Jeager-LeCoultre

Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Grande Complication

Foto: Materiały prasowe marki Jeager-LeColutre

Foto: Materiały prasowe marki Jeager-LeColutre

Z pewnością o linii Haute Joaillerie manufaktury Jaeger-LeCoultre można mówić jako o połączeniu designu, zaawansowanych rozwiązań technologicznych, sztuki zegarmistrzowskiej oraz doskonałych umiejętności rzemieślniczych. Najnowszym modelem w kolekcji jest Master Grande Tradition Grande Complication, który poza tradycyjnym wskazaniem czasu wyposażono w komplikację latającego tourbillon’a, minutowej repetycji, a także wskazanie kalendarza zodiakalnego. Każda z dodatkowych komplikacji powoduje znaczny wzrost złożoności werku, jednak połączenie ich wszystkich razem, tworzy unikalną konstrukcję, która jest doskonałym potwierdzeniem możliwości marki Jaeger-LeCoultre i jej niekwestionowanej pozycji w świecie zegarków. Opisywany czasomierz jest wyjątkowy także z innego względu – powstało ich jedynie 8 sztuk.

Na tarczy sporo się dzieje. Poza indeksami godzinowymi oraz 24 godzinną skalą, w oczy rzuca się podziałka odpowiedzialna za graficzną interpretację wskazania kalendarza zodiakalnego. Okrąg podzielony na 12 miesięcy posiada naniesione przedziały dla poszczególnych znaków zodiaku. Wokół wspomnianego okręgu porusza się miniaturowa podobizna słońca, która wskazuje jego położenie względem wspomnianych wcześniej znaków zodiaku. W centrum tarczy umieszczono także podobiznę gwiazdozbiorów widocznych na nieboskłonie. Ponad nimi znajduje się elipsa, która określa część nieboskłonu widzianego z obracającej się wokół własnej osi Ziemi. Jest to tzw. „sky chart”, a obrót wspomnianego pierścienia trwa dokładnie 23 godziny i 56 minut. Powierzchnia dysku została wykonana z awanturynu, zaś w roli gwiazd osadzono diamenty. Od wspomnianego kalendarza zodiakalnego oddziela go podwójny rząd szafirów o szlifie bagietowym. Zróżnicowane odcienie koloru niebieskiego, a także umocowanie poszczególnych elementów na różnych wysokościach, nadaje tarczy głębi.

Foto: Materiały prasowe marki Jeager-LeColutre

Foto: Materiały prasowe marki Jeager-LeColutre

Oczywiście doskonale widocznym elementem jest także zlokalizowany na godzinie 5 tourbillon, którego klatkę wykonano z tytanu, a do zmniejszenia sił tarcia pomiędzy ruchomymi elementami użyto kulkowych łożysk ceramicznych. Do skonstruowania tej komplikacji użyto 73 komponentów. Przeprojektowany skład oraz kształt koła balansowego, a także wychwytu ze zintegrowanymi paletami ma zapewniać lepszą aerodynamikę. Na zwiększenie niezawodności oraz wytrzymałości wpływa również wykonanie wielu elementów z krzemu, dzięki czemu nie wymagają one smarowania.

Ostatnią z trzech komplikacji, w które wyposażono zegarek jest minutowa repetycja. Dla wzmocnienia siły oraz zwiększenia czystości wybijanych dźwięków, oba gongi zostały przymocowane bezpośrednio do szafirowego szkła. Inżynierowie wzięli sobie za cel opracowanie możliwie najdoskonalszej konstrukcji. Przygotowany przez JLC specjalny stop umożliwia wykonanie tego elementu w jednym kawałku. Zamiast zastosowania okrężnego przebiegu gongów, zdecydowano się na krzyżowe, które zapewnia szerszy punkt styku, a tym samym dźwięki wybijane są z większą siłą. Inny niż tradycyjny jest także sposób wzmocnienia dźwięku. W konwencjonalnych rozwiązaniach opiera się on o przekazywanie wibracji na kopertę zegarka, jednak zegarmistrzowie opracowujący opisywany zegarek, postawili na metaliczną folię, którą pokryto od spodu szkło. Taka konstrukcja pozwoliła znacznie efektywniej wykorzystać energię przekazywaną ze sprężyny – osiągnięto poziom 80% zamiast 10 – 30% względem tradycyjnego rozwiązania.

Foto: Materiały prasowe marki Jeager-LeColutre

Foto: Materiały prasowe marki Jeager-LeColutre

Zastosowany mechanizm, to zaprezentowany w 2010 roku, ręcznie nakręcany manufakturowy kaliber 945. Wszystkie jego elementy są efektownie zdobione, tak by zapewnić pełnię wrażeń wzrokowych. Szlify słoneczne, groszkowe, ślimakowe oraz procesy takie jak polerowanie, szczotkowanie czy rodowanie znalazły tutaj swoje zastosowanie. Operacje te wykonywane są ręcznie. Cały werk składa się z 527 części, a do łożyskowania jego ruchomych elementów użyto 49 kamieni. Rezerwa chodu wynosi 48 godzin.

Całość została zamknięta w wykonanej z 18 karatowego białego złota kopercie, która mierzy 46,7mm średnicy oraz 15,92mm wysokości. Jako transparentne wypełnienie koperty, zastosowano szkło szafirowe. Zegarek zdobi także pokaźna ilość diamentów. 294 kamienie o łącznej wadze 19,8 karata zdobią praktycznie całą powierzchnię koperty, a także koronkę. Zegarek jest wodoodporny do 5 bar, jednak jak wiemy w przypadku tego typu zegarków, jest to parametr którym nie warto sobie zaprzątać głowę.

Zegarek jest sprzedawany na niebieskim pasku ze skóry aligatora, który został wyposażony w zapięcie motylkowe – oczywiście ono również zostało ozdobione kamieniami.

4 odpowiedzi »

    • Podejrzewam, że cena będzie uplasowana pomiędzy 1,5 a 2mln zł, gdyż w tej chwili na dużym portalu z zegarkami jest wystawiony podobny model, jednak nie posiadający funkcji repetycji i kosztuje ponad 1,2mln zł

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s