PIÓRA WIECZNE

Sailor Pro Gear Special Edition Sky – test

Professional Gear to jeden z dwóch najbardziej typowych modeli pióra wiecznego oferowanego przez firmę Sailor. Dostępne jest w 3 rozmiarach: Slim/Sapporo, Standard oraz King of Pen. My otrzymaliśmy do testu najmniejszy z nich, czyli Slim. W ubiegłym roku producent zaprezentował specjalną edycję, która jest oferowana w dwóch kolorach symbolizujących barwy ziemi i nieba. Będzie ona produkowana jedynie przez krótki okres.

Wariant w niebieskiej kolorystyce nazwano Sky. Pióro wykonano w konwencji „demonstrator”, przez co wszystkie elementy wyprodukowane z akrylu charakteryzują się transparentnością. Niebieski kolor przypomina letnie bezchmurne niebo (w katalogu producenta nadano mu nazwę Clear Blue).

Opakowanie to proste, niebieskie etui (najpewniej pokrywane ekoskórą). W środku znajdziemy wkładkę, na której ułożone jest pióro. Pod nią znajdziemy zapakowany oddzielnie konwerter oraz instrukcję.

Elementy metalowe są rodowane. Warstwą tego samego materiału pokryto stalówkę wykonaną z 14 karatowego złota. Pióro w rozmiarze standardowym oraz King of Pen posiadają stalówki z 21 k złota, również pokrywane rodem. Producent oferuje rozmiary EF, F, M, B, Z (Zoom), MS (Music) dla piór Slim oraz Standard,. King of Pen to stalówki M i B.

Testowany egzemplarz posiada stalówkę H – EF (h oznacza hard, czyli stalówkę twardą). Szczerze powiedziawszy nigdy nie miałam w dłoni pióra ze stalówką dającą tak cienką linie, które w dodatku płynnie sunie po papierze nie strzępiąc go. Zmienność grubości linii praktycznie jest nieobecna, Mamy tu do czynienia z bardzo, ale to bardzo cienko piszącą stalówką. Porównując do typowych europejskich rozmiarów F Sailora przypomina europejską EF. Testowana szerokość EF jest trudna do porównania z jakimkolwiek piórem europejskiej produkcji. Linia jest tak cienka, że nawet pisząc bardzo małe litery, tekst jest w pełni czytelny.

Pióro jest bardzo lekkie. Dzięki swojemu opływowemu kształtowi i gładka strukturą materiału z którego jest wykonane, trzyma się je w dłoni bardzo przyjemnie.

Zakręcana na korpus skuwka wykonana jest z identycznego materiału jak korpus. Zwieńczenie skuwki zdobi logo Sailora (kotwica). Metalowy klips ma prosty kształt, i jest dosyć twardy.

Dzięki przezroczystości materiału korpusu, możemy na bieżąco kontrolować ilość zużytego atramentu. Zasilane jest możliwe za pomocą naboi lub dołączonego do zestawu konwertera.

Pióro w liczbach:

  • długość pióra zamkniętego: 124 mm
  • długość pióra otwartego: 111 mm
  • długość skuwki: 60 mm
  • średnica skuwki: 15 mm
  • średnica korpusu: 14 mm
  • waga: 20 g

Test wykonałam na papierze Rhodia DotPad, atramentem Iroshizuku Kon-peki.

Podsumowanie:

Kolor, design, jakość wykonania to cechy, które urzekły mnie w Sailorze Pro Gear Sky. W dodatku świetna stalówka, która jest tak cienka, że nawet pisanie tzw. „drobnym maczkiem” jest dla niej niestraszne, a w dodatku tekst jest bardzo czytelny. Brak strzępienia, skrobania (chociaż dźwięk wydawany przez stalówki Sailora podczas pisania jest dość charakterystyczny i wyrazisty), jak i bardzo płynne pisanie sprawiają, że pióro to zachęca do dalszego użytkowania. Dla tych wszystkich, którzy lubią ekstremalnie cienkie stalówki to pióro idealne.

lacouronneducomte1

Na zakończenie chciałam podziękować sklepowi La Couronne du Comte za przekazanie pióra do testu.

5 odpowiedzi »

  1. Sailor też jest świetnie wykonane. Jego wielką zaletą jest cienka stalówka. Ma to pióro swój niepowtarzalny klimat. Trudno tak za każdym razem pisać coś nowego na ten sam temat. Ale przecież nie wypada źle pisać o czymś co niezwykle pozytywne i dobre w każdym względzie.

    • Trudno doradzić, bo nie miałem do czynienia ze stalówka PO. Wybrałbym to pióro które się bardziej podoba i do którego się jest bardziej przekonanym. Obie firmy produkują bardzo dobre pióra wieczne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s