Delta

Delta Sea Wood – test

delta_sea_wood_sm-5Tytułowe pióro należy do kolekcji Basic. Przynależność ta może mocno zdziwić niejednego, gdyż jakość wykonania oraz zastosowane rozwiązania są w stanie wprawić w zakłopotanie niejedno pióro z kategorii premium. Wykonano je w większości z drewna Iroko, które często określane jest mianem „afrykańskiego teaku”. To niezwykle odporne drewno jest używane często do budowy łodzi, mebli, czy też jest stosowane jako materiał na podłogi o wysokich walorach estetycznych i użytkowych.

Pióro otrzymujemy w kartonowym opakowaniu, wewnątrz którego znajdziemy atrakcyjnie prezentujące się pudełko.

Klasyczny i prosty kształt uzupełniają subtelne elementy metalowe, których powierzchnia została wypolerowana na wysoki połysk (zostały one także pokryte warstwą rodu, dzięki czemu podniosła się jakość ich połysku). Należą do nich wąskie pierścienie oraz klip (raczej dosyć sztywny, ale nie ma problemu z korzystaniem z niego). Elementy te idealnie komponują się z kolorystyką drewna. Także ich prosta forma doskonale uzupełnia interesującą strukturę drewna. Ten ostatni materiał jest także bardzo przyjemny w dotyku, a cały produkt robi bardzo dobre wrażenie. Producent oferuje to pióro w dwóch wariantach kolorystycznych, natomiast w teście wzięła udział wersja w ciemniejszym kolorze (jest ona zresztą moim zdaniem bardziej atrakcyjna wizualnie aniżeli wariant o jaśniejszej barwie).

delta_sea_wood_sm-1

delta_sea_wood_sm-2

delta_sea_wood_sm-3Z drewnem oraz stalowymi elementami doskonale współgra „marmurkowa” (chociaż bardziej pasuje tutaj angielskie określenie koloru typu „swirl”, które w języku polskim nie ma dobrego moim zdaniem odpowiednika) żywica, która jest połączeniem koloru kremowego i brązowego. Przyznam, że takiego materiału jeszcze nie widziałem chyba w żadnym piórze wiecznym produkowanym przez znaczącą firmę, a które to pióro było by elementem regularnie utrzymywanej kolekcji. Wygląda to świetnie. Z tego samego materiału wykonano zwieńczenie skuwki oraz „przekładkę” pomiędzy pierścieniami na skuwce. Materiał ten posłużył także do wykonania sekcji.

Pióro możemy zamówić ze stalówką stalową bądź stalówką Fusion (jest ona połączeniem stalówki stalowej wraz z wykonaną z 18 karatowego złota nakładką). Możliwe jest zamówienie stalówki w rozmiarze EF, F, M lub B. W testowanym piórze zamontowano stalówkę wykonaną w 100% ze stali. Jest ona jednokolorowa i w mojej ocenie lepiej pasuje do stylistyki pióra (zarówno właśnie kolorem jak i wzorem, który ją zdobi). Stalówka jest wykona naprawdę dobrze.

delta_sea_wood_sm-6

delta_sea_wood_sm-7

delta_sea_wood_sm-8

delta_sea_wood_sm-9Jeżeli chodzi o walory piśmiennicze, to moim zdaniem jest bardzo dobrze. Stalówka pomimo wykonania jej ze stali nierdzewnej pisze bardzo dobrze i gładko. Atrament podawany jest błyskawicznie, a jego ilość należy uznać za dużą. Oczywiście po stalówce wykonanej ze stali nie ma co spodziewać się wariacji w kwestii elastyczności i tak też jest w tym przypadku. Jest to jednak jedna z najlepiej piszących stalówek wykonanych ze stali nierdzewnej, jakimi dane mi było pisać w życiu.

Samo pióro trzyma się bardzo wygodnie. Jest to także zasługa jego odpowiedniego wyważenia. Miłośników zakładania skuwki na tył korpusu zmartwię jednak, że firma Delta ma tendencje do robienia ciężkich skuwek, które po założeniu ich na tył korpusu najczęściej zaburzają ogólne wyważenie zestawu. Pióro to jednak ma na tyle duże gabaryty, że ja osobiście nie widzę potrzeby montowania skuwki na tył korpusu.

Delta Sea Wood – gabaryty i waga:

  • pióro zamknięte: 141,5mm
  • pióro otwarte: 126,5mm
  • skuwka (długość): 59mm
  • średnica skuwki: 16mm
  • średnica korpusu: 14mm
  • waga: 29g

delta_sea_wood_sm-10

delta_sea_wood_sm-11

delta_sea_wood_sm-12

delta_sea_wood_sm-13

delta_sea_wood_sm-14Pióro zasilane jest systemem nazwanym przez producenta „CONVERTER PLUS”. Jest on połączeniem systemy piston filler oraz konwertera. Dokładniej rzecz biorąc jest to nic innego jak zastosowanie klasycznego tłoczka, którego pokrętło przechodzi przez tuleję korpusu, dzięki czemu po odkręceniu niewielkiej zakrętki z tyłu pióra możemy obsługiwać system napełniania bez odkręcania głównego elementu korpusu. To raczej taka ciekawostka, niż jakaś realna korzyść, gdyż sama pojemność zbiornika z atramentem jest dokładnie taka sama jak w przypadku klasycznego konwertera. Na duży plus moim zdaniem należy zaliczyć fakt, że konwerter jest wkręcany w sekcję.

delta_pen_prsm-7

delta_pen_prsm-8

delta_pen_prsm-9

delta_pen_prsm-10

delta_pen_prsm-11

delta_pen_prsm-12

Podsumowanie:

Wykonanie stoi na bardzo wysokim poziomie, podobnie jak jakość użytych materiałów. To wszystko oferowane jest w stosunkowo niskiej cenie (wynoszącej ok. 900zł). Jedno z najlepszych piór wykonanych z drewna z którym miałem okazję się zetknąć. Uważam, że gdyby wymienić w nim stalówkę na złotą to producent mógłby oferować to pióro za naprawdę duże pieniądze. Zamiast tego mamy i tak świetnie piszącą stalówkę ze stali nierdzewnej, a pióro jest w moim odczuciu bardzo fajnie wycenione. Zresztą to pióro ma w sobie coś uzależniającego, co sprawia, że chce się do niego wracać i mu przyglądać.

Podziękowania dla firmy INNER – TOMAR S. C. będącej dystrybutorem marki Delta za dostarczenie pióra do testu.

1 odpowiedź »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s