W SZKLANECZCE...

Scapa Skiren

scapa_skiren_sm-4

Scapa to raczej rzadki widok na półkach naszych sklepów, więc gdy tylko ją dostrzegłem, postanowiłem sprawdzić, co wyprodukowała destylarnia zlokalizowana aż na Orkadach. Właściwie jest to już sama końcówka terytorium Szkocji.

Brawa z pewnością należą się za sposób opakowania produktu. Nie tylko mam tutaj na myśli bardzo dobrej jakości karton z którego wykonano pudełko (jest on aksamitny w dotyku), ale i srebrzyście połyskujące wstawki oraz litery. Także dobór kolorystyki całości jest ciekawy. Miłym akcentem jest wypukła podobizna żaglówki na butelce.

Nazwa whisky pochodzi od słowa w języku staro-nordyckim i oznacza „błyszczące jasne niebo”. Whisky ta nie posiada określonego wieku przez co należy do modnej ostatnio wśród producentów grupy tzw. „non-age statement”. Pomimo tego jest to wciąż jednak whisky typu single malt. Producent od początku informuje, że trunek jest starzony w beczkach po bourbonie typu first-fill,a które są wykonane z amerykańskiego dębu. Degustowana butelka jest oznaczona jako „SK01 BATCH”.

Zapach: słodki, lekko miodowy ze sporą ilością jabłek – doszukać się można i szarlotki. W tle bardzo delikatna nutka anyżu.

Smak: słodki, zdecydowanie owocowo-miodowy. Sporo jabłek, gruszek oraz owoców tropikalnych (z naciskiem na ananas). Czuć też wpływ dębowych beczek w których dojrzewa trunek.

Finisz: średnio długi, przyjemnie rozgrzewający. Nadal wyczuwalna jest słodycz oraz nuty dębu.

ABV: 40%

Podsumowanie:

Skiren to dobra i przyjemna whisky o lekkim, wręcz deserowym charakterze. Nie jest to jednak whisky, która zapada wyjątkowo w pamięć. Jeżeli jednak zastanawiacie się nad jej zakupem, to generalnie warto po nią sięgnąć, choćby dla spróbowania whisky z jednej z najdalej wysuniętych na północ destylarni na świecie.

scapa_skiren_sm-2

scapa_skiren_sm-3

scapa_skiren_sm-6

scapa_skiren_sm-7

scapa_skiren_sm-8

scapa_skiren_sm-9

scapa_skiren_sm-10

scapa_skiren_sm-11

scapa_skiren_sm-15

scapa_skiren_sm-13

scapa_skiren_sm-14

scapa_skiren_sm-12

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s