ATRAMENTY

Graf von Faber Castell – Moss Green – test

Atrament Moss Green należy do najlepiej znanych inkaustów produkowanych przez firmę Graf von Faber Castell. Uczciwie przyznam, że wcześniej nie miałem okazji zapoznać się z nim dokładniej.  Dopiero ostatnio nadarzyła się ku temu okazja dzięki firmie Amex, która jest dystrybutorem produktów GvFC w Polsce.

Opakowanie:

Atramenty firmy Graf von Faber Castell sprzedawane są w kartonowym opakowaniu. Użyty do jego produkcji materiał jest dobrej jakości. Jest prosto, ale elegancko. W każdym opakowaniu znajdziemy także krótką broszurkę dotyczącą tematyki, którą inspirowana jest cała seria atramentów oraz listę aktualnie produkowanych kolorów.

Kałamarz:

Atrament znajduje się w butelce o pojemności wynoszącej 75ml. Jest ona wykonana z grubego szkła. Umieszczono na niej jedynie niewielką etykietę z nazwą producenta, nazwą koloru oraz oznaczeniem pojemności. Ta minimalistyczna forma doskonale współgra z pozostałymi elementami opakowania. Całość zwieńczona jest zakrętką koloru srebrnego, o dosyć masywnych proporcjach. Na jej wierzchu powielono nazwę producenta oraz logo firmy. Ciekawy kształt naczynia oraz bardzo dobra jakość wykonania sprawiają, że jest to jedno z ładniejszych oraz bardziej eleganckich opakowań w których sprzedawany jest atrament, a jakie obecnie możemy znaleźć w sklepach.

Atrament:

Barwa jest bardzo dobrze nasycona. Kolor jest głęboki. Można go określić jako udany balans pomiędzy ciepłym, a zimnym odcieniem zieleni.

Strzępienia nie odnotowałem. Przebijanie występuje w minimalnym stopniu wyłącznie na podłożach słabszej jakości. W przypadku lepszego papieru nie będziemy mieli z tym najmniejszego problemu.

Cieniowanie można określić jako bardzo dobre, czy wręcz doskonałe. Paleta rozciąga się od głębokiej zieleni do barwy bliskiej czerni. W przypadku miejsc najbardziej nasyconych cieczą, występuje delikatne połyskiwanie po ich wyschnięciu.

Przepływ oceniłbym pomiędzy „dobry”, a „bardzo dobry”. Tak naprawdę nie można temu atramentowi nic zarzucić, jednak po prostu rozpuściły mnie w tej kwestii niektóre atramenty. Rzetelnie oceniając, inkaust ten jest zupełnie bezproblemowy pod tym względem.

Najsłabszą cechą Moss Green jest czas wysychania. W przypadku testowej stalówki „B” pióra Lamy, nawet po 20 sekundach pisany tekst był dosyć mokry.

Dla odmiany wodoodporność jest dobra. Po zalaniu wodą notatek, bez szczególnego trudu odczytamy ich treść.

Podsumowanie:

Moss Green to ciekawy atrament koloru zielonego. Właściwie wszystkie parametry są bardzo dobre. Jeżeli tylko nie potrzebujemy inkaustu szybkoschnącego, to będziemy z tego produktu z pewnością bardzo zadowoleni. Dla mnie osobiście czas schnięcia nie ma znaczenia, więc kwalifikuję ten atrament jako produkt z pewnością wart polecenia.

Na zakończenie chciałem podziękować firmie Amex, będącej dystrybutorem produktów firmy Graf von Faber Castell za przekazanie atramentu do testu. Produkty GvFC dostępne są między innymi w sklepie Twoje Pióro.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s