Longines

Longines Pulsometer Chronograph [Baselworld 2015]

Foto: Materiały prasowe firmy Longines

Foto: Materiały prasowe firmy Longines

„Połączenie elegancji i funkcjonalności” – tak pisze o tym zegarku producent. Osobiście bardzo kibicuję tzw. „chronografom” pojawiającym się w ostatnich latach z logo firmy Longines. Po pierwsze dlatego, że wiele z nich jest bardzo udanym mariażem historycznych kreacji z aktualnie panującymi trendami. Po drugie, wiele z nich to tzw. „monopusher’y”, czyli czasomierze wyposażone w funkcję stopera, którego pracę kontrolujemy za pomocą tylko jednego (zamiast dwóch) przycisku. Po trzecie – to model z pulsometrem. Pomimo, że nie jestem zawodowo związany z medycyną, to funkcja ta zawsze wydawała mi się bardzo interesująca, a wiążący się z nią design bardzo do mnie trafia.

W przypadku tytułowego modelu, uda nam się odnaleźć wszystkie te cechy. Stylistyka zegarka została oparta na produkowanym w okolicach 1920 roku protoplaście. Już wtedy funkcja pozwalająca łatwo mierzyć puls, była wykorzystywana by ułatwić sobie pracę. W opisywanym przypadku, wystarczy włączyć stoper, oraz w tym samym momencie rozpocząć odliczanie 30 uderzeń serca. Następnie zatrzymujemy stoper i odczytujemy puls ze skali umieszczonej na obwodzie cyferblatu.

Foto: Materiały prasowe firmy Longines

Foto: Materiały prasowe firmy Longines

Oprócz funkcjonalności związanej z medycyną, mamy także możliwość klasycznego wykorzystania stopera. Na godzinie 3 znajdziemy bowiem totalizator pozwalający nam odmierzać czas w zakresie 30 minut. Dla równowagi, na godzinie 9 umieszczono sub-tarczę tzw. „małej sekundy”. Centralny sekundnik również posiada pełną, wynoszącą 60 sekund skalę. Całość uzupełniają arabskie cyfry indeksów godzinowych. Trzeba przyznać, że wszystkie wymienione elementy świetnie wyglądają na białej, połyskującej powierzchni cyferblatu. Ponad nim przesuwają się barwione na niebiesko wskazówki typu „Breguet”.

Foto: Materiały prasowe firmy Longines

Foto: Materiały prasowe firmy Longines

Wszystko to opakowano w wykonaną ze stali nierdzewnej kopertę, której średnica wynosi 40mm. Z jej prawej strony umieszczono koronkę, z wkomponowanym w nią przyciskiem, za pomocą którego możemy obsługiwać funkcję stopera. Zarówno pierścień lunety oraz dekiel wypełniono przy pomocy szkła szafirowego. Szkło chroniące tarczę pokryto kilkoma warstwami antyrefleksyjnymi dla zwiększenia czytelności wskazań. Wewnątrz czasomierza zamontowano kaliber L788.2 z automatycznym naciągiem sprężyny. Pracuje on z częstotliwością 28800VpH, a do łożyskowania jego ruchomych elementów użyto 27 kamieni. Werk ten oferuje 54 godziny rezerwy chodu.

Zegarek będzie oferowany w komplecie z paskiem wykonanym ze skóry aligatora, w kolorze brązowym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s