Epos

Epos 3429 – recenzja

epos_3429_bk_sm-17Zegarek kieszonkowy i naręczny w jednym? To nietypowe, ale jak widać możliwe połączenie. Jeden z najnowszych (zaprezentowanych podczas tegorocznych targów w Bazylei) modeli firmy Epos, umożliwia konwersję naszego czasomierza w obie strony, tj. możemy go nosić na nadgarstku jak typowy zegarek naręczny, bądź możemy zawiesić go na dewizce, by służył nam on jako zegarek kieszonkowy.

Z uwagi na rok, w którym model ten został zaprezentowany, oraz fakt, że jest to edycja limitowana, producent przewidział 2015 sztuk tego czasomierza. Jego podstawowe cechy, to koperta wykonana ze stali nierdzewnej, która mierzy 45mm średnicy oraz 13mm wysokości. Zegarek ten na pewno nie należy do małych. Nie jest też specjalnie cienki, więc dla osób planujących używać go w połączeniu z ciasnymi mankietami koszul nie jest to najlepsza informacja. Jeżeli chodzi o wodoodporność to została ona przez producenta określona na poziomie 5ATM.

epos_3429_bk_sm-8

epos_3429_bk_sm-6

epos_3429_bk_sm-9

epos_3429_bk_sm-15

epos_3429_bk_sm-16Z prawej strony koperty umieszczono zakręcaną koronkę, dzięki której możliwe jest korygowanie wskazań czasomierze. Pośrednio służy ona również do tego do czego przewidziano drugą koronkę umieszczoną na godzinie 9, a mianowicie do blokowania zegarka w obudowie, dzięki której możemy nosić zegarek na pasku. Zewnętrzny element to nie tylko uszy umożliwiające montaż paska oraz scalający go zewnętrzny pierścień, ale i dodatkowy dekiel. Gdy oba elementy są ze sobą zmontowane, to nawet trudno zauważyć, że zegarek ten może być noszony inaczej niż na pasku. Po ich połączeniu całość jest spasowana bez zarzutu.

W zależności od wybranej wersji kolorystycznej, elementy mechanizmu są rodowane, bądź pokrywane czarną powłoką. Oba wykończenia prezentują się tym ciekawiej, że werki zostały poddane szkieletowaniu. Ich jakość wykonania jest naprawdę niezła, chociaż oczywiście przy dużych powiększeniach da się znaleźć pewne niedociągnięcia. Jednak z pewnością zdobienia te są wykonane znacząco lepiej niż się spodziewałem (widziałem bowiem już wiele podobnie ozdobionych werków, gdzie jakość zdobień nie zachęcała do oglądania ich w dużym powiększeniu). Na zewnętrznym pierścieniu umieszczono podziałkę minutową, oraz nakładane indeksy. Na godzinie 6 umieszczono wskazówkę sekundnika wraz z dedykowaną dla niej podziałką.

epos_3429_gr_sm-3

epos_3429_gr_sm-4

epos_3429_gr_sm-9

epos_3429_gr_sm-13

epos_3429_gr_sm-10Mechanizm to Unitas 6498, który wyposażono w manualny naciąg sprężyny. Oferuje on 48 godzin rezerwy chodu. Jego zdobienia oraz pracę możemy oglądać przez szkło szafirowe, które chroni go zarówno od strony tarczy jak i dekla.

Jest to z pewnością czasomierz nietuzinkowy i na swój sposób wyjątkowy. Trudno w ogóle znaleźć dla niego alternatywę, gdyż niewielu producentów podejmuje się wykonania zegarka, który mógłby być użytkowany jako zegarek naręczny jak i kieszonkowy. Nie należy on też z pewnością do najtańszych propozycji firmy Epos, gdyż na chwilę obecną przyjdzie nam zapłacić za ten model 8000zł. Jednak być może cena nie wyda nam się tak znacząca, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że osoby planujące zakupić zarówno zegarek naręczny jak i kieszonkowy, muszą liczyć się z podobnymi kosztami (bądź niejednokrotnie nawet większymi).

epos3429_gZegarek do recenzji dostarczyła firma Chrono Online Sp.j – będącej dystrybutorem zegarków marki Epos w Polsce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s