Zegarki mające w nazwie skrót „SI” od „Solar Impulse” nie są w portfolio firmy Omega nowością. Jednak poprzednio były to subtelnie zmodyfikowane wersje modelu Speedmaster. Tym razem zdecydowano się na odważny krok i zaprezentowano kolejny model z tej serii, jednak tym razem z mechanizmem kwarcowym. Czasomierz z pewnością nabrał świeżości – głównie ze względu na zastosowaną kolorystykę.
Zegarek jest edycją limitowaną – zostaną wyprodukowane 1924 egzemplarze tego czasomierza. Model ten ma być uhonorowaniem ambicji mających na celu zrewolucjonizować lotnictwo tak, by ludzie mogli latać samolotami napędzanymi wyłącznie energią solarną.
Kopertę wykonano z tytanu kategorii 2. Mierzy ona 45mm średnicy. Jej kształty nawiązują do klasycznej wersji Speedmastera, jednak w tym przypadku zdecydowano się powiększyć ilość płaszczyzn koperty, co przy wykończeniu części z nich jako szczotkowane, powoduje wrażenie większej obłości tego elementu w stosunku do modelu z regularnej produkcji. Z prawej strony umieszczono przyciski dzięki którym możemy obsługiwać oferowane przez zegarek funkcję. Ulokowano tam także koronkę, której podłużne zamiast poprzeczne żłobienie, budzi pewien niepokój jeżeli chodzi o wygodę jej obsługi – można powiedzieć, że kręcimy gładką koronką.
Dekiel wykonano z tego samego materiału co koperta. Jest on mocowany przy pomocy 8 śrub oraz wytłoczono na nim napisy „Solar Impulse “Around the World” oraz ” TESTED AND QUALIFIED BY ESA” (ESA = „European Space Agency”).
Płytko karbowany tzw. bezel otrzymał wkładkę z niebieskiej ceramiki, którą dodatkowo wypełniono Super-LumiNovą. Tarcza została w znacznym stopniu zmodyfikowana. Rozpoczyna się ona jaskrawo zielonym pierścieniem z podziałką sekundnika. Po nim powierzchnia tarczy znacząco opada. Na załamaniu umieszczono także indeksy minutowe. Indeksy godzinowe umieszczono częściowo w wycięciach wspomnianego wcześniej pierścienia. Po kolorze niebieskim przychodzi kolej na czerń wyświetlacza, który zdominował ten poziom cyferblatu. Umieszczono tutaj także logo producenta oraz nazwę modelu.
Podłużne i proste w kształcie, szkieletowane wskazówki wypełniono za pomocą Super-LumiNovy. Jaskrawo zielony sekundnik jest niezwykle czytelny. Co więcej – wskazówki można łatwo ustawić tak, by nie zasłaniały wskazań w formie cyfrowej.
Wewnątrz zegarka zastosowano kwarcowy mechanizm Omega 5619, który jest wyposażony między innymi w termo-kompensowany układ scalony. Dzięki zamianie mechanicznego werku na kwarcowy, możliwym stało się wyświetlanie dwóch ważnych dla pilotów wskazań – „mission elapsed time” (MET) oraz „phase elapsed time” (PET).
Zegarek będzie oferowany na niebiesko-zielonym pasku typu NATO, który wykonano z poliamidu.