ATRAMENTY

Sailor Jentle Ink – Colors of Four Season – Nioi-Sumire – test

sailor_jentle_ink_nioisumire_sm-4Nioi-Sumire to atrament o niebieskim, bardzo dobrze nasyconym kolorze, który swoją barwą nawiązuje mocno do tego, co zwykło się określać mianem tzw. „royal blue”. Jest on z pewnością znaczniej jaśniejszy od bliźniaczego Shigure, ale nie jest to równocześnie niebieski atrament o czystej barwie.

Opakowanie:

Atramenty z serii Jentle Ink sprzedawane są w białych, kartonowych opakowaniach, na których umieszczono symbole związane z tematyką czterech pór roku. Seria składa się z 8 kolorów, z których po dwa przypisano do odpowiadających im pór roku. Papierowe opakowanie robi dobre wrażenie i jest całkiem estetyczne. W mojej ocenie jedynym minusem są napisy praktycznie tylko i wyłącznie w języku japońskim, podczas gdy inkausty z tej serii są ogólno dostępne w innych krajach. Przyznam, że przynajmniej te najbardziej podstawowe informacje mogłyby być podane w języku bardziej powszechnym. Osoby nie władające językiem „kraju kwitnącej wiśni” mogą zidentyfikować ten kolor po kodzie: 13-1005-203.

sailor_jentle_ink_nioisumire_sm-1

sailor_jentle_ink_nioisumire_sm-2

sailor_jentle_ink_nioisumire_sm-3Butelka:

Ciecz zawarta jest w charakterystycznej dla firmy Sailor butelce. Ma ona objętość 50ml. Jej forma jest prosta, ale moim zdaniem funkcjonalna, a jej wygląd jest przyjemny dla oka. Szeroki korek sprawia, że umieszczenie dowolnego pióra w otworze butelki jest bezproblemowe. Z przodu naczynia umieszczono niewielką etykietę o owalnym kształcie. Moim zdaniem prezentuje się ona naprawdę ładnie, z tym, że oczywiście również wszystkie opisy poza napisami „Sailor” oraz „Jentle Ink” są również w języku Japońskim. Podsumowując, butelka bardzo mi się podoba. Być może nie jest to najpiękniejszy kałamarz na rynku, ale jest na pewno ładny i prezentuje się schludnie. Ta prostota na swój sposób urzeka. Typowo japoński pragmatyzm odnajdziemy także wewnątrz butelki. Umieszczono tam niewielki plastikowy element, którego użycie opisano na kartonowym opakowaniu (oczywiście wszystkie opisy tradycyjnie w języku Japońskim). Niemniej jego zastosowanie sprowadza się do ułatwienia zatankowania pióra, gdy w butelce jest już niewiele atramentu. Po prostu odwracamy do góry dnem zakręconą butelkę i po chwili ustawiamy ją w normalnej pozycji. To właśnie ten prosty ruch sprawia, że pozostały w butelce atrament zapełnia plastikowy element, wewnątrz którego możemy po odkręceniu butelki zanurzyć pióro i nabrać komfortowo atrament.

sailor_jentle_ink_nioisumire_sm-5

sailor_jentle_ink_nioisumire_sm-6

sailor_jentle_ink_nioisumire_sm-7

sailor_jentle_ink_nioisumire_sm-8

sailor_jentle_ink_nioisumire_sm-9Atrament:

Barwa jak wspomniano na początku nawiązuje do najlepszych wzorców „royal blue”. Innym osobom kolor będzie kojarzył się z fiołkami, których niebieska barwa płatków przełamana jest odrobiną fioletu. Nasycenie jest bardzo dobre, a kolor jest wyrazisty.

Ze strzępieniem i przebijaniem nie będziemy mieli problemu, o ile atramentem tym nie będziemy pisali po słabej jakości papierach. Jeżeli jednak się na to zdecydujemy, to oba te zjawiska będą w pewnym stopniu odczuwalne.

Cieniowanie jest na granicy „dobre” i „bardzo dobre” – tzn. nie ma wielkiej rewelacji, ale odpowiedni poziom jednak jest utrzymany.

Przepływ jest zgodny z tym, do czego przyzwyczaiła nas firma Sailor – jest po prostu bardzo dobry, a wręcz można go określić jako doskonały. Stalówka pióra zatankowanego tym atramentem sunie po papierze jak po aksamicie.

Ponarzekać można na czas wysychania. Przy użyciu szerokiej stalówki, nawet czas na poziomie 20 sekund nie był wystarczający dla uzyskania suchego tekstu. Mnie to nie przeszkadza, jednak dla osób, które często otwierają i zamykają notatnik, może to być istotna kwestia decydująca o przydatności tego atramentu w codziennym użytkowaniu.

Wodoodporność jest całkiem dobra. O ile wierzchnia warstwa ulega rozmyciu, o tyle baza pozostaje na powierzchni papieru, przez co odczytanie zalanego wodą tekstu nie sprawia problemów. Sama baza zresztą jest w tym samym odcieniu co zasadniczy kolor atramentu.

sailor_nioisumire_prsm-1

sailor_nioisumire_prsm-2

sailor_nioisumire_prsm-3

sailor_nioisumire_prsm-4

sailor_nioisumire_prsm-5

sailor_nioisumire_prsm-6

sailor_nioisumire_prsm-7

sailor_nioisumire_prsm-8

sailor_nioisumire_prsm-9

sailor_nioisumire_prsm-10

sailor_nioisumire_prsm-11

sailor_nioisumire_prsm-12

sailor_nioisumire_prsm-13

sailor_nioisumire_prsm-14

sailor_nioisumire_prsm-15

sailor_nioisumire_prsm-16

sailor_nioisumire_prsm-17

sailor_nioisumire_prsm-18

sailor_nioisumire_prsm-19Podsumowanie:

Nioi-Sumire to kolejny świetny atrament w serii Colors of Four Season. Ładny i dobrze nasycony kolor oraz świetne właściwości (nie licząc stosunkowo długiego czasu schnięcia) sprawiają, że atrament ten jest wart zarówno polecania go jak i zakupu.

casadellastilografica_logo

Chciałbym podziękować sklepowi Casa della Stilografica za dostarczenie atramentu do testu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s