Cross

Cross Peerless 125 – test

cross_peerless_125_sm-5Dziś chciałbym zaprosić wszystkich do zapoznania się z testem ciekawego pióra, jakim niewątpliwie jest model Peerless 125 firmy Cross. Jest to również pierwsze pióro tej firmy, które pojawia się na łamach Zegarki i Pióra. Należy zresztą przyznać, że produkty tego producenta zdobywają coraz większą popularność zarówno wśród pasjonatów, jak i osób poszukujących przyborów piśmienniczych wyłącznie w kontekście traktowania ich jako narzędzi pracy. Tytułowy produkt powstał z okazji 125 rocznicy istnienia firmy oraz jako hołd dla innowacyjności, którą tak szczyci się firma Cross.

cross_peerless_125_sm-1

cross_peerless_125_sm-2

cross_peerless_125_sm-3

cross_peerless_125_sm-16

cross_peerless_125_sm-17Pióro otrzymujemy w interesująco zaprojektowanym pudełku. Jego pierwszy element stanowi obwoluta wykonana z kartonu ciemnej barwy. Wewnątrz niej znajduje się właściwe opakowanie, na wieku którego umieszczono logo producenta, oraz duży napis „PEERLESS 125”. W środku znajdziemy dosyć rozbudowane wnętrze koloru białego. Pierwszym elementem, który rzuca się w oczy, jest duża, transparentna, akrylowa podstawka z wygrawerowaną nazwą producenta. Dodatek może i trochę staromodny, ale z pewnością cieszący pasjonatów piór wiecznych. Tuż nad nią odnajdziemy pióro, pod którym ukryto przegródkę na dwa naboje oraz konwerter. W komplecie otrzymujemy także broszurę, traktującą o historii modelu. Trzeba przyznać, że jest ona bardzo ładnie zaprojektowana i wydana. Można więc bez skrupułów stwierdzić, że zarówno pojedyncze elementy jak i opakowanie traktowane jako całość, prezentują się świetnie.

cross_peerless_125_sm-4

cross_peerless_125_sm-6

cross_peerless_125_sm-7

cross_peerless_125_sm-8

cross_peerless_125_sm-9Pióro, które zostało dostarczone do testu, posiada lakierowany na czarno korpus oraz platynowane wykończenia elementów metalowych. Nabywcy mogą jednak wybierać spośród kilku dostępnych rodzajów wykończeń. Stosunkowo masywna skuwka powiela proporcje, które możemy odnaleźć w innych modelach tej firmy. Podobnie jest z charakterystycznym klipem, na którym naniesiono napis „CROSS”. Zwieńczenie skuwki stanowi oszlifowany kamień, który nadaje całości interesującego i ekskluzywnego charakteru. Jak podaje producent – ma on stanowić swego rodzaju „klejnot koronny”, który będzie poświadczeniem 125 letniej tradycji myśli artystycznej i rzemieślniczej firmy Cross.

Jak wspomniałem na wstępie, pióro może być zasilane za pomocą naboi, bądź konwertera, który otrzymujemy podczas zakupu.

Stalówka została wykonana z 18 karatowego złota. Na jej powierzchni odnajdziemy po raz kolejny oznaczenie modelu i producenta. W pierwszym momencie może się ona wydawać lekko przeładowana napisami oraz zdobieniami, jednak jest to wrażenie krótkotrwałe. Już po chwili stwierdziłem, że przy oszczędnej w wyrazie formie całego pióra, jest ona adekwatna, a co więcej na swój sposób oryginalna i ciekawa.

cross_peerless_125_sm-10

cross_peerless_125_sm-11

cross_peerless_125_sm-12

cross_peerless_125_sm-13

cross_peerless_125_sm-14

cross_peerless_125_sm-15Testowana stalówka miała dawać kreskę w rozmiarze „F” i wywiązywała się z zadania w 100%. Otrzymywana za jej pomocą linia jest niezwykle cienka i równa. Nawet momentami zastanawiałem się, czy nie powinna nosić oznaczenia „EF”. Niezależnie od tego, pisze ona bardzo przyjemnie i gładko, wydając przy tym jedynie przyjemny dla ucha szelest. Byłem przekonany, że nie będzie możliwości zbyt wielkiego wpływu na szerokości linii za pomocą dobierania odpowiedniej siły nacisku, jednak pomyliłem się. Bez problemu możemy linię pogrubić, dociskając mocniej stalówkę do powierzchni papieru. Oczywiście nie jest to stalówka super miękka pod tym względem, ani nie możemy tutaj mówić o stalówce typu flex, jednak jest całkiem nieźle. Ilość podawanego na papier atramentu jest umiarkowanie duża – można by ją określić jako „w sam raz”. Nie jest z pewnością „sucha” jednak trudno o niej pisać, jak o stalówce tzw. „mokrej”. Pracę stalówki, jak i układu podającego atrament z pewnością można ocenić wysoko.

Wymiary i waga pióra przedstawiają się następująco:

  • długość: 156mm
  • średnica (w najszerszym miejscu): 13,2mm
  • waga: 43g

cross_peerless_125_sm-18

cross_peerless_125_sm-19

cross_peerless_125_sm-20

cross_peerless_125_sm-21

cross_peerless_125_sm-22

cross_peerless_125_sm-24

cross_peerless_125_sm-23

cross_peerless_125_sm-25

cross_peerless_125_sm-26

cross_peerless_125_sm-27

cross_peerless_125_sm-28Podsumowanie:

Firma Cross zaprezentowała z pewnością interesujące stylistycznie pióro, które w dodatku oferuje bardzo dobre właściwości piśmiennicze. W dodatku cena została uplasowana na rozsądnym poziomie 1300zł. Zresztą opakowanie, w którym otrzymujemy pióro moim zdaniem wykracza poza standard znany z tej półki cenowej. Wszystkie detale są solidnie przemyślane i wykonane. To właśnie one sprawiają, że warto się tym piórem zainteresować. Cieszy mnie także powrót dodawanych do piór podstawek – mam nadzieję, że będziemy mogli częściej obserwować tego typu działania. Jeżeli chodzi o pióro, to myślę, że klient, któremu będzie ono odpowiadało wizualnie, będzie również w pełni zadowolony z jego użytkownika, bo jakości z pewnością trudno cokolwiek zarzucić.

Podziękowania dla firmy INAHON będącej dystrybutorem firmy Cross, za dostarczenie pióra do testu.

5 odpowiedzi »

  1. Mam to piòro, i ostatnio zakupiłem Visconti Opera – jak dla Mnie Cross pisze lepiej. Choć stylistyka czarnej Opery jest rewelacyjna. Jeszcze jedno warto nadmienić oba pióra mają stalòwke F, a pomimo tego Opera daje linie dwa razy grubszą 🙂

  2. Cóż muszę wprowadzić sprostowanie do mojej poprzedniej informacji. Okazało się bowiem, że stalówka w Operze Master Black ma mikro wadę i nie należy poddawać ocenie poprawnie wykonanej stalówki z Crossa do uszkodzonej w Operze. Na dzień dzisiejszy pióro Visconti będzie oddane do weryfikacji. Sam jestem ciekawy jak tak znana i powszechnie szanowana firma podejdzie do sprawy w przypadku pióra, które im wysłałem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s