Pelikan

Pelikan M805 Stresemann – test

pelikan_m805_stresemann_sm-5W zeszłym roku szybko rozniosła się informacja, że firma Pelikan wycofała z oferty w modelu M800 korpus ozdobiony czerwonymi pasami. Wprowadzono na jego miejsce model tzw. „specjalny”, czyli M805 Stresemann. Charakteryzuje się on monochromatyczną kolorystyką jak i srebrnymi wykończeniami elementów metalowych.

M805 stanowi jeden z kluczowych punktów oferty tego producenta. Jest to jeden z dwóch modeli w kolekcji Souverän, których elementy wewnętrzne są wykonane z metalu, a także jest on przedostatnim rozmiarem przyborów piśmienniczych w gradacji tej linii. Zresztą wielu klientów wybiera M8xx właśnie ze względu na fakt, że M1000 jest dla nich zbyt duży, co przekłada się na dyskomfort podczas długiego pisania. W opinii wielu osób właśnie ten największy model uchodzi za dedykowany do podpisywania dokumentów, gdzie duży rozmiar przekłada się na odpowiedni prestiż, natomiast wygoda pisania jest tutaj na drugim miejscu.

pelikan_m805_stresemann_sm-1

pelikan_m805_stresemann_sm-2

pelikan_m805_stresemann_sm-3

pelikan_m805_stresemann_sm-4

pelikan_m805_stresemann_sm-6

Całość została dostarczona w efektownym, okrągłym opakowaniu, w przypadku którego dominuje kolor srebrny. W centralnej części wieka widoczne jest logo producenta. Pudełko jest wykonane solidnie i robi naprawdę dobre wrażenie, gdyż nic nie ugina się pod palcami. We wnętrzu odnajdziemy również flakon atramentu z serii Edelstein.

Wraz z piórem dystrybutor dostarczył również pióro kulkowe oraz długopis. Ten pierwszy gdy jest zamknięty wygląda łudząco podobnie do pióra wiecznego. Ono również jest zresztą zakręcane. Długopis powiela charakterystyczną dla tego typu produktów formę, znaną z innych modeli Pelikana. Długopis aktywujemy za pomocą obrotu względem siebie jednej z dwóch części korpusu. Spasowanie wszystkich elementów niezależnie od wybranego przyboru piśmienniczego stoi na wysokim poziomie. Wszelakie gwinty pracują poprawnie i bez niepotrzebnych oporów. Przybory te są również moim zdaniem dobrze wyważone, z tym, że w dokładniejszym opisie skupiłbym się ze względu na specyfikę strony, głownie na opisie pióra wiecznego.

pelikan_m805_stresemann_sm-8

pelikan_m805_stresemann_sm-9

pelikan_m805_stresemann_sm-10

pelikan_m805_stresemann_sm-11

pelikan_m805_stresemann_sm-12

pelikan_m805_stresemann_sm-13

pelikan_m805_stresemann_sm-14

pelikan_m805_stresemann_sm-15Jeżeli chodzi o wrażenia z użytkowania, to z uwagi na zastosowane materiały przybory te są przyjemne w dotyku i nie ma się wrażenia tzw. „chłodu” znanego z np. piór których sekcja wykonana jest z metalu. W tym przypadku zastosowane tworzywa robią bardzo dobre wrażenie.

Skuwka, sekcja oraz pokrętło tłoka zostały wykonane z czarnej żywicy, która kontrastuje z pokrytymi palladem wstawkami takimi jak klip, zwieńczenie skuwki, czy też metalowe pierścienie (na których w przypadku skuwki wygrawerowano oznaczenie kolekcji oraz kraju produkcji). Główna cześć korpusu pióra powiela charakterystyczny wzór pasów, jednak mają one w tym przypadku kolor grafitowy. Element ten został wykonany z octanu celulozy. Zastosowana kolorystyka sprawia, że produkt prezentuje się bardzo elegancko, i bądź co bądź całkiem minimalistycznie.

Pióro zasilane jest za pomocą wbudowanego tłoka, co zapewnia nie tylko prostotę obsługi, ale i stosunkowo dużą pojemność zbiorniczka z atramentem. Użytkowanie systemu jest tak proste i intuicyjne, że nawet osoby dla których pióro to będzie pierwszym tego typu, poradzą sobie z jego obsługą „z zamkniętymi oczami”. Co ciekawe, nieprzezroczysty na tzw. „pierwszy rzut oka” korpus tak naprawdę umieszczony „pod światło” pozwala sprawdzić ilość atramentu znajdującego się w piórze.

pelikan_m805_stresemann_sm-20

pelikan_m805_stresemann_sm-21

pelikan_m805_stresemann_sm-16

pelikan_m805_stresemann_sm-17

pelikan_m805_stresemann_sm-18

pelikan_m805_stresemann_sm-19Stalówka została wykonana z 18 karatowego złota pokrytego rodem i posiada charakterystyczny dla produktów tej firmy wzór zawierający logo producenta. Jeżeli zajdzie potrzeba jej demontażu, to możemy ją bardzo łatwo wykręcić wraz ze spływakiem np. jeżeli chcemy dokładnie wyczyścić główny zbiornik na atrament.

