PIÓRA WIECZNE

Visconti Istos Aracnis Limited Edition – test

visconti_istos_aracnis_sm-3Tytułowe pióro to jeden z tych przypadków, kiedy na „warsztat” trafia limitowana edycja pióra wiecznego, które z uwagi na swoją odważną stylistykę wydaje się, że przeszło bez większego echa w środowisku miłośników piór wiecznych. Wydaje się także, że pewien konserwatyzm w patrzeniu na tego typu produkty jest niesłuszny. Mowa bowiem o limitowanej edycji przyboru piśmienniczego, którego powstało tylko 888 sztuk.

W tym przypadku klasyczna czerń żywicy została połączona z pajęczymi motywami rozciągniętymi zarówno na powierzchni korpusu jak i skuwki. Elementy te wykonano ze srebra sterling, a następnie wypełniono je białym lakierem. W zasadniczej części korpusu umieszczono podobiznę pająka. Cały wzór przygotowywany jest przez najlepszych złotników zatrudnionych w firmie Visconti. Trzeba przyznać, że wygląda on bardzo okazale i przykuwa spojrzenia osób, w których towarzystwie przyjdzie nam pisać tym piórem.

visconti_istos_aracnis_sm-1

visconti_istos_aracnis_sm-2

visconti_istos_aracnis_sm-4

visconti_istos_aracnis_sm-5

visconti_istos_aracnis_sm-6„Pajęcza” symbolika nawiązuje do mitologii greckiej, oraz konfliktu pomiędzy Ateną, a Arachne. Pająk to symbol cierpliwości oraz nieprzeciętnych umiejętności myśliwskich, kiedy to łowca czeka cierpliwie na swoją zdobycz. Jest on także symbolem złośliwości oraz powolnego działania zabójczego jadu.

Pióro jest dostarczane w pudełku średniej wielkości. Jest ono charakterystyczne dla wielu produktów firmy Visconti. Jest ono dobrej jakości, chociaż wydaje się, że dla tak nietypowego pióra (w dodatku limitowanego) można było przygotować coś bardziej okazałego (jak np. w przypadku opisywanego w ubiegłym roku modelu Speakeasy). Wewnątrz opakowania poza instrukcją, znajdziemy także certyfikat autentyczności z tym samym numerem, który widnieje na piórze, krótką broszurę o piórze oraz instrukcję użytkowania systemów napełniania stosowanych przez firmę Visconti.

Jeżeli chodzi o pierwsze wrażenie jakie sprawia opisywany przybór piśmienniczy, to należy stwierdzić, że prezentuje się on bardzo okazale. Pióro ma słuszne gabaryty.

Charakterystyczny dla Visconti klip jest elastyczny, przez co jest on wygodny w użytkowaniu. Zamocowanie pióra do okładki notesu czy też kieszeni koszuli bądź marynarki nie nastręcza najmniejszych problemów. Skuwkę wieńczy logo producenta otoczone szerokim pierścieniem.

visconti_istos_aracnis_sm-7

visconti_istos_aracnis_sm-9

visconti_istos_aracnis_sm-10

visconti_istos_aracnis_sm-11

visconti_istos_aracnis_sm-12Pióro w liczbach:

  • długość pióra zamkniętego: 150mm
  • długość pióra otwartego: 136,5mm
  • długość skuwki: 71mm
  • średnica skuwki:17mm
  • średnica korpusu: 15mm
  • waga: 51g

Zakładanie skuwki na tył pióra jest możliwe, chociaż trzeba przyznać, że jest to raczej niezbyt dobry pomysł. Po pierwsze, ciężka skuwka mocno zaburza wyważenie pióra, przez co stalówka chce szybować w górę. Po drugie, pióro jest już samo w sobie na tyle duże, że nie widzę najmniejszej potrzeby zakładania skuwki na tył pióra.

W piórze zamontowano wykonaną z 23 karatowego palladu stalówkę – mowa oczywiście o Dreamtouch’u. Producent oferuje stalówki w rozmiarach EF, F, M, B, BB oraz stub. W testowanym piórze zamontowana została M’ka. Jej działanie jest charakterystyczne dla stalówek palladowych montowanych w produktach firmy Visconti. Mokra i szeroka kreska oraz spora elastyczność to cechy wyróżniające stalówki z wyrazem „Dreamtouch” w nazwie. Pisanie tym piórem jest bardzo komfortowe, a stalówka jest dobrze oszlifowana. Wielokrotnie podkreślałem, że stalówki Dreamtouch należą do moich ulubionych i także w tym przypadku nic się nie zmienia.

visconti_istos_aracnis_sm-13

visconti_istos_aracnis_sm-14

visconti_istos_aracnis_sm-15

visconti_istos_aracnis_sm-16

visconti_istos_aracnis_sm-17

visconti_istos_aracnis_sm-18Pióro jest zasilane systemem „double reservoir power filler”, który gwarantuje nam solidny zasób atramentu wewnątrz pióra. Na system ten składają się dwa wewnętrzne zbiorniczki. W przypadku wypisania atramentu w pierwszym z nich, wystarczy odkręcić element umieszczony na zakończeniu korpusu pióra, tak by atrament przepłynął z większego do mniejszego zbiornika, po czym z powrotem możemy zakręcić element uprzednio odkręcony.

Pomiędzy gwintem służącym do mocowania skuwki, a główną częścią korpusu umieszczono okienko podglądu, dzięki któremu możemy śledzić poziom pozostałego w piórze atramentu. Po zamknięciu pióra znika ono pod skuwką, przez co staje się niewidoczne.

visconti_istos_aracnis_prsm-1

visconti_istos_aracnis_prsm-2

visconti_istos_aracnis_prsm-3

visconti_istos_aracnis_prsm-4

visconti_istos_aracnis_prsm-5

visconti_istos_aracnis_prsm-6

visconti_istos_aracnis_prsm-7

visconti_istos_aracnis_prsm-8

visconti_istos_aracnis_prsm-9

visconti_istos_aracnis_prsm-10

visconti_istos_aracnis_prsm-11

visconti_istos_aracnis_prsm-12

visconti_istos_aracnis_prsm-14Podsumowanie:

Visconti Istos Aracnis to z pewnością nietuzinkowe i wyróżniające się pióro wieczne. Charakteryzuje się ono wysoką jakością wykonania, jak i doskonałymi właściwościami piśmienniczymi. Czy to pióro jest eleganckie? Na swój sposób tak, chociaż z pewnością nie jest to powściągliwa, oszczędna w formie klasyka. Z pewnością nie jest to pióro dla każdego, ale jeżeli tylko przypada nam ono do gustu, to zdecydowanie polecam. Świetna stalówka (a co za tym idzie –  doskonałe właściwości piśmiennicze) i bardzo dobre materiały sprawiają, że pióro z pewnością jest warte swojej ceny.

Podziękowania dla firmy INNER – TOMAR S. C. będącej dystrybutorem marki Visconti za dostarczenie pióra do testu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s