O zegarkach zaprezentowanych przez manufakturę z okazji 200 rocznicy założenia pisałem już jakiś czas temu. Manufaktura ta jednak przygotowała jeszcze jeden czasomierz, który wykracza poza i tak niezwykle wysokie standardy, z których jest znana. Tytułowy zegarek łączy w sobie nie tylko interesujący design i doskonale wykonane zdobienia, ale także rzadko spotykane rozwiązania sztuki zegarmistrzowskiej.
Na czele tych rozwiązań stoi mechanizm „ZERO-RESET”. Został on pierwszy raz zastosowany w zegarku wyprodukowanym przez A. Lange & Söhne w 1997. W 2008 roku rozwiązanie to zostało dodatkowo połączone z tourbillonem. To właśnie takie wzbogacenie obiegowego wychwytu znajdziemy w najnowszym czasomierzu. Pozwala on ustawić wskazywany przez zegarek czas z dokładnością do jednej sekundy.
Jeżeli chodzi o kopertę, to została ona wykonana z 18 karatowego różowego złota. Mierzy ona 39,5mm średnicy. Jeżeli ktoś śledzi poczynania manufaktury, to zauważy podobieństwo do jednego z modeli zaprezentowanego w ubiegłym roku. Nowy produkt, to przede wszystkim zupełnie nowa tarcza.
Baza wykonana z różowego złota, jest grawerowana oraz pokrywana warstwą czarnego rodu. W tym przypadku do grawerowania stosowana jest technika pozwalająca uzyskać równomierną lecz drobnoziarnistą strukturę powierzchni. Elementy znajdujące się powyżej tej powierzchni (takie jak arabskie cyfry indeksów godzinowych, nazwa manufaktury, czy inne elementy ozdobne) są następnie polerowane na wysoki połysk. Pozwala to uzyskać bardzo interesujący efekt końcowy.
Na powierzchni cyferblatu pierwsze skrzypce gra wycięcie zlokalizowane na godzinie 6, w którym widzimy konstrukcję minutowego tourbillona. Pełni on także rolę sekundnika, o czym zresztą informuje podziałka naniesiona dookoła wycięcia w tarczy.
Manufakturowy kaliber L102.1 posiada manualny naciąg sprężyny. Wyposażony jest on w „stop sekundę” oraz wspomniany system „ZERO-RESET”. Rezerwa chodu wynosi 72 godziny. Oczywiście werk ten jest precyzyjnie ozdobiony, a wygląd zdobień nawiązuje do historycznych zegarków kieszonkowych produkowanych przez tą niemiecką manufakturę. Wiele elementów (takich jak ozdobnie wykończone krawędzie) jest wykonywanych ręcznie przez najlepszych rzemieślników. Tylna strona mechanizmu została częściowo odchudzona, tak by umożliwić lepszy wgląd w konstrukcję tourbillona. Od strony przeszklonego dekla widzimy również zastosowanie diamentu w roli kamienia łożyskującego pracę obiegowego wychwytu. Zarówno dekiel jak i pierścień lunety zostały wypełnione za pomocą szkła szafirowego.
Zegarek ten jest modelem limitowanym, a manufaktura przewidziała wykonanie jedynie 30 egzemplarzy.
Kategorie: A. Lange & Söhne, ZEGARKI