W liczbach M805 Stresemann przedstawia się następująco:

 • Zamknięte pióro: 14,1cm
 • Z założoną na tył skuwką: 16,4cm
 • Waga: 29,3g

Testowany egzemplarz pióra wiecznego posiada stalówkę o szerokości „F”. Jeżeli chodzi o płynność z jaką sunie ona po papierze to należy ocenić ją wysoko. Wszystko dzieje się sprawnie i bez najmniejszego zarzutu. Atrament podawany jest sprawnie, więc nawet kreślenie szybkich linii czy też dynamiczne podpisywanie dokumentów nie stanowi dla pióra żadnego problemu. Ilość podawanej na papier cieczy można by określić jako umiarkowanie dużą. Nie jest to na pewno tzw. stalówka „sucha”, ale też nie doświadczymy niepotrzebnego nadmiaru atramentu.

Jeżeli chodzi o reakcję stalówki na docisk pióra do papieru, to trzeba uczciwie przyznać, że jest ona dosyć sztywna. Jest możliwość uzyskania szerszej linii pod większym naciskiem, jednak jest to na tyle subtelna zmiana, że na codzień raczej nikt nie będzie z niej korzystał, gdyż ilość wkładanej siły jest nieproporcjonalna do uzyskanego efektu. Osobiście lubię gdy stalówka jest sprężysta przynajmniej w pewnym stopniu. Jeżeli użytkownik nie będzie do tej cechy przykładał większego znaczenia, to uważam, że stalówka sama w sobie (jak i cały element odpowiadający za działanie pióra) jest wykonana bardzo dobrze i zapewnia wysoki komfort użytkowania.

pelikan_m805_stresemann_sm-23

pelikan_m805_stresemann_sm-25

pelikan_m805_stresemann_sm-26

pelikan_m805_stresemann_sm-27

pelikan_m805_stresemann_sm-28

pelikan_m805_stresemann_sm-29

pelikan_m805_stresemann_sm-30

pelikan_m805_stresemann_sm-32

pelikan_m805_stresemann_sm-33

pelikan_m805_stresemann_sm-34

pelikan_m805_stresemann_sm-35

Podsumowanie:

Czy wprowadzenie M805 Stresemann było dobrym krokiem? Moim zdaniem zdecydowanie tak. Dzięki temu nabywca ma szansę wybrać model, który cechuje się zarówno wysoką jakością wykonania czy też użytymi materiałami, jak i który jest ciekawą alternatywą dla „klasycznej czerni”. Jeżeli dana osoba poszukuje pióra eleganckiego, które będzie prezentowało się również odpowiednio na oficjalnych spotkaniach, a której właśnie owa czerń już trochę się znudziła, to właśnie nowa wersja M805 będzie doskonałym rozwiązaniem. Mnie spodobała się już w momencie, gdy miałem okazję zobaczyć ją po raz pierwszy, a teraz podczas dłuższego kontaktu z tym piórem (a także innymi elementami w wykończeniu Stresemann), tylko upewniłem się, że jest to bardzo ciekawa propozycja.

Na zakończenie chciałbym podziękować firmie Herlitz Sp. z o.o. dystrybutora marki Pelikan za dostarczenie przyborów piśmienniczych do testu.

12 odpowiedzi »

 1. Dopatrzyłem się małego błędu w opisie bo moje M1000 zamknięte mierzy 14,6cm to nie możliwe aby M800 mierzyło 16,4cm chyba że z nałożoną skuwką?:)

  • To nie tyle błąd, bo cyfry były poprawne tylko kolejność ich umieszczenia względem opisów tzn. kolejność liczb była odwrotna. Ale dziękuję za czujność i informację – już poprawiłem kolejność 🙂

 2. Jak zwykle świetna recenzja.
  Czy te stalowki w Pelikanach 800 a 805 pokryte rodem są bardziej sztywne i cieńsze niż pokryte złotem.
  Pozdrawiam serdecznie Michał

   • Wspomniał pan że nie poddaje się stalówka przy pisaniu . Mam M600 i stalówka dwukolorowa i poddaje się przy nacisku.
    Dlatego zastanawiam się nad M805 w rodzie czy twardsza jest.
    Pozdrawiam serdecznie Michał.

   • Moim zdaniem te stalówki są zbyt sztywne aby mowić o nawet niewielkim fleksowaniu i moim zdaniem każda stalówka seryjnie montowana w M600 czy M800 jest raczej sztywna. Każda złota (czy nawet stalowa) stalówka się ugnie przy nacisku – kwestia głownie jak dużej siły takie działanie wymaga oraz jak duża jest zmiana szerokości linii.

   • Oczywiście, że na pan rację. Wszystko leży w dłoni:-).
    Ale pióro prezentuje się świetnie w tych odcieniach.

 3. Witam panie Mariuszu

   a Proszę powiedzieć jak ty to i podobno te etui z Pelikana na 800 już jest troszkę za małe czy te trzy rzeczy z tym etui wystarczyło żeby zamknąć

  Pozdrawiam Michał

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s