Parker

Parker Duofold Classic – nowa kolekcja – test

parker_duofold_nk_sm-8

Dwa lata temu firma Parker zaprezentowała nowe kolory kolekcji Duofold, o których można powiedzieć, że były zapowiedzią zmian, które obecnie obserwujemy. Zrezygnowano z wykończeń typu „szachownica” na rzecz jednolitych kolorów. Poza wariantami w kolorze czarnym (z wykończeniami elementów metalowych w kolorze złotym oraz srebrnym) do oferty trafiło pióro w kolorze kości słoniowej, niebieskim oraz czerwonym. Ta ostatnia opcja to powrót najbardziej charakterystycznego koloru dla tej kolekcji.

To właśnie na przykładzie modelu „BIG RED” chciałbym przeanalizować zmiany, które wprowadzono. W stosunku do produktów sprzed dwóch lat, tylko model w kolorze kości słoniowej zachował wykończenia w kolorze złotym (oczywiście nie licząc koloru czarnego, który można zakupić w obu wariantach wykończeń). Wariant niebieski i czerwony otrzymał elementy platerowane warstwą palladu. Nadal pióra wieczne z tej kolekcji są oferowane w dwóch rozmiarach tj: większym (Centennial) oraz mniejszym (International).

parker_duofold_nk_sm-1

parker_duofold_nk_sm-2

parker_duofold_nk_sm-4

parker_duofold_nk_sm-3

parker_duofold_nk_sm-5

parker_duofold_nk_sm-6

Wydaje się, że nowe produkty są mocno podobne i jest to zasadne spostrzeżenie. Wprowadzono jednak wiele subtelnych zmian.

Powrócono do rozwiązania, w którym zarówno element wieńczący skuwkę jak i korpus, a także sekcja, były wykonane z żywicy w kolorze czarnym. W produktach mających premierę dwa lata temu, wszystkie te elementy były wykonywane z tego samego materiału co korpus. Czerń w przypadku tych trzech elementów jest jednak bardzo klasyczna, gdyż tak produkowane były Duofoldy w zdecydowanie przeważającym okresie czasu.

Wzorem innych kolekcji zrezygnowano z odseparowanych od siebie pierścieni na skuwce, na rzecz jednego szerokiego, który posiada wyłącznie zasugerowany wizualnie podział na trzy równe części. Także charakterystyczny dla kolekcji Duofold klip zachował swoją elegancką formę. Do jego odgięcia potrzeba trochę siły. Mimo wszystko jest on w miarę elastyczny. Poprzez podcięcie spodniej strony klipa, nie ma problemów z zaczepieniem pióra do okładki notesu czy też kieszeni koszuli.

parker_duofold_nk_sm-7

parker_duofold_nk_sm-9

parker_duofold_nk_sm-11

parker_duofold_nk_sm-12

parker_duofold_nk_sm-13

Ważny jest powrót imprintu na korpusie. Za tym elementem tęskni wielu fanów tej kolekcji. Wygrawerowano na nim charakterystyczne dla starszych modeli napisy: „DUOFOLD”, „GEO S. PARKER”, „FOUNTAIN PEN” oraz „PARKER PEN”. Niestety imprint powrócił tylko do modelu w kolorze czerwonym. Osobiście chciałbym, aby był on obecny we wszystkich wariantach (przynajmniej jeżeli mówimy o tych, których korpusy wykonano z żywicy).

Pióro jest oferowane w dużym i okazale się prezentującym opakowaniu. Jest ono wykonane głównie z kartonu. Duża jego część została obleczona w lniany materiał koloru brązowego. Na wierzchu wytłoczono logo firmy, napis „PARKER” oraz datę 1888, która jest jednocześnie datą założenia firmy. Pudełko otwiera się w dwóch kierunkach. Ruchome elementy są świetnie wykonane. Całość jest także wzorowo usztywniona. Po otwarciu naszym oczom ukazuje się wkładka, na której umieszczono nazwę kolekcji oraz jej hasło przewodnie. Producent podkreśla, że Duofold jest „symbolem doskonałości od 1921 roku”. Wspomniana wkładka została wykonana z kartonu (bądź przypominającego go materiału) wysokiej jakości. Na jej matowej powierzchni umieszczono subtelny wzór „asa”, który odnajdziemy zarówno na stalówce jak i zwieńczeniu skuwki pióra. Wkładka posiada także wycięcie, przez które widać umieszczone w opakowaniu pióro. Po jej wyjęciu otrzymujemy dostęp do pióra, skróconej instrukcji użytkowania, oraz dwóch dołączonych naboi z atramentem. Opakowanie sprawia świetne wrażenie i wzorem innych nowych opakowań Parkera, tak i tu, uczciwie trzeba przyznać, że w tym przedziale cenowym jest to najlepiej prezentujące się opakowanie. Naprawdę – ktoś kto zaprojektował nowe opakowania dla produktów Parkera, wywiązał się ze swojej roli doskonale i udowodnił, że „chcieć to móc”. Wszystkie elementy pudełka są wykonane niezwykle starannie, a materiały których użyto są naprawdę wysokiej jakości. Aksamitne w dotyku elementy zestawiono z bardziej szorstką strukturą lnu. Także umiejętnie dobrana kolorystyka sprawia, że nowe opakowania prezentują się doskonale.

