PIÓRA WIECZNE

Visconti Gallus Anonymus – recenzja

visconti_gallus_anonymus_sm-2Visconti Gallus Anonymus – to kolejny model, który chcę Wam przedstawić. Jak zapewne zauważyliście we wpisach pojawiających się na Zegarki i Pióra, to już kolejny model dedykowany na rynek polski (obok Biało-Czerwonego Rembranta – recenzję znajdziecie tutaj).

Zacznijmy może od tego, komu poświęcono to pióro. Gall Anonim – bo to o nim mowa, to osoba, która dosłownie „wpisała” się w historię średniowiecznej Polski. Był twórcą Kroniki polskiej (Cronicae et gesta ducum sive principum Polonorum), o którym wiemy niewiele, nie znamy nawet jego prawdziwego imienia i nazwiska. Przydomek Gall Anonim powstał w późniejszych wiekach, dzięki m.in. Janowi Długoszowi czy Marcinowi Kromerowi, którzy powoływali się na teksty Kroniki polskiej w swoich pracach. Historycy stworzyli wiele hipotez o jego pochodzeniu. To co nam wiadomo to to, że żył na przełomie XI i XII wieku n.e. Stworzył dzieło, które jest najstarszą polską kroniką napisaną w języku łacińskim. Najprawdopodobniej był mnichem, który przybył na ziemie polskie w czasach panowania Bolesława Krzywoustego. Kronika obejmuje okres panowania Piastów, aż po rok 1113. Najstarszą wersją Kroniki jest egzemplarz z XIV w., który znajduje się obecnie w zbiorach Biblioteki Narodowej.

visconti_gallus_anonymus_sm-5

visconti_gallus_anonymus_sm-6

visconti_gallus_anonymus_sm-4

visconti_gallus_anonymus_sm-1

Przechodząc już do samego pióra. Limitacja to 100 sztuk. Prostota i elegancja, tak określiłabym krótko to pióro. Czerń (żywica) i pozłacane wykończenia – taką kolorystykę zastosowano w tym modelu.

Korpus jest okrągły, a jego końcówkę również zaokrąglono, tak samo skuwkę. Na dystalnej części skuwki znajdziemy pozłacany okrągły element.

visconti_gallus_anonymus_sm-7

visconti_gallus_anonymus_sm-3

Poza tym, znajdziemy tu jeszcze charakterystyczny dla Visconti klip nawiązujący do florenckiego mostu Ponte Veccio. Skuwka jest zakręcana. Na pierścieniu skuwki wygrawerowano napis Gallus Anonymus. Stalówka to 23-karatowy pallad – częściowo pozłacana. System napełniania to tłoczek lub naboje.

visconti_gallus_anonymus_sm-8

visconti_gallus_anonymus_sm-9

visconti_gallus_anonymus_sm-10

visconti_gallus_anonymus_sm-11

visconti_gallus_anonymus_sm-12

visconti_gallus_anonymus_sm-13

Pióro wprowadzono na rynek już jakiś czas temu (2013 rok). Bazą dla tego pióra ewidentnie był model Van Gogh (nie ten dostępny obecnie, ale ten produkowany wcześniej, z zaokrągloną końcówką skuwki i korpusu.

Cena oscyluje w granicach 1300 zł. Jako, że model ten pojawił się w sprzedaży 2 lata temu, to obecnie jego dostępność jest mocno ograniczona (limitacja wynosiła zaledwie 100 sztuk).

To co zdecydowanie rzuca się w oczy, to prosty i elegancki kształt. Czerń i złoto to jak zwykle dobre połączenie. Pióro trzyma się w dłoni bardzo wygodnie, jest dosyć lekkie.

To co już wielokrotnie czytaliście na Zegarki i Pióra, to bardzo dobre opinie na temat palladowych stalówek – faktycznie są one ciekawą alternatywą dla złota i pozwalają na nieco bardziej zróżnicowaną linię, pisze się nimi naprawdę świetnie. Zdecydowanie są warte wypróbowania – być może też polubicie ten materiał.

Podziękowania dla firmy INNER – TOMAR S. C. będącej dystrybutorem marki Visconti za dostarczenie pióra do testu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s