ATRAMENTY

Sailor Nagasawa-Kobe – No. 34 Sourakuen Tea Green – test

sailor_kobe_34_sm-2Przeglądając kolekcję atramentów Nagasawa-Kobe, która produkowana jest przez firmę Sailor, nietrudno zauważyć, że sporą część oferty stanowią atramenty w kolorze zielonym. Paleta jest na tyle szeroka, że każdy może znaleźć coś dla siebie.

Opakowanie:

Atramenty z serii Kobe sprzedawane są w kartonowym opakowaniu koloru czarnego. Na jego powierzchni umieszczono grafikę będącą wspólnym mianownikiem wszystkich atramentów z serii. Co ciekawe – najmocniej wyróżnionym napisem jest „Kobe INK”. W pierwszym momencie trudno nawet zorientować się, jaka firma jest tak naprawdę producentem owego inkaustu. Dowiedzieć się możemy natomiast, że jest to „atrament dla piór wiecznych”, oraz że butelka zawiera 50ml płynu. Dosyć enigmatyczne oznaczenie, ale całość robi dobre wrażenie. Karton jest niezłej jakości, chociaż generalnie nie powoduje równocześnie szybszego bicia serca.

sailor_kobe_34_sm-1Butelka:

Ciecz zawarta jest w charakterystycznej dla firmy Sailor butelce. Ma ona objętość 50ml. Jej forma jest prosta, ale moim zdaniem funkcjonalna, a jej wygląd jest przyjemny dla oka. Szeroki korek sprawia, że umieszczenie dowolnego pióra w otworze butelki jest bezproblemowe. Z przodu naczynia umieszczono niewielką, prostokątną etykietę. Moim zdaniem prezentuje się ona naprawdę ładnie. Podsumowując, butelka bardzo mi się podoba. Być może nie jest to najpiękniejszy kałamarz na rynku, ale jest na pewno ładny i prezentuje się schludnie. Ta prostota na swój sposób urzeka. Typowo japoński pragmatyzm.

Atrament:

Kolor opatrzony numerem #34 to kolor, którego nazwa jest w mojej ocenie mocno adekwatna do jego barwy. Wg mnie, jest to udane odwzorowanie liści herbaty. Przyjemny, bardzo dobrze nasycony kolor okraszono także bardzo dobrym (a można powiedzieć że wręcz doskonałym) cieniowaniem.

sailor_kobe_34_sm-3

sailor_kobe_34_sm-4

sailor_kobe_34_sm-5

sailor_kobe_34_sm-6

sailor_kobe_34_sm-7

sailor_kobe_34_sm-10Nie zauważyłem problemów ze strzępieniem czy te przebijaniem (nawet w przypadku kleksa). Jeżeli chodzi o przepływ, to w mojej ocenie jest on doskonały. Jest to zresztą ten sam wysoki standard, z którym kojarzą mi się atramenty produkowane przez firmę Sailor.

Do plusów zaliczyć można także krótki czas schnięcia. W przypadku zastosowania stalówki o szerokości „B” z piórze Kaweco sport oraz notatnika Rhodia DotPad, czas potrzebny do uznania tekstu za suchy wynosi 10 sekund. Jednak już w przedziale 3-5 sekund rozmazaniu ulegają tylko najmocniej nasycone cieczą fragmenty.

Zmorą wielu zielonych inkaustów jest wodoodporność. W tym przypadku nie ma z tym problemu. Co prawda wypłukaniu ulega żółtozielony barwnik, jednak pozostaje baza, dzięki której bez większych problemów odczytamy co było zapisane przed zamoczeniem kartki.

sailor_kobe_34_sm-8

sailor_kobe_34_sm-9

sailor_kobe_34_sm-11

sailor_kobe_34_sm-12

sailor_kobe_34_sm-13

sailor_kobe_34_sm-14

sailor_kobe_34_sm-15

sailor_kobe_34_sm-16

sailor_kobe_34_sm-17

sailor_kobe_34_sm-18Podsumowanie:

Sailor No. 34 Sourakuen Tea Green to wg. mnie bardzo dobry atrament. Świetne parametry i atrakcyjnie się prezentujący (przynajmniej w mojej ocenie) kolor sprawiają, że jest to jeden z tych atramentów, które na pewno wezmę pod uwagę przy kolejnych zakupach, dlatego też zdecydowanie go polecam.

Chciałem podziękować użytkownikowi Visvamitra z Forum o Piórach za udostępnienie próbki tego atramentu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s