Parker

Parker Premier – nowa kolekcja – test

parker_premier_nk_sm-1

Model Premier to moim zdaniem najbardziej niedoceniany produkt w całej ofercie firmy Parker. Nie należy od do produktów tanich oraz „stoi w cieniu” flagowego modelu jakim jest Duofold. Z obu tych względów jest to produkt, który bardzo rzadko widuje się w rękach użytkowników oraz na forach miłośników piór wiecznych. Moim zdaniem niesłusznie, gdyż posiada on wiele cech, które sprawiają, że jest on znacznie bliższy Duofoldowi, aniżeli pozostałym produktom z oferty firmy Parker.

Do opracowania posłużyły pióra: Luxury Black (którego powierzchnia została pokryta czarnym lakierem o fakturze gumy) oraz Deep Black Lacquer (które zostało pokryte czarnym lakierem). To właśnie na przykładzie pierwszego z nich został przeprowadzony test (technicznie oba produkty wykazują identyczne właściwości). Oba przybory piśmiennicze posiadają elementy metalowe platerowane palladem.

parker_premier_nk_sm-2

parker_premier_nk_sm-3

parker_premier_nk_sm-4

parker_premier_nk_sm-5

parker_premier_nk_sm-6

parker_premier_nk_sm-7

Sekcja została wykonana z metalu. Na jej początku umieszczono potrójne nacięcie, które nawiązuje do elementu umieszczonego na szczycie skuwki, zakończeniu korpusu, czy też wreszcie do pierścienia na skuwce. Ten ostatni element otrzymał charakterystyczny dla nowych modeli „potrójny” podział wizualny. Na środkowym segmencie umieszczono napis „PARKER” oraz logo producenta. Co ciekawe – także długość gwintu służącego do zakręcania skuwki jest zbliżona długością do wymienionych wcześniej elementów. Początkowo byłem sceptycznie nastawiony do zagłębień umieszczonych na początku sekcji – przecież często podczas napełniania pióra potrafi ono „zanurkować” w atramencie, przez co miałem obawy o brudzenie się dłoni. Okazało się, że są zupełnie niesłusznie. Nacięcia są szerokie, przez co usunięcie atramentu jest banalnie proste. Właściwie nie jest trudniejsze od sytuacji, w której tych nacięć by nie było. Skuwkę wieńczy spiralny wzór, który jest delikatnie zagłębiony w stosunku do otaczającego go pierścienia.

Pióro trzyma się komfortowo. Jest ono dobrze wyważone. Z uwagi na użycie sporej ilości metalu, pióro to jest dosyć ciężkie, jak na swoje gabaryty tj. pióro to jest podobnej wielkości jak model Duofold, lecz po wzięciu do ręki, sprawia ono wrażenie znacznie bardziej masywnego.

parker_premier_nk_sm-8

parker_premier_nk_sm-9

parker_premier_nk_sm-10

parker_premier_nk_sm-11

parker_premier_nk_sm-12

parker_premier_nk_sm-13

parker_premier_nk_sm-14

W piórze zamontowano stalówkę wykonaną z 18 karatowego złota. Pisze się nią przyjemnie. Wydaje ona przyjemny dla ucha szelest. Jej ogólna charakterystyka przypomina inne pióra z oferty firmy Parker, czyli jest ona dosyć sztywna i „surowa”. W moim odczuciu szkoda jednak, że nie jest ona bliższa charakterystyce prezentowanej przez stalówki montowane w Duofoldach. Premier to jednak duże i reprezentacyjne pióro, do którego lepiej pasowałaby gładka i mokra stalówka. Ilość podawanego atramentu jest jednak umiarkowana, przez co linia nie jest tak nasycona jak w Duofoldzie. Z ciekawych właściwości zaobserwowanych podczas użytkowania tego pióra, należy wymienić największe zróżnicowanie szerokości pomiędzy liniami kreślonym poziomo oraz pionowo.

Pióro w liczbach (na podstawie modelu Luxury Black CT):

  • długość pióra zamkniętego: 139,8mm
  • długość pióra otwartego: 127,5mm
  • długość skuwki: 62mm
  • średnica skuwki: 14,5mm
  • średnica korpusu: 13mm
  • waga: 46g

parker_nk_probki_sm-13

parker_nk_probki_sm-14

parker_nk_probki_sm-15

parker_nk_probki_sm-16

parker_nk_probki_sm-17

parker_nk_probki_sm-18

parker_nk_probki_sm-19

parker_nk_probki_sm-20

parker_nk_probki_sm-21

Podsumowanie:

Parker Premier to ciekawe i robiące bardzo dobre wrażenie pióro wieczne, które moim zdaniem niesłusznie jest spychane w cień modelu Duofold. Produkt jest wykonany solidnie. Także stylistyka stoi na wysokim poziomie. Osobiście życzyłbym sobie, aby stalówka była tak gładka oraz by podawała tyle atramentu, co ta zamontowana w Duofoldzie. Wtedy byłoby to pióro spokojnie dorównujące flagowemu modelowi. Pomimo to, jest to jednak wciąż świetne i warte uwagi pióro wieczne. Właściwie nic mu nie brakuje, jednak w takim przypadku wrażenia z użytkowania pióra byłyby jeszcze lepsze. Być może jest to celowe działanie mające odpowiednio pozycjonować produkt w ofercie. W każdym razie na pewno warto się zainteresować tym modelem w razie ewentualnych zakupów.

Podziękowania dla firmy Newell Brands będące właścicielem marki Parker za dostarczenie piór do testu.

1 odpowiedź »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s