PIÓRA WIECZNE

Visconti Medici – recenzja

Jedną z bardziej istotnych nowości firmy Visconti w czasie ostatnich miesięcy jest pióro Medici. Jak nazwa wskazuje, jest ono hołdem dla rodu Medyceuszy – jednego z najważniejszych rodów włoskich. Medyceusze trudnili się przede wszystkim kupiectwem i bankierstwem. Byli oni także wielkimi patronami sztuki. Nie dziwi więc że producent z Florencji dedykuje pióro słynnemu rodowi, który na stałe wpisał się nie tylko w historię tego miasta, ale zmieniał bieg historii całych Włoch.

Kształt tego przyboru piśmienniczego nawiązuje do serii Boskiej Proporcji, która przez wiele lat była flagowym modelem Visconti. Wielościenny (a dokładniej 8 ścienny) korpus możemy odnaleźć także w starszej kolekcji o nazwie Opera.

Pióro wykonano z żywicy w kolorze drewna wrzośca. Trzeba przyznać, że materiał ten prezentuje się doskonale. Pomimo stonowanych barw oscylujących w okół odcieni brązu, mieniące się kolory przyciągają wzrok. Żywica jest aksamitna i „ciepła” w dotyku. Dzięki temu, piórem pisze się bardzo przyjemnie. Nie jest ono zbyt ciężkie, więc nawet sporządzenie dłuższych zapisków nie będzie powodowało nadmiernego zmęczenia nadgarstka. Korpus został ozdobiony dwoma pierścieniami. Węższy oddziela oddziela korpus od nakrętki na zwieńczeniu korpusu, która skrywa system napełniania. Szerszy umieszczono pomiędzy korpusem a sekcją. Wygrawerowano na nim moty lilii, która znajduje się w herbie Florencji. Wyryto na nim także nazwę modelu. Zarówno klip jak i stalówka są metalowymi elementami wykonanymi perfekcyjnie. Szerokiemu pierścieniowi właściwie nic nie brakuje, chociaż kolejny raz wydaje się, że korzystniejsze byłoby zastosowanie głębszego, wykonywanego manualnie grawerunku.

Klip jest sprężysty. Jest to cecha większości modeli tego producenta. Dzięki łatwej możliwości jego odgięcia, nie będziemy mieli problemu z zamontowaniem pióra w kieszeni czy też do okładki notatnika. Pióro jest zamykane opatentowanym przez firmę Visconti systemem, który jest niezwykle wydajny. Wystarczy niewielki obrót skuwki potrzebny zarówno do zamknięcia jak i otwarcia pióra.

W modelu tym zamontowano dwukolorową stalówkę Dreamtouch, która jest wykonana z 23 karatowego palladu próby 950. Jest to ten sam Dreamtouch, którego już wielokrotnie dane mi było testować na łamach Zegarki i Pióra wobec czego zapraszam do zapoznania się z próbkami przygotowanymi przy pomocy takiej stalówki. Nie raz już podkreślałem, że stalówki Dreamtouch są doskonałe. Ich elastyczność, gładkie prowadzenie oraz mokra kreska sprawiają, że są dla mnie numerem jeden, który doskonale wpisuje się na przykład w moje preferencje.

Opisywane pióro jest w rozmiarze większym tzw. oversize. Z tego względu jest ono zasilane podciśnieniowym systemem power filler. W ofercie znajduje się także wersja medium, która może być zasilana nabojami lub za pomocą konwertera.

Podsumowanie:

Visconti Medici to piękne i reprezentacyjne pióro wieczne. Trzeba przyznać, że jest to bardzo udane rozwinięcie regularnej oferty tego producenta. Można powiedzieć, że Medici kontynuuje najlepsze wzorce, z których znane są pióra Visconti. Atrakcyjna i funkcjonalna forma, przyciągająca wzrok kolorystyka i przemyślane rozwiązania składają się na bardzo dobre pióro wieczne, które mogę zdecydowanie polecić.

Podziękowania dla firmy INNER – TOMAR S. C. będącej dystrybutorem marki Visconti za dostarczenie pióra do testu.

4 odpowiedzi »

  1. Po Pana prezentacji pióro znalazło się w moich priorytetach zakupowych. Mógłbym prosić o podanie choćby wagi i długości pióra po zdjęciu skuwki ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s