IWC

IWC Portuguese Hand-Wound Eight Days – recenzja

iwc_portuguese_hw8d_1

Chciałbym się podzielić kilkoma wrażeniami na temat tytułowego zegarka. Nie jest to test, dlatego, że tak naprawdę żaden aspekt samego zegarka nie był testowany (no może poza tzw. organoleptycznym testem jakości wykonania), a całość zdjęć została wykonana w salonie (w tym miejscu podziękowania dla Salonu Zegarmistrzowskiego W. Strojny oraz jego załogi). Z uwagi na czas i miejsce wiele aspektów zostało lepiej lub gorzej uchwyconych na fotografiach, dlatego pod tym względem proszę o wyrozumiałość w stosunku do zdjęć wykonywanych w kontrolowanym oświetleniu.

iwc_portuguese_hw8d_2

Przejdźmy jednak do bohatera dzisiejszego odcinka (jeżeli można to tak ująć). Parafrazując znane powiedzenie dotyczące „zawartości cukru w cukrze”, opisywany zegarek na pewno posiada maksymalną „zawartość klasyki w klasyce”. Jeżeli spojrzymy na modele, które były protoplastami produkowanego dziś modelu, to szybko okaże się, że sporo elementów wygląda bardzo podobnie. W porównaniu do wersji wyposażonej w automatyczny naciąg sprężyny oraz wynoszącą 7 dni rezerwę chodu, w tej wersji postawiono na maksymalne zbliżenie się do ponadczasowej prostoty i elegancji, z której słyną niektóre modele produkowane przez IWC.

iwc_portuguese_hw8d_5

Tarcza wydaje się biała, jednak w rzeczywistości, ma ona delikatnie srebrzysty odcień. Powoduje to, że jej powierzchnia wydaje się naprawdę jasna, czasami wręcz śnieżno biała. Posiada ona jednak delikatnie matową powierzchnię (co widać dopiero w pewnym powiększeniu), a co doskonale kontrastuje z polerowanymi, nakładanymi indeksami. Arabskie cyfry indeksów godzinowych mają krój, który z łatwością skojarzymy nie tylko z klasycznymi czasomierzami, ale także z DNA kolekcji Portuguese. W sąsiedztwie każdej cyfry znajduje się dodatkowy indeks, który został zespolony z pozostałymi za pomocą delikatnej, ale wyrazistej w charakterze podziałki minutowej, wykonanej w stylu „”rail track”. Na godzinie 3 umieszczono okienko datownika, które bardzo dobrze wtapia się w tarczę. Na godzinie 6 umieszczono subtarczę małej sekundy.

iwc_portuguese_hw8d_4

Jej powierzchnia jest delikatnie giloszowana. Sama wskazówka sekundowa jest barwiona termicznie na niebiesko. Jeżeli ktoś miał okazję porównywać wskazówki malowane, a barwione termicznie, wie jak wielka różnica dzieli te dwa sposoby wykończenia. Ponad samym cyferblatem przesuwają się polerowane wskazówki, które urzekają swą prostotą. Całość wieńczy proste logo producenta. Wszystkie powierzchnie są idealnie wykończone, a elementy równo naniesione. Nawet w bardzo dużym powiększeniu nie sposób dopatrzeć się jakiejkolwiek skazy. Uroku dodaje również wypukłe szafirowe szkło pokryte obustronną powłoką antyrefleksyjną, które sprawia, że tarcza jest w pełni czytelna nawet wówczas, gdy zegarek znajduje się pod dużym kątem.

iwc_portuguese_hw8d_6

Zegarek posiada nakręcany ręcznie mechanizm, oznaczony przez producenta symbolem 59215. Posiada on wyjątkowo dużą rezerwę chodu, która w tym przypadku wynosi aż 8 dni. Wskaźnik poziomu zmagazynowanej w sprężynie energii znajdziemy na spodzie zegarka. Pomimo, że mechanizm jest bardzo dokładnie wykończony, nie powoduje on jednak ogromnego „łał”. Głównym powodem dla którego sądzę, że tak się dzieje, jest jego konstrukcja. Praktycznie cała powierzchnia widocznego przez wypełniony szafirowym szkłem dekiel, to zdobione pasami genewskimi płyty mechanizmu, które nie pozwalają na penetrację wzrokową konstrukcji mechanizmu. Właściwie jedyny widoczny element poza wskaźnikiem rezerwy chodu, to koło balansu. Owszem – zabieg ten sprawia, że werk na pewno wygląda elegancko. Wydaje mi się, że wielu nabywców z chęcią zobaczyło by w tym miejscu kaliber o bardziej otwartej konstrukcji, oraz że nie wpłynęło by to ujemnie na poziome estetyki zegarka.

iwc_portuguese_hw8d_7

Koperta mierzy 43mm średnicy, a w przypadku opisywanego czasomierza została wykonana ona ze stali nierdzewnej. Pomimo całkiem słusznych rozmiarów zegarek nie wydaje się przesadnie wielki. Powiedziałbym nawet, że jego rozmiar jest taki „w sam raz” i naprawdę dobrze wpisuje się w aktualne trendy dotyczące wielkości zegarków. Jest to dosyć zaskakujące, bo tarcza posiada jednak mocno jednolity (ale nie nudny) charakter i często tak eleganckie zegarki nawet przy średnicy 40mm wyglądają jak tzw. „patelnia”. Tutaj proporcje zaskakują na plus, a wysokość 12mm zapewnia całkiem bezproblemową współpracę z mankietami koszul.

iwc_portuguese_hw8d_3

O tym zegarku na prawdę trudno jest pisać. Nie dlatego, że coś jest z nim nie tak. Jest on tak klasyczny, ponadczasowy i zbalansowany, że trudno rozwodzić się nad wieloma elementami. Jest to zegarek, który z powodzeniem założymy do jeansów i t-shirt’a jak i do garnituru. Jednak w szczególności ten drugi ubiór będzie dla niego doskonałym kompanem. Dla wielu osób będących tzw. „jednozegarkowcami”, czasomierz ten może właśnie stać się tym jedynym. Niestety dla wielu nabywców problemem może okazać się cena, oscylująca w większości salonów na poziomie 42 000zł.

ZALETY:

  • – ponadczasowy wygląd
  • – świetna jakość wykonania
  • – rezerwa chodu wynosząca 8 dni

WADY:

  • – w mojej ocenie mechanizm mógłby prezentować się minimalnie ciekawiej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s