Montblanc

Montblanc Great Characters Andy Warhol Special Edition

Foto: Materiały prasowe marki Montblanc

Foto: Materiały prasowe marki Montblanc

Andy Warhol (ur. 06.08.1928 r. w Pittsburghu, zm. 22.02.1987r. w Nowym Jorku) – artysta, którego nazwisko zna prawie każdy, a nawet jeśli nie zna to musiał o nim słyszeć. Ikona popkultury, ojciec pop-artu i zarazem najbardziej rozpoznawalny jego przedstawiciel. Człowiek, który zdefiniował sztukę na nowo, który odcisnął bardzo silnie swe wpływy w świecie kultury i sztuki. Prace Warhola rozpoznawalne są na całym świecie. Obrazy, rysunki, zdjęcia, filmy – jego twórczość była bardzo bogata, zajmował się jej wieloma dziedzinami. Dzieła Warhola przełamywały bariery między tzw. sztuką wysoką, a tą bardziej komercyjną.

 

Foto: Materiały prasowe marki Montblanc

Foto: Materiały prasowe marki Montblanc

Foto: Materiały prasowe marki Montblanc

Foto: Materiały prasowe marki Montblanc

Znając biografię Warhola i to jaki był jego wpływ na kulturę, Montblanc postanowił oddać hołd jego twórczości i stworzył pióro (oraz długopis i roller), które nawiązują do jego najbardziej znanych prac. Warhol zasłynął z przedstawiania na swoich obrazach produktów, które uwielbiał – pieniędzy, puszek zupy pomidorowej, czy wizerunków gwiazd (m. in. Marylin Monroe). Obrazy z puszkami Campbell Tomato Soup stały się słynne na cały świat. To właśnie seria obrazów z 1965 r. natchnęła projektantów Montblanca i stanowi główny motyw kolekcji Montblanc Andy Warhol.

Foto: Materiały prasowe marki Montblanc

Korpus wykonany jest z żywicy w kolorze niebieskim (kobaltowym). Zakończenie korpusu wykonano ze stali. Ciekawym kontrastowym akcentem jest pierścień w kolorze pomarańczowym tuż na zakończeniu sekcji oraz pomiędzy fragmentem korpusu wykonanym z żywicy a stalowym zakończeniem. Najciekawszy fragment pióra stanowi skuwka. To tutaj umieszczono cztery „puszki zupy pomidorowej” – ich układ również nawiązuje ściśle do twórczości Warhola, a mianowicie ułożone są po dwie w dwóch rzędach – taka „szeregowość” i multiplikacja była charakterystyczna dla jego prac. W górnej części skuwki na fragmencie z żywicy, której użyto także na korpusie widnieje hasło “Art is what you can get away with” . Zwieńczenie skuwki stanowi logo Montblanca. W hołdzie Fundacji Sztuk Wizualnych Andy`ego Warhol`a, założonej w 1987 roku, by wspierać tworzenie, prezentację oraz dokumentację sztuki współczesnej, wygrawerowano na ringu skuwki obok kopii podpisu Warhola skrót nazwy Fundacji TM AWF. Stalówka jest ręcznie wykonywana z 14-karatowego złota, rodowanego. Znajdziemy na niej kolejne nawiązanie do dzieł Warhola, a mianowicie symbol dolara.

Przybory piśmiennicze z edycji specjalnej poświęconej Andy`emu Warhol`owi dostępne będą w butikach Montblanc na całym świecie już od grudnia 2015 roku.

Foto: Materiały prasowe marki Montblanc

Foto: Materiały prasowe marki Montblanc

Foto: Materiały prasowe marki Montblanc

Foto: Materiały prasowe marki Montblanc

Oprócz Edycji Specjalnej opisanej powyżej, Montblanc stworzył rownież edycję limitowaną. 1928 sztuk, to liczba mająca nawiązywać do daty narodzin Warhola. W limitowanej serii nawiązano do dzieła Warhola z 1964 r. – Flowers. 4 kwiaty, w charakterystycznych intensywnych barwach umieszczone na skuwce w 4 identycznych kopiach (układ podobny jak puszek pomidorówki w edycji specjalnej) ułożonych w układzie 2 x 2. Stalówka wykonana z 18 k złota, rodowanego z wygrawerowanym symbolem dolara. Szary, lakierowany korpus i platynowane wykończenia (fragment korpusu pokrywają obrysy kwiatów z dzieła Flowers na szarym tle) mają nawiązywać do Fabryki Srebra w Nowym Jorku – legendarnego studia Warhola. Ponadto widzimy na końcowym fragmencie kolejny symbol komercjalizacji życia – kod kreskowy. W tej edycji na zwieńczeniu skuwki widoczny jest napis “You need to let the little things that would ordinarily bore you suddenly thrill you”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s