Cross

Cross Classic Century – test

Classic Century to nowe wcielenie najbardziej klasycznej linii przyborów piśmienniczych w ofercie firmy Cross. Producent ten zresztą już od pewnego czasu mocno pracuje nad zmianą wizerunku. Obecnie chce on się już na dobre zadomowić w segmencie premium. Czy to się uda? To z pewnością zweryfikuje rynek. Przyjrzyjmy się jednak modelowi, który właściwie jest wstępem do oferty.

Opakowanie:

Pióro oferowane jest w kartonowym opakowaniu średniej wielkości. Karton jest dobrej jakości. W jego wnętrzu znajdziemy właściwe pudełko, które robi naprawdę dobre wrażenie, jak na ten segment produktów. Jest ono utrzymane w dwóch kolorach: czarnym i żółtym. Są to od pewnego czasu „barwy flagowe” firmy Cross. Czarna pokrywka otrzymała logotyp przedstawiający lwa oraz nazwę firmy. Oba te elementy wykonano właśnie w kolorze żółtym. Po lewej stronie widoczny pod pewnym kątem jest lakierowany fragment powiększonego logotypu. Wszystko jest ładne i schludne.

Pióro:

Trafiło do nas pióro, którego korpus jest lakierowany na ciemnoniebieski kolor. Jest on ciemny i głęboki. Pomimo niewielkich gabarytów, całość prezentuje się elegancko.

Jak wspomniałem wcześniej, pióro jest wykonane z metalu. Zarówno zwieńczenie skuwki jak i klip nie są lakierowane. Pomiędzy tymi elementami widoczne jest subtelnie zaznaczone logo firmy. Szczerze powiedziawszy jest ono na tyle dyskretne, że większość osób będzie musiała się dobrze przyjrzeć by je dostrzec.

Klip jest dosyć sztywny, aczkolwiek funkcjonalny. Na jego powierzchni umieszczono nazwę producenta. Trzeba przyznać, że forma klipu jest niezwykle prosta. Jest on jednak świetnie dopasowany stylistycznie do reszty produktu.

Sekcja jest smukła, ale komfortowa. Podobnie ma się sprawa z korpusem. Skuwkę da się nałożyć na tył pióra, ale jej osadzenie nie jest zbyt pewne i szczerze powiedziawszy, raczej nie zalecałbym jej nakładania na tył pióra. Sam korpus jest też na tyle długi, że nie ma problemu z pisaniem bez założonej skuwki na tył. Muszę jeszcze na moment wrócić do sekcji, a konkretniej gwintu łączącego sekcję z korpusem – działa on poprawnie, chociaż w mojej ocenie gwint mógłby być wykonany trochę bardziej precyzyjnie, a same jego rowki mogły by być głębsze.

Stalówkę wykonano ze stali nierdzewnej. Na jej powierzchni umieszczono logo firmy, nazwę producenta oraz oznaczenie grubości kreski jaką oferuje stalówka. W opisywanym przypadku jest to „F”. Na pewno nie jest to stalówka o idealnie gładkiej charakterystyce. Nie jest to jednak z pewnością „skrobaczka do papieru” – ot, ma swój własny charakter. Pisze się nią przyjemnie, z lekkim szelestem. Ilość podawanego atramentu określiłbym jako „umiarkowaną+”. Z uwagi na użyty materiał, raczej nie poszalejemy ze zmianą grubości linii wraz ze zmianą siły docisku. Jak na stalówkę wykonaną ze stali nierdzewnej przystało – linia właściwie nie ulega żadnej większej modyfikacji, gdy pióro przyciskamy mocniej do papieru. Niemniej, jak na obecne standardy, trzeba przyznać, że jest to całkiem dobra stalówka. Bardzo przypadł mi do gustu umieszczony na stalówce wzór. Doskonale komponuje się on z pozostałymi elementami.

Pióro jest lekkie, a materiały użyte do jego produkcji sprawiają, że jest ono przyjemne w dotyku. Jego niewielkie gabaryty (ze wskazaniem na smukły kształt) sprawiają, że zmieści się dosłownie wszędzie. Trzeba także zwrócić uwagę na fakt, że wiele notesów oraz organizerów posiadających szlufki do montażu przyboru piśmienniczego nie akceptuje gabarytów standardowych piór. W takiej sytuacji Classic Century może być idealnym rozwiązaniem.

Pióro możemy zasilać za pomocą naboi bądź konwertera.

Pióro w liczbach:

długość pióra zamkniętego: 133mm

długość pióra otwartego: 120mm

długość skuwki: 58mm

średnica skuwki: 9,8mm

średnica korpusu: 9,8mm

waga: 16g

Podsumowanie:

Cross Classic Century to idealne pióro dla osób poszukujących smukłego przyboru piśmienniczego w stosunkowo dobrej cenie. Nie jest to bynajmniej pióro tak tanie, jak mogło by się wydawać. Za podobny egzemplarz będziemy musili zapłacić około 300zł, jest to zresztą cena sugerowana. Jak za tej klasy przybór piśmienniczy, nie jest to kwota mała. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że pióro jak i sposób jego opakowania są dobre. Znaczącym atutem tego produktu jest właściwie brak konkurencji. Szczerze powiedziawszy, nie przychodzi mi na myśl żadne inne pióro wieczne, które jest tak smukłe i mieści się w budżecie 300zł.

Podziękowania dla firmy INAHON będącej dystrybutorem firmy Cross, za dostarczenie pióra do testu.

1 odpowiedź »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s