Aktualnie możemy zaobserwować tendencję polegającą na wprowadzaniu na rynek wielu modeli, które mają upamiętniać dokonania znanych osób lub też mają być wyróżnikiem drużyn. Ta ostatnia sytuacja ma miejsce szczególnie często w dziedzinie zegarków typu „pilot”. W tendencję tą wpisuje się także ostatnia kreacja marki Oris, a mianowicie Air Racing Edition IV. Ma on upamiętniać zwycięstwo zespołu Oris Swiss Air Racing Team’s Gold Race w zawodach National Championship Air Races, które odbyły się w 2013 roku w Reno w stanie Nevada.
Mierząca 45mm średnicy koperta została wykonana ze stali nierdzewnej, a następnie pokryto ją powłoką DLC (Diamond Like Carbon), która nie tylko nadaje jej czarny kolor, ale i podnosi jej odporność na zarysowania. Wokół pierścienia lunety, a także zakręcanego dekla umieszczono karbowane pierścienie, które nie tylko akcentują lotniczy charakter zegarka, ale wręcz nadają mu charakteru militarnego. Proste w formie uszy, a także karbowana koronka (ozdobiona logiem producenta) bardzo dobrze komponują się z ogólnym wizerunkiem. Tzw. bezel został wypełniony szkłem szafirowym, którego powierzchnia jest delikatnie wypukła. Wspomniany wcześniej dekiel został ozdobiony podobizną maszyny ” Scarlet Screamer”. Znalazł się tam także numer, informujący o tym, który z 1000 wykonanych zegarków mamy aktualnie w ręku, bowiem tyle właśnie sztuk zostało przygotowanych w ramach edycji limitowanej. Czasomierz jest wodoodporny do 100 metrów. Wewnątrz pracuje Cal. 735 z automatycznym naciągiem sprężyny, który jest mechanizmem bazującym na SW220-1.
Cyferblat to esencja prostoty, której hołdują zegarki typu „pilot”, a także kolekcja Big Crown ProPilot marki Oris. Trzeba przyznać, że tarcza wpisuje się w stylistykę „stealth”. Na jej szarej i matowej powierzchni naniesiono (za pomocą trójwymiarowego druku) czarne indeksy godzinowe. Sąsiaduje z nimi podziałka minutowa wraz ze zdublowanymi indeksami godzinowymi, które zostały pokryte materiałem luminescencyjnym. Podobnie ma się sprawa z prostymi i czytelnymi wskazówkami. Również są one wykonane kolorze czarnym, ale i zostały wypełnione Super LumiNovą. Całość uzupełnia okienko podwójnego datownika, które zlokalizowano na godzinie 3. Kolor przesuwających się w nim tarcz jest mocno zbliżony do tego reprezentowanego przez cyferblat, wobec czego, w pierwszym momencie nie zwraca się na niego większej uwagi.
Trzeba przyznać, że czasomierz ten zaprojektowano bardzo spójnie. Także szary materiałowy pasek wyposażony w zapięcie motylkowe (opatentowane przez markę Oris, a także pokryte powłoką DLC) pasuje tutaj doskonale. Cena detaliczna ma oscylować wokół kwoty 1800 CHF.