Kolekcja Submersible uchodzi za taką, w której stosunkowo niewiele się dzieje. Większość premier dotyczyła pozostałych modeli, jednak na tegorocznych targach SIHH, Panerai postanowiło o zmienić kolej rzeczy. Najbardziej innowacyjnym czasomierzem zaprezentowanym w tym roku przez tę firmę jest właśnie Submersible Carbotech.
Już na tzw. „pierwszy rzut oka” widać, że zegarek ten nie należy do typowych. Wzór pokrywający kopertę oraz bezel sugeruje, że nie wykonano tych elementów z materiałów tradycyjnych. Skojarzenie to jest w pełni trafne, ponieważ do ich wyprodukowania użyto materiału Carbotech, który jest kompozytem bazującym na włóknie węglowym. Co więcej – materiał ten nie był dotychczas używany w zegarmistrzostwie! Pasy wynikające ze struktury użytego materiału sprawiają, że każdy egzemplarz różni się pod tym względem od pozostałych.
Wytwarzanie materiału Carbotech polega w dużym skrócie na łączeniu arkuszy włókna węglowego, pod dużym ciśnieniem, a także przy użyciu wysokiej temperatury z zaawansowanym polimerem PEEK (Polyether Ether Ketone). Tak przygotowany materiał wykazuje znacznie lepsze właściwości aniżeli tradycyjne włókno węglowe. Carbotech wykazuje pod tym względem właściwości podobne do tytanu czy ceramiki, lecz jest on najlżejszym z wymienionych tu materiałów. W dodatku jest on hipoalergiczny, a także odporny na korozję.
Koperta mierzy 47mm średnicy i odwołuje się do wzorców opracowanych przez Panerai przed wieloma laty. Jest to echo tradycji odbijające się w formie tego supernowoczesnego pod względem materiałowym zegarka. Jego wodoodporność wynosi 300 metrów. Zakręcany dekiel wykonano z barwionego na czarno tytanu.
Czarna tarcza zachowuje charakterystyczne dla Panerai elementy. Okrągłe nakładane indeksy oraz proste w formie wskazówki zabarwiono na czarno oraz wypełniono materiałem luminescencyjnym w kolorze kremowym. Z tego samego materiału wykonano cyfry 6 oraz 12. Na godzinie 9 umieszczono subtarczę sekundnika, której wiele elementów wykonano w kolorze niebieskim. Podobną barwię otrzymał napis Carbotech na tarczy. Na godzinie 3 umieszczono okienko datownika. Cyferblat chroni szkło szafirowe.
Manufakturowy mechanizm P.9000 z automatycznym naciągiem sprężyny oferuje 3 dni rezerwy chodu i pracuje z częstotliwością 28800 VpH. Zegarek będzie oferowany na gumowym pasku, który pierwszy raz jest sygnowany logiem producenta w kolorze niebieskim.