parker_duofold_nk_sm-14

parker_duofold_nk_sm-15

parker_duofold_nk_sm-16

parker_duofold_nk_sm-17

parker_duofold_nk_sm-18

parker_duofold_nk_sm-19

parker_duofold_nk_sm-20

parker_duofold_nk_sm-21

parker_duofold_nk_sm-23

parker_duofold_nk_sm-22

Pisanie Duofoldem jest naprawdę komfortowe. Pióro jest na tyle duże, że nie ma potrzeby zakładania skuwki na tył korpusu, chociaż jest taka możliwość. Skutkuje to jednak zachwianiem wyważenia całości. Podczas pisania ze skuwką założoną na tył korpusu odczuwalne jest dążenie stalówki do unoszenia się.

W piórze zamontowano dwukolorową stalówkę wykonaną z 18 karatowego złota. Właściwie to zarówno stalówka jak i spływak nie zostały objęte zmianami. Nadal na powierzchni stalówki odnajdziemy charakterystyczny wzór „asa”.

Jeżeli chodzi o wrażenia z użytkowania stalówki, to muszę przyznać, że znacznie różni się ona swoją charakterystyką od wszystkich pozostałych, które miałem okazję przetestować w produktach z pozostałych serii. Ta w Duofoldzie pisze bardzo gładko – wręcz aksamitnie. Zostawia także znacznie mokrzejszą linię, aniżeli stalówki w innych piórach tej firmy. W każdym bądź razie pisze ona doskonale.

Pióro w liczbach (model w rozmiarze Centennial):

  • długość pióra zamkniętego: 138mm
  • długość pióra otwartego: 128mm
  • długość skuwki: 63,5mm
  • średnica skuwki: 15mm
  • średnica korpusu: 13mm
  • waga: 28g

Pióro może być zasilane za pomocą naboi (produkowanych przez firmę Parker) bądź za pomocą dołączonego do zestawu konwertera.

parker_nk_probki_sm-31

parker_nk_probki_sm-32

parker_nk_probki_sm-33

parker_nk_probki_sm-34

parker_nk_probki_sm-35

parker_nk_probki_sm-36

parker_nk_probki_sm-37

parker_nk_probki_sm-38

parker_nk_probki_sm-39

parker_nk_probki_sm-40

parker_nk_probki_sm-41

Podsumowanie:

Nowa odsłona kolekcji Duofold Classic to udany powrót charakterystycznych dla tej linii elementów. Czarne elementy są w tym przypadku nawiązaniem starszych rocznikowo produktów.  Także imprint na korpusie jest przyjemnym nawiązaniem do modeli sprzed kilkudziesięciu lat. Szkoda, że nie pojawił się on na korpusach pozostałych wariantów kolorystycznych. Duofold Classic zachował jednak swój charakter, który pokochali klienci na całym świecie. Pomimo powrotu do stosowanych w przeszłości rozwiązań, widać także ewolucję pewnych elementów, które sprawiają, że nowe produkty wpisują się w najnowszą stylistykę prezentowaną przez wyroby firmy Parker. Ogromnym sukcesem jest zresztą fakt, że od blisko stu lat, kolekcja ta niezmiennie figuruje w katalogu producenta jako flagowy model. Bardzo dobre wykonanie, ponadczasowe wzornictwo oraz rozsądna wycena sprawiają, że Duofold Classic to naprawdę interesująca propozycja dla wszystkich osób, które szukają klasycznie wyglądającego pióra wiecznego.

Podziękowania dla firmy Newell Brands będące właścicielem marki Parker za dostarczenie piór do testu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s