Montblanc

Montblanc Meisterstück 149 Red Gold-Coated – test

montblanc_meisterstuck_149_sm-5

Pewne pióra są tak klasyczne, że nikt nie odważyłby się podważać ich pozycji w świecie piór wiecznych. Stanowią ikony, do których porównuje się wiele nowych produktów. Niektórzy zarzuciliby tym modelom, że nie zmieniają się znacząco wraz z upływem lat, lecz właśnie ta konsekwencja świadczy o doskonałości projektu oraz o ugruntowanej pozycji tych modeli na rynku piór wiecznych.

Do takich właśnie ikon należy bez wątpienia model 149 z linii Meisterstück firmy Montblanc. Największy w kolekcji i na wskroś klasyczny – tak można byłoby najkrócej określić ten przybór piśmienniczy. Pomimo subtelnych zmian w wyglądzie stalówki, czy też rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych – obecnie produkowany 149 przypomina bardzo mocno ten sprzed kilkudziesięciu lat.

montblanc_meisterstuck_149_sm-1

montblanc_meisterstuck_149_sm-2

montblanc_meisterstuck_149_sm-3

O ile model 146 (obecnie przemianowany na LeGrand) zawsze uchodził za doskonałe pióro do codziennego użytku, o tyle 149 jest postrzegany jako doskonałe pióro tzw. „dyrektorskie”. Określenie to ma swoją genezę w wynikającej z dużego gabarytu reprezentacyjności, która idealnie sprawdza się w oficjalnych sytuacjach, kiedy to przychodzi nam podpisywać ważne dokumenty. Taki sposób użytkowania sprawia, że nie notujemy przy jego pomocy zbyt wiele, a zamiast tego ograniczamy się w znacznej mierze do składania podpisów.

To z jednej strony słuszne spostrzeżenie, a z drugiej strony wydaje mi się ono nie do końca adekwatne, gdyż osobiście preferuję duże pióra. Wobec tego są osoby (między innymi ja), dla których długie notowanie piórem o takich gabarytach jest komfortowe. Niemniej faktycznie warto przymierzyć się do tego pióra przed ewentualnym zakupem, gdyż jest ono spore. Trzeba jednak przyznać, że gabaryt i proporcje 149’tki są na swój sposób urzekające.

montblanc_meisterstuck_149_sm-4

montblanc_meisterstuck_149_sm-6

montblanc_meisterstuck_149_sm-7

montblanc_meisterstuck_149_sm-8

montblanc_meisterstuck_149_sm-9

Klasyczny kształt korpusu i skuwki przywodzi na myśl cygaro. Oba te elementy zostały wykonane z żywicy w kolorze czarnym. Z jej barwą kontrastują elementy metalowe, które w przypadku opisywanego pióra zostały pokryte warstwą różowego złota. Jest to na swój sposób unikalna cecha w 149, gdyż dopiero w ostatnich latach (bodajże 2 lata temu) do produkcji wprowadzono model z elementami pokrytymi warstwą różowego złota lub platyny. Przez cały wcześniejszy okres produkcji dostępny był jedynie wariant z elementami metalowymi, które pokryto żółtym złotem (oczywiście nadal jest on dostępny).

Skuwkę wieńczy tzw. „śnieżynka”, czyli logo firmy Montblanc. Obecność logo na szczycie skuwki jest charakterystyczna dla produktów tej firmy. Firma niejednokrotnie podkreśla, że nie tylko nazwa, ale i logo nawiązuje do najwyższej w Europie góry – logo ma przypominać ośnieżony górski szczyt. Prosty, lecz elegancki w formie klip jest funkcjonalny, chociaż do jego odgięcia potrzeba trochę siły.  Pióro spokojnie jednak zamontujemy zarówno na okładce notesu jak i do kieszeni np. koszuli czy marynarki. Na skuwce umieszczono także trzy dodatkowe pierścienie. Na środkowym z nich, wygrawerowano napisy oznaczające nazwę producenta, nazwę kolekcji oraz symbol modelu. Zarówno spasowanie pierścieni jak i wykonanie poszczególnych elementów jest na najwyższym poziomie. Nawet pod dużym powiększeniem nie odnajdziemy żadnej niedoróbki. Skuwkę daje się  założyć za tył korpusu, ale nie widzę takiej potrzeby, gdyż pióro samo w sobie jest na tyle duże, że raczej mało kto będzie w ogóle próbował takich działań.

