W tym roku manufaktura Girard-Perregaux postanowiła zaprezentować kilka niezwykle ciekawych modeli. Jednym z nich jest bez wątpienia czasomierz wyposażony w minutową repetycję oraz tourbillon. Koncepcja stylistyki została oparta o zasady, którymi projektancie kierowali się już przy tworzeniu modelu „Three Bridges”. W tym jednak przypadku zamiast założenia osiągnięcia skomplikowanej geometrii cyferblatu, postawiono na próbę pokazania jak największej ilości elementów zawartych w sercu całej konstrukcji.
Masywna koperta prezentuje wyraziste linie, z których znane są obudowy projektowane przez GP. Z jej prawej strony znajdziemy koronkę sygnowaną logiem producenta. Tradycyjnie dla czasomierzy z funkcją repetycji, z lewej strony koperty znajdziemy przycisk dzięki któremu możemy aktywować bądź dezaktywować działanie tej funkcji.
W przypadku repetierów, elementem na którym obecnie skupiają się producenci zegarków jest już nie tyle wprowadzenie tej komplikacji do werku zegarka, co skupienie się na osiągnięciu głośnego i wyrazistego dźwięku. Z tego względu przeprojektowano wiele elementów, tak by wygrywane dźwięki brzmiały czysto nawet podczas noszenia zegarka. Zastosowano także zabezpieczenie uniemożliwiające uruchomienie repetycji w przypadku, gdy w sprężynie znajduje się niewystarczająca ilość energii.
Dźwięki zostały podzielone na trzy kategorie. Pierwszą z nich są tony niskie, za pomocą których wygrywane są pełne godziny. Tony średnie reprezentują kwadranse, natomiast najwyższe tony odpowiadają za wybijanie minut. Oba gongi umieszczono wewnątrz pierścienia wykonanego z 18 karatowego złota. Młoteczki łożyskowane są za pomocą kamieni, co przekłada się na redukcję tarcia w obrębie tego elementu. Równorzędnie istotne jest podejście do skrupulatnej regulacji całego układu.
Producent podkreśla, że wszystkie te założenia wyglądają na proste do wykonania, jednak w rzeczywistości wspomniana regulacja i optymalizacja układu potrafi pochłonąć 270 godzin. Kaliber GP09500-0002 z manualnym naciągiem sprężyny oferuje 56 godzin rezerwy chodu. Werk pracuje z częstotliwością 3Hz (21600 VpH). Na budowę mechanizmu składa się 406 komponentów. Kaliber posiada także komplikację obiegowego wychwytu, którego klatkę umieszczono na godzinie 6. Do jej konstrukcji użyto 91 części ważących łącznie 0,49g. Element ten wykonuje jeden pełny obrót w ciągu minuty.
Drugą podnoszoną kwestią jest stwierdzenie, że wszystkie komponenty mechanizmy zostały wyprodukowane ręcznie i spełniają kryteria Haute Horlogerie. Tło dla elementów cyferblatu tj. wskazówek czy też indeksów godzinowych stanowi w zdecydowanej większości sam mechanizm. Taki sposób zaprojektowania tarczy sprawia że możemy obserwować pracę oraz sposób zdobienia mechanizmu.
Zegarek wyposażony został w pasek ze skóry aligatora z zapięciem motylkowym. Wyprodukowanych zostanie jedynie 10 sztuk tego czasomierza.
Kategorie: Girard-Perregaux, ZEGARKI
Robi wrażenie 🙂
To prawda 🙂