Schaumburg

Schaumburg AQM 4 Diver Orange – recenzja

schamburg_aqm4_orange_sm-2Zegarków typu „diver” na rynku jest bez linku. Ciekawych propozycji również nie brakuje. Co więc ma sprawić by klient wybrał właśnie TEN czasomierz? Z pewnością jest kilka elementów, które zasługują na pochwałę – ale o tym w dalszej części. Na początku trzeba wspomnieć, że firma Schaumburg nie jest specjalnie popularna w naszym kraju. Moim zdaniem niesłusznie, gdyż produkuje wiele ciekawych modeli.

Pierwsze wrażenie? Kawał solidnego zegara. Zegarek ma docyć masywne linie oraz gabaryty, a fakt wykonania jego koperty ze stali dodatkowo potęguje to wrażenie. Ma ona 45mm średnicy oraz 14mm wysokości. Pomimo częściowego odchudzenia uszu, widać, że mamy do czynienia z tzw. „rasowym diverem”. Już sam fakt, że producent informuje iż zegarek jest wodoodporny do 800 metrów robi wrażenie. Podkreśla on jednak, że ze względów maksymalnego zabezpieczenia wnętrza czasomierza certyfikuje on parametr na poziomie 500 metrów. To i tak robi spore wrażenie. W końcu mało kto będzie miał możliwość przetestowania tego parametru osobiście. Wykonanie koperty nie budzi żadnych zastrzeżeń. Jej satynowana powierzchnia bardzo dobrze pasuje do klimatu w którym utrzymany jest design tego czasomierza. Z prawej strony umieszczono zakręcaną koronkę, która została ozdobiona logo producenta. Pomimo dosyć obłych kształtów jej pracy nie mogę nic zarzucić.

schamburg_aqm4_orange_sm-6Obrotowy pierścień lunety – tzw. „bezel” pracuje w pełni poprawnie, a z uwagi na głębokie karbowanie, obracanie go nie sprawia najmniejszych problemów. W dodatku punkt, od którego mierzymy czas został wypełniony materiałem luminescencyjnym, którego nazwa to „ceramic superluminova”. Świeci on mocno i sprawuje się moim zdaniem naprawdę dobrze. Na górnej powierzchni, pomiędzy indeksami godzinowymi, czy też jak kto woli pomiędzy skalą jednej godziny umieszczono falisty wzór, który często jest krytykowany za podobieństwo do UN Maxi Marine Diver. Owszem jest pewne podobieństwo, ale czy ta krytyka jest słuszna? Moim zdaniem nie. Wizualnie to dla mnie dwa całkiem odmienne zegarki. Nawet wspomniana „fala” jest tak naprawdę inna aniżeli w UN.

schamburg_aqm4_orange_sm-9Tarcza była dla mnie sporym zaskoczeniem. Jej pomarańczowa powierzchnia to tak naprawdę Super LumiNova! Tak więc czarne indeksy godzinowe czy też wykonane w tym samym kolorze wskazówki nie świecą, lecz odcinają się bardzo wyraźnie na świecącej powierzchni cyferblatu. Podobną koncepcję mieliśmy w testowanym na Zegarki i Pióra czasomierzu Glycine Airman Base 22 „Luminous”. Tutaj jednak stylistyka tarczy jest bardziej przejrzysta z uwagi na brak funkcji wskazania drugiej strefy czasowej oraz 12 godzinowy sposób wskazania czasu. Z uwagi na duży kontrast indeksów i powierzchni tarczy, czytelność stoi na bardzo wysokim poziomie. Z tego też względu niezależnie od warunków oświetleniowych, odczyt aktualnego czasu jest niezwykle prosty.

schamburg_aqm4_orange_sm-15Na godzinie 3 umiejscowiono okienko datownika. Ten niewielki dodatek z pewnością przyda się w codziennym użytkowaniu – także dla osób użytkujących tego typu zegarek w warunkach biurowych. Poza tym na powierzchni tarczy umieszczono jedynie nazwę producenta oraz oznaczenie modelu. Duża przejrzystość cyferblatu dobrze komponuje się z pozostałymi elementami. Dzięki temu nie mamy wrażenia przeładowania. Z osobistych uwag być może optowałbym za minimalnie większą szerokością wskazówki minutowej i godzinowej, chociaż tym zamontowanym też właściwie nic nie brakuje.

Cyferblat chroni szkło szafirowe, które zostało pokryte warstwą antyrefleksyjną, która likwiduje odbicia na tym elemencie. Z tyłu odnajdziemy pełny stalowy dekiel, na którym producent umiejscowił kilka odstawowych informacji o zegarku, a także swoje logo.

schamburg_aqm4_orange_sm-10Wewnątrz koperty pracuje mechanizm SW20A z automatycznym naciągiem sprężyny. Z uwagi na brak pomiarów dokładności chodu, trudno mi wypowiadać się na ten temat.

Zegarek miał zamontowaną bransoletę dedykowaną do tego modelu. Jest ona bardzo dobrej jakości i z pewnością jej użytkowanie będzie należało do przyjemnych. Jedyna uwaga dotyczy wagi zegarka tj. w odniesieniu do tego typu czasomierzy być może należało by to pominąć, ale dla jasności sprawy napiszę. Osoby preferujące zegarki lekkie raczej nie powinny wybierać zestawu wyposażonego w bransoletę. Masywna koperta w połączeniu z pełną stalową bransoletą daje solidną wagę. Ja osobiście lubię czuć wagę zegarka więc nie tylko nie przeszkadza mi ona, a nawet odpowiada.

schamburg_aqm4_orange_sm-19

schamburg_aqm4_orange_sm-18

schamburg_aqm4_orange_sm-12

Ciekawym dodatkiem jest opakowanie zegarka będące jednocześnie rotomatem. Tego typu urządzenie jest dodawane do każdego zakupionego zegarka firmy Schaumburg. Z pewnością należy to policzyć na plus. W dodatku jest to rzecz wręcz unikatowa w tej klasie cenowej.

Mnie osobiście czasomierz bardzo przypadł do gustu. Jego zdecydowany charakter oraz nieprzeładowany design sprawiają, że jest on czasomierzem całkiem uniwersalnym pomimo barwnej kolorystyki tła cyferblatu. Będzie to dobry wybór zarówno na wakacje jak i do stroju casualowego. Zegarek jest też całkiem rozsądnie wyceniony dzięki czemu stanowi na rynku ciekawą propozycję. Jest też bardzo solidnie wykonany.

schamburg_aqm4_orange_g

W tym miejscu chciałem podziękować firmie Chrono Online Sp.j – będącej dystrybutorem zegarków marki Schaumburg w Polsce.

1 odpowiedź »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s