest wodoodporny do 30 metrów. Jako że model ten podobnie jak poprzedni należą do jednej kolekcji (Patrimony), nie sposób nie zauważyć podobieństwa w elementach koperty takich jak pierścień lunety czy uszy. Pomimo to, modele te jednak w bezpośrednim zestawieniu nie wydają się nudne.

Traditionnelle

Ostatnim zegarkiem zamykającym serię owych czterech czasomierzy, jest limitowany do 30 sztuk model Traditionnelle, z giloszowaną szarą tarczą na wzór fasady moskiewskiego Kremla.

Foto: Materiały prasowe marki Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe marki Vacheron Constantin

Model ten podobnie jak wersja z wiecznym kalendarzem, został wyposażony w manufakturowy mechanizm z automatycznym naciągiem 1120 (jednak bez oznaczenia SQ). Znalazł się on w kopercie wykonanej z 18K białego złota o średnicy 41 milimetrów. Oczywiście tak jak i pozostałe werki, tak i w tym przypadku znajdziemy znak pieczęci genewskiej oraz otrzymamy odpowiedni certyfikat poświadczający ten fakt. O zegarku tym można z pewnością powiedzieć, że jest klasycznym „garniturowcem”, którego cyferblatu nie zaburzają żadne dodatkowe elementy. Kluczem do elegancji zawsze jest prostota.

Spinki

Foto: Materiały prasowe marki Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe marki Vacheron Constantin

Elementem, o którym powinienem wspomnieć, jest fakt, że każdy z nabywców dowolnego z powyższych zegarków, otrzyma w komplecie również spinki do mankietów wykonane z 18K białego złota, które zostały specjalnie przygotowane na tą okazję. Oczywiście zostały one opatrzone logiem manufaktury Vacheron Constantin i są z pewnością miłym dodatkiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s