Davosa

Davosa Neoteric Pilot Automatic – recenzja

dawosa_neoteric_pilot_sm-10Tytułowy czasomierz to najnowsze wcielenie zegarka typu “pilot” w wykonaniu firmy Davosa. Klasyczne proste kształty oraz sprawdzone wzorce kolorystyczne składają się na całkiem ciekawy projekt, którego dużą zaletą jest przede wszystkim pewna odmienność od produktów konkurencji.

Czasomierz posiada stalową kopertę, która mierzy 42mm średnicy oraz 11,5mm wysokości. Jej powierzchnia jest szczotkowana, dzięki czemu nadano jej surowy, wręcz techniczny charakter. Z prawej strony odnajdziemy sygnowaną logo producenta koronkę. Jest ona karbowana, dzięki czemu operowanie nią jest bezproblemowe. Producent określił wodoodporność na poziomie 5 ATM.

Czarna tarcza posiada ciekawą strukturę, która to właśnie jest jedną z cech wyróżniających produkt Davosy. Na powierzchni cyferblatu umieszczono białe indeksy minutowe, w przypadku których indeksy dyblujące indeksy godzinowe, wykonano jako nakładane. Wspomniane indeksy godzinowe wykonano z substancji luminescencyjnej. W pewnym odstępie od skali minutowej, naniesiono skalę sekundnika w kolorze czerwonym. Ażurowane wskazówki zostały wypełnione częściowo Super LumiNovą. Także część wskazówki minutowej została zabarwiona na czerwono. Z pewnością przydatnym elementem w codziennym użytkowaniu będzie okienko datownika, które umieszczono na godzinie 3. Moim zdaniem tarcza powinna mieć odwróconą kolorystykę tzn. czarne tło i białe cyfry, ale w obecnej postaci na pewno łatwiej odnaleźć datownik wzrokiem. Wysoka czytelność wskazań to cecha charakterystyczna zegarków typu pilot. Cyferblat jest chroniony przez szkło szafirowe.

Wewnątrz koperty zamontowano werk DAV2824 z automatycznym naciągiem sprężyny. Nie mieliśmy okazji do sprawdzenia dokładności chodu, jednak jeżeli oznaczenie jest nawiązaniem do werku ETA 2824, to oznacza to, że jest to prosty w budowie, solidny i tani w utrzymaniu mechanizm o całkiem przyzwoitej dokładności. Pracę mechanizmu możemy obserwować przez transparentne wypełnienie dekla.

W zestawie z zegarkiem nabywca otrzymuje skórzany pasek, którego wygląd dodatkowo pogłębia wrażenie nawiązania do stylistyki retro.

dawosa_neoteric_pilot_sm-1

dawosa_neoteric_pilot_sm-3

dawosa_neoteric_pilot_sm-5

dawosa_neoteric_pilot_sm-6

dawosa_neoteric_pilot_sm-7

dawosa_neoteric_pilot_sm-8

dawosa_neoteric_pilot_sm-9

dawosa_neoteric_pilot_sm-11

dawosa_neoteric_pilot_sm-12

dawosa_neoteric_pilot_sm-14Podsumowanie:

Neoteric Pilot to interesująca propozycja dla klientów szukających nowego zegarka, który jednak będzie utrzymany w stylistyce retro, a który będzie również odzwierciedlał ich upodobanie do lotnictwa. Przyjemną cechą czasomierza jest rozmiar koperty. Wiele zegarków utrzymanych w stylistyce typu pilot, posiada naprawdę znaczne rozmiary – tutaj mamy natomiast rozsądne 42mm, dzięki czemu zegarek będzie układa się dobrze także na nadgarstkach, które nie mają zawrotnych rozmiarów.

W tym miejscu chciałem podziękować firmie Chrono Online Sp.j – będącej dystrybutorem zegarków marki Davosa w Polsce.

1 odpowiedź »

  1. Tarcza wygląda na niebieską ale to pewnie efekt braku powłok antyodbiciowych. Sądzę, iż wewnętrzna, czerwona „tarcza” jest raczej skalą minutową, a nie podziałką sekundnika. W „Pilotach” dawniej bardzo ważne były właśnie minuty. Zastanawiam się ostatnio nad jakimś „Pilotem” ale ten niestety będę musiał odpuścić ze względu na te 2 milimetry powyżej 40. Zegarki powyżej 40mm już się zbyt okazale prezentują na moim nadgarstku. Choć wiem, że bez przymiarki nie do końca da się ocenić.
    Zegarek mi się podoba choć wskazówka godzinowa mogła mieć na czubku jeszcze trochę luminovy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s