Epos

Epos Emotion 3390 24H – recenzja

epos_3390k_24hgrey_sm-1Zegarki wyposażone w 24 godzinne wskazanie czasu są na rynku niewątpliwą grupą niezbyt liczną. Być może jest to efekt mylnego w moim odczuciu przekonania, że na takim czasomierzu odczytanie aktualnej godziny jest trudniejsze. Z pewnością wymaga to odrobiny przyzwyczajenia, jednak już po krótkiej chwili obcowania z takim zegarkiem problem ten absolutnie przestaje istnieć. Do konstrukcji wskazujących czas w układzie 24 godzinnym należy tytułowy Epos z kolekcji Emotion. Opisywany zegarek jest wariantem wyposażonym w szarą tarczę – wspominam o tym na początku, ponieważ ten sam model można nabyć z tarczą o zupełnie odmiennej kompozycji. Niemniej przejdźmy do konkretów.

epos_3390k_24hgrey_sm-4Koperta została wykonana ze stali nierdzewnej i mierzy ona 41mm średnicy oraz jedynie 8mm wysokości. To sprawia, że zegarek bardzo dobrze układa się na nadgarstku, a przy tym z uwagi na gabaryty oraz design może nam służyć jako zegarek dobrze komponujący się ze strojem o oficjalnym charakterze. Niewielka wysokość koperty sprawia, że nie będziemy mieli problemów z kolizją pomiędzy czasomierzem, a mankietami naszych koszul. Zegarek elegancko wsuwa się pod mankiet. Z drugiej strony średnica 41mm powoduje, że nie ma się wrażenia aby zegarek był zbyt mały. Można powiedzieć, iż proporcje są dobrane bardzo dobrze.

epos_3390k_24hgrey_sm-5Z prawej strony znajduje się karbowana koronka, którą operuje się łatwo i z przyjemnością. Trzyma się ją dobrze między palcami i nie wyślizguje się ona podczas regulacji wskazań. Wodoodporność wynosi 5ATM.

Uszy zegarka posiadają skręcane tuleje, co ułatwia ewentualną wymianę paska. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie prościej także uniknąć przypadkowego zarysowania koperty podczas procesu wymiany paska.

epos_3390k_24hgrey_sm-2Zastosowany mechanizm to ETA 2892 z automatycznym naciągiem sprężyny. Kaliber ten został dodatkowo wzbogacony przez inżynierów z firmy Epos o autorską modyfikację, dzięki której czas jest wskazywany w systemie 24 godzinnym.

Cyferblat to jak na zegarek o tym przeznaczeniu dosyć złożony twór. Jego bazę stanowią trzy pierścienie oraz wewnętrzny dysk. Każdy z tych elementów otrzymał inne wykończenie powierzchni – pierwszy pierścień wykończono szlifem słonecznym (którym pokryto również dysk centralny), drugi jest po prostu gładki, a trzeci posiada okrężne nacięcia. Taki zabieg znacznie ożywia powierzchnię tarczy – zwłaszcza w połączeniu z 24 nakładanymi indeksami, które zostały pokryte w połowie swej powierzchni masą luminescencyjną.

epos_3390k_24hgrey_sm-14Co ciekawe – dolna indeksy na dolnej połowie (poniżej osi koronki) zostały pokryte masą od strony centrum tarczy, a na górnej połowie (powyżej osi koronki) od strony tzw. bezela. Z tego też względu – w ciemności nie ma problemu aby zorientować się w jakim położeniu aktualnie jest zegarek. Wspomniane indeksy świecą na niebiesko, podczas gdy wypełnienie wskazówek daje barwę zieloną. Uważam to za interesujący zabieg, który sprawia, że w teoretycznie powściągliwym i bądź co bądź eleganckim zegarku cały czas coś się dzieje, a dodatkowo odkrywamy różne tzw. „smaczki” których nie widać na jak się to mówi „pierwszy rzut oka”.

epos_3390k_24hgrey_sm-12Na tarczy umieszczono także pewną formę wyróżnienia okresów dnia i nocy poprzez naniesienie symboli słońca i księżyca na odpowiednich fragmentach skali. Uzupełnieniem są napisy informujące nas o tym kto zegarek wyprodukował, że posiada on naciąg automatyczny, oraz że wskazanie występuje w formie 24 godzinnej. Duża ilość informacji została jednak wykonana przy pomocy czcionki jedynie delikatnie wyróżniającej się z powierzchni tarczy, dzięki czemu z uwagi na mały kontrast tych elementów, nie ma się wrażenia przeładowania. Na godzinie 6 umieszczono okienko datownika, które z pewnością każdy z właścicieli wykorzysta nie raz.

epos_3390k_24hgrey_sm-8Zegarek otrzymujemy w komplecie z czarnym paskiem, który bardzo dobrze komponuje się z pozostałymi elementami. Na wyposażeniu opisywanego egzemplarza było również potrójne zapięcie motylkowe, które wykonano bardzo dobrze – część powierzchni została wypolerowana podczas gdy inne ozdobione szlifem groszkowym. Wygląda to naprawdę świetnie i sprawia wrażenie, że producent przyłożył się nie tylko do ogółu wykonania, ale pochylił się także nad detalami, tak aby zadowolić nawet bardzo wymagających klientów.

epos_3390k_24hgrey_sm-10Zegarek jest interesujący, bardzo dobrze wykonany, a do tego elegancki. Posiada też wiele detali, których odkrycie wymaga bliższego przyjrzenia się czasomierzowi. W mojej ocenie zegarek ten jest zdecydowanie wart polecenia.

epos_3390k_24hgrey_g

W tym miejscu chciałem podziękować firmie Chrono Online Sp.j – będącej dystrybutorem zegarków marki Epos w Polsce.

2 odpowiedzi »

  1. Gdyby miał jeszcze dni tygodnia byłby zegarkiem idealnym. Mimo to z przyjemnością bym go nosił ( niestety nie stać mnie , może kiedyś).
    Fajna recenzja , brakuje info o dokładności.
    pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s