PIÓRA WIECZNE

Visconti RaceTech Limited Edition – test

visconti_racetech_sm-14Edycje limitowane kojarzą się najczęściej z wysoką ceną. Tak się jednak składa, że tytułowe pióro pomimo przynależności do serii limitowanej zostało wycenione moim zdaniem całkiem rozsądnie. Ilość wyprodukowanych sztuk nie jest tutaj jedynym kryterium mojej oceny. Drugim aspektem wpływającym na werdykt są zastosowane materiały.

Mowa tutaj przede wszystkim o włóknie węglowym z którego wykonano korpus. Przy takiej ilości tego materiału, jest to rzadki widok w piórze wycenionym mocno poniżej 2000zł. Zastosowanie włókna węglowego w roli głównej najczęściej przywodzi na myśl ceny mniej więcej dwukrotnie wyższe. Włókno węglowe zostało połączone z żywicą w kolorze czerwonym (wykonano z niej zarówno zakończenie korpusu jak i skuwkę). Barwa żywicy jest tak naprawdę wypadkową pomiędzy klasyczną czerwienią, a odcieniem „lekko wiśniowym”. Jej głęboki kolor doskonale komponuje się z włóknem węglowym. Oba materiały rozdzielono wykonanymi z metalu pierścieniami. Taki zabieg stylistyczny sprawił, że wizualnie udało się ukryć gwint służący do mocowania skuwki podczas, gdy pióro jest zamknięte. Ciekawym spostrzeżeniem jest fakt, że poprzez zastosowanie włókna węglowego, pióro jest przyjemne i „ciepłe” w dotyku.

visconti_racetech_sm-1

visconti_racetech_sm-2

visconti_racetech_sm-3

visconti_racetech_sm-4Metalowa sekcja jest wygodna w użytkowaniu. Na jej zakończeniu, podobnie jak na skuwce odnajdziemy pasek inspirowany flagą wyścigową oznaczającą metę. Biało-czarna szachownica dodatkowo podkreśla sportową stylistykę pióra. Podobnie ma się sprawa z klipem. Zachował on charakterystyczny dla piór Visconti kształt, jednak w miejscu w którym zwyczajowo znajdziemy nazwę firmy, tym razem umieszczono koliste wycięcia przywodzące na myśl fragment tarczy hamulcowej. W tym momencie mam nieodparte wrażenie, że klasyczny klip z napisem „Visconti” pasowałby tutaj lepiej – ten obecny wydaje mi się trochę przesadzony. Niezależnie od wyglądu, klip działa w sposób charakterystyczny dla piór tej firmy tj. jest sprężysty, a do jego odgięcia nie potrzeba dużo siły dzięki czemu zaczepienie pióra jest łatwe. Dodatkowo skuwka RaceTech posiada spłaszczenie, które ma dodatkowo poprawiać funkcjonalność klipa.

Stalówka Smartouch jest oferowana w rozmiarach od EF do B. Producent nazywa ją również „tubular nib”, co oznacza stalówkę o przekroju tubusu tj. taką, która w obrębie korpusu tworzy pełny okrąg. Jednym słowem – otacza ona spływak. Wykonana jest ona z materiału o nazwie Chromium 18 będącego stopem żelaza (72%), chromu (18%) i niklu (10%). Wygląda ona z pewnością nietypowo, lecz swym odmiennym charakterem dobrze wpisuje się w całościową koncepcję pióra.

visconti_racetech_sm-5

visconti_racetech_sm-6

visconti_racetech_sm-7

visconti_racetech_sm-8

visconti_racetech_sm-9

visconti_racetech_sm-10

visconti_racetech_sm-11

visconti_racetech_sm-12

visconti_racetech_sm-13W testowanym piórze zamontowano stalówkę o szerokości EF. Z uwagi na fakt, że preferuję szersze stalówki, często nieufnie podchodzę do tak wąskich „rozmiarówek”. Okazało się, że moje obawy były zupełnie niesłuszne. Stalówka pisze doskonale, z przyjemnym oporem. Zostawia ona także całkiem mokrą jak na EF linię. Co prawda nie uda nam się uzyskać zbyt dużej rozpiętości linii wraz ze zmianą siły docisku, ale to nie jest szczególny problem – zwłaszcza w przypadku cienko piszącej stalówki.

Pióro może być zasilane za pomocą naboi lub dołączonego w zestawie konwertera. W tym miejscu należy wspomnieć o pracy zarówno gwintu skuwki jak i połączenia korpusu z sekcją. Ich praca i spasowanie jest doskonałe. Zakręcają się one z delikatnym, aksamitnym oporem.

Pióro w liczbach:

  • długość pióra zamkniętego: 147mm
  • długość pióra otwartego: 128mm
  • długość skuwki: 70mm
  • średnica skuwki: 16mm
  • średnica korpusu: 13mm
  • waga: 36g

visconti_racetech_prsm-1

visconti_racetech_prsm-2

visconti_racetech_prsm-3

visconti_racetech_prsm-4

visconti_racetech_prsm-5

visconti_racetech_prsm-6

visconti_racetech_prsm-7

visconti_racetech_prsm-8

visconti_racetech_prsm-10

visconti_racetech_prsm-11

visconti_racetech_prsm-12Podsumowanie:

Visconti RaceTech to naprawdę ciekawe, dobrze wykonane i atrakcyjnie wycenione pióro wieczne, którego stylistyka została mocno osadzona w klimacie sportów motorowych. Także niewielka ilość wyprodukowanych sztuk (jedynie 388 egzemplarzy) wraz z atrakcyjną ceną oraz ciekawymi materiałami (włókno węglowe) sprawiają, że warto przyjrzeć się temu produktowi bliżej. Być może stanie się on kolejnym elementem Waszej kolekcji piór wiecznych.

Podziękowania dla firmy INNER – TOMAR S. C. będącej dystrybutorem marki Visconti za dostarczenie pióra do testu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s