Korpus opatrzono tyko jednym pierścieniem, który rozgranicza główną część korpusu od pokrętła tłoka. Pióro jest tradycyjnie już dla tego modelu zasilane systemem piston filler. Użytkownik może za pomocą charakterystycznego prążkowanego okienka poglądu atramentu śledzić poziom pozostałej w piórze cieczy. Trzeba przyznać, że ze sporymi gabarytami wiąże się odpowiednio duża pojemność zbiorniczka atramentu umieszczonego wewnątrz korpusu.

montblanc_meisterstuck_149_sm-10

montblanc_meisterstuck_149_sm-11

montblanc_meisterstuck_149_sm-12

montblanc_meisterstuck_149_sm-13

montblanc_meisterstuck_149_sm-14

montblanc_meisterstuck_149_sm-16

montblanc_meisterstuck_149_sm-15

montblanc_meisterstuck_149_sm-17

montblanc_meisterstuck_149_sm-18

Pióro wyposażone jest w dwukolorową, wykonaną z 18 karatowego złota stalówkę, której rozmiar jest imponujący – jest to największa stalówka, jaką możemy spotkać w piórze należącym do regularnej kolekcji firmy Montblanc. Model ten jest znany zresztą częściowo właśnie z tej bardzo okazale prezentującej się stalówki. Producent deklaruje, że stalówki montowane w modelu 149 są ręcznie wykonywane. Na jej powierzchni odnajdziemy oznaczenie próby złota, logo producenta oraz charakterystyczną dla firmy Montblanc cyfrę 4810, która oznacza wysokość góry Mont Blanc nad poziomem morza.

Jeżeli chodzi o właściwości piśmiennicze stalówki, to są one bardzo dobre. Pisze ona gładko, przez co notowanie jest naprawdę przyjemne. Precyzyjny szlif pozwala także na jej precyzyjne prowadzenie. Pomimo znacznej długości stalówki, nie ma się problemów z dokładnym kontrolowaniem kreślonych za jej pomocą linii (na pewno przyczynia się do tego prosta w formie, lecz komfortowa w użytkowaniu sekcja). Ilość atramentu podawanego na papier można by określić jako umiarkowanie dużą. Jeżeli chodzi o zróżnicowanie szerokości wraz ze zmianą siły docisku, to trzeba sobie powiedzieć jasno, że stalówka nie jest zbyt elastyczna. Nie zmienia to jednak faktu, że stalówka pisze doskonale. Pomimo, że na codzień preferuję szersze stalówki (np. „B”), to pióra firmy Montblanc są jednymi z nielicznych, w przypadku których naprawdę chętnie korzystam również z szerokości „F” (jak ta zamontowana w testowanym egzemplarzu), a nawet „EF”.

Pióro w liczbach:

 • długość pióra zamkniętego: 147mm
 • długość pióra otwartego: 132mm
 • długość skuwki: 71mm
 • średnica skuwki: 17mm
 • średnica korpusu: 15,5mm
 • waga: 32g

montblanc_meisterstuck_149_sm-19

montblanc_meisterstuck_149_sm-20

montblanc_meisterstuck_149_sm-21

montblanc_meisterstuck_149_sm-22

montblanc_meisterstuck_149_sm-23

montblanc_meisterstuck_149_sm-24

montblanc_meisterstuck_149_sm-25

montblanc_meisterstuck_149_sm-26

montblanc_meisterstuck_149_sm-27

montblanc_meisterstuck_149_sm-29

montblanc_meisterstuck_149_sm-30

montblanc_meisterstuck_149_sm-31

montblanc_meisterstuck_149_sm-32

montblanc_meisterstuck_149_sm-33

montblanc_meisterstuck_149_sm-34

montblanc_meisterstuck_149_sm-35

montblanc_meisterstuck_149_sm-36

montblanc_meisterstuck_149_sm-37

Podsumowanie:

Montblanc Meisterstück 149 to doskonałe i klasycznie wyglądające pióro wieczne. Jest ono wykonane na najwyższym poziomie. System piston filler, duże gabaryty oraz przepiękna stalówka sprawiają, że obok tego pióra nie da się przejść obojętnie. Seria Meisterstück to także doskonałe właściwości piśmiennicze i testowany model to potwierdza. Za pióro przyjdzie nam zapłacić około 3300zł. Nie jest to mało, ale z pewnością jest ono warte swojej ceny. 149 to klasyk, którego warto posiadać w swojej kolekcji. Przeglądając liczne form miłośników piór wiecznych, nietrudno zauważyć, że wiele osób posiada po kilka sztuk modelu 149. Nie dziwię się im, a pióro zdecydowanie polecam.

Za przekazanie produktu do testu dziękuję firmie Legic, będącej dystrybutorem marki Montblanc oraz Butikowi Montblanc mieszczącemu się w Galerii Kazimierz w Krakowie.

4 odpowiedzi »

 1. Jak zwykle świetna recenzja 👍.
  Bardzo ładne pióro. Też lubię dość duże i ciężkie pióra, sieci największych a szczególnie że stalówkami EF I F. Kolejny cel przede mną.
  Pozdrawiam Michał

 2. Wyczerpujące omówienie! Jak dla mnie to jedno z najlepszych piór, jakim w życiu pisałam. Mam je w wersji LeGrand, ale piszę nim wyłącznie czarnym atramentem Ultra Black!!!

 3. To pióro jest piękne. Planuję sobie takie niedługo sprawić w nagrodę dla samego siebie 🙂 mam inne duże pióro i pisze mi się nim wygodnie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s