Zdaję sobie sprawę, że zegarki z kolekcji Métiers d’Art są na tyle niszową propozycją, że właściwie pozostają dla zdecydowanej większości pasjonatów jedynie ciekawostką branżową. Dzieje się tak nie tylko za sprawą wysokich cen czasomierzy z tej kolekcji przygotowanej przez znakomitą manufakturę jaką bez wątpienia jest Vacheron Constantin, ale także dlatego, że stylistyka tych zegarków często jest nastawiona bardziej na wartości artystyczne, aniżeli czysty pragmatyzm. Tytułowa seria jest ciekawa dla nas także ze względu zadedykowania jej Mikołajowi Kopernikowi.
To właśnie opublikowana przez Kopernika praca naukowa zmieniła postrzeganie pewnych zależności pomiędzy ciałami niebieskimi. Dzieło to sprawiło, że Kopernik zaczął być uważany za ojca nowoczesnej astronomii.
Tytułowy zegarek to tak naprawdę jeden model, dla którego przygotowano trzy wersje cyferblatów. Każdy z wariantów został wykonany inną techniką. Odpowiednio są to tarcze:
- emaliowana – wariant ten został przygotowany w technice Grand Feu. Na wykonaną ze złota bazę naniesiono tło w pastelowej kolorystyce. Pięć elips symbolizuje orbity pięciu dodatkowych planet. Zewnętrzny obszar został podzielony pomiędzy 12 znaków zodiaku. Producent podaje, że przygotowanie tak wykonanego cyferblatu zajmuje ponad miesiąc. Wymaga to także ogromnej ilości precyzyjnych operacji oraz wypalania w temperaturze około 850 stopni Celsjusza.
- grawerowana – jest to wariant w którym tarczę graweruje się ręcznie. Za materiał wyjściowy służy krążek wykonany z białego złota. Całość wykonywana jest pod dużym powiększeniem, tak by późniejszy nabywca oglądający cyferblat przez szkło powiększające mógł cieszyć się niezwykłymi detalami. W tym miejscu trzeba przyznać, że dokładność zarówno tego jak i innych wariantów jest niezwykła. Interesująco przedstawia się kontrast pomiędzy powierzchniami matowymi oraz polerowanymi (wśród których najmocniej wyróżniają się elementy wykonane z żółtego złota).
- „szafirowa” – to tak naprawdę krążek wykonany ze szkła szafirowego. Do jego grawerowania używany jest specjalny laser, dzięki któremu możliwe jest grawerowanie skomplikowanych wzorów. Wybrane elementy są „podświetlone” dzięki pokryciu ich Super LumiNovą. Dysk jest także ręcznie malowany na kolor niebieski, dla uzyskania głębi koloru i jego przejścia tonalnego.
Niezwykła precyzja skrywa się także w widocznej na tarczy funkcji, dzięki której możemy śledzić ruch obrotowy Ziemi, a także pozycję Ziemi względem słońca. Mechanizm jest tak zaprojektowany, że wymaga korekty o 1 dzień jedynie co 8000 lat! Ten poziom precyzji potwierdza, że manufaktura Vacheron Constantin zajmuje słuszne i ugruntowane miejsce w czołówce światowego zegarmistrzostwa.
Prosta w formie koperta została wykonana z 18 karatowego białego złota. Mierzy ona 43mm średnicy oraz 12,9mm wysokości. Z jej prawej strony umieszczono koronkę ozdobioną logo manufaktury. Na powierzchni pierścienia lunety wygrawerowano symbole znaków zodiaku. Cyferblat jak i transparentne wypełnienie dekla wykonano ze szkła szafirowego.
Wewnątrz zegarka pracuje kaliber 2460RT, który został zaprojektowany i wykonany w manufakturze Vacheron Constantin. Wyposażony jest on w automatyczny naciąg sprężyny. Werk ten pracuje z częstotliwością chodu wynoszącą 4Hz (28800 VpH), a do łożyskowania ruchomych elementów użyto 27 kamieni. Rezerwa chodu wynosi 36 godzin. Do zbudowania mechanizmu, konieczne jest zmontowanie 352 elementów.
Zegarek oferowany jest na czarnym, ręcznie szytym pasku wykonanym ze skóry aligatora typu Mississippiensis. Pasek jest wyposażony w klamrę wykonaną z 18 karatowego złota. W zestawie z czasomierzem nabywca otrzymuje szkło powiększające.
Kategorie: Vacheron Constantin, ZEGARKI