ATRAMENTY

Leonardo Officina Italiana Verde Foresta – Green – test

Marka Leonardo jest na naszym rynku jeszcze słabo znana. Nic dziwnego, gdyż jej pojawienie się było w dużej mierze związane z wyprzedawaniem zasobów firmy Omas. Można powiedzieć, że Leonardo w dużej mierze kultywuje wzornictwo po tym znanym włoskim producencie. Stosunkowo szybko uzupełniono ofertę piór wiecznych o linię atramentów, w kilku popularnych kolorach.

Opakowanie:

Kartonowe opakowanie jest ciekawe. Z jednej strony interesujące wzornictwo połączone z ciekawą grafika oraz dobrej jakości kartonem wydaje się być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Łyżką dziegciu jest natomiast fakt, że kartonowe pudełko jest nieco zbyt wiotkie i nawet pod niedużym naciskiem, jego forma ulega zdeformowaniu. Rozeta, przez którą wyjmujemy kałamarz jest z pewnością pomysłowa, lecz jeżeli będziemy chcieli zachować kartonowe opakowanie, będzie wymagała chwili zastanowienia podczas wkładania kałamarza. Buteleczka przywodzi na myśl atramenty firmy Montegrappa. Sześciokątny kształt naczynia zestawiono z zakrętką, która niestety niejednokrotnie potrafi przysporzyć sporo problemów przy otwieraniu. Nawet przeciętnie mocne dokręcenie może zaowocować problemem z jego ponownym otwarciem po pewnym czasie. Wtedy bez odpowiedniego kawałka skóry bądź gumy nie otworzymy kałamarza. Wizualnie całość prezentuje się ładnie, ale funkcjonalnie moim zdaniem wymaga przeprojektowania bądź przynajmniej zastosowania innego materiału (a może chociaż mocniej karbowanych ścianek) zakrętki.

Prosta i czytelna etykieta zawiera informację o tym kto atrament wyprodukował, jaki to kolor oraz o pojemności kałamarza wynoszącej 40ml. Zawarto również wzmiankę, że atrament jest wysokiej jakości oraz że wyprodukowano go we Włoszech.

Atrament:

Zielony, wręcz szmaragdowy kolor prezentuje się ciekawie i atrakcyjnie na papierze. Barwa nie jest może specjalnie unikalna, ale brak domieszek kolorystycznych z pewnością będzie atutem dla każdego, kto szuka raczej klasycznego zielonego koloru. Nasycenie jest bardzo dobre – pisany tekst jest bardzo czytelny, a kolor jest wyrazisty.

Strzępienia nie zanotowałem. Przebijanie w minimalnym zakresie występuje jedynie na podłożach o niskiej jakości.

Cieniowanie jest bardzo dobre. To samo można napisać o przepływie. Podawanie cieczy następuje szybko i sprawnie niezależnie od sytuacji, a stalówka jest dobrze nawilżana.

Atrament wysycha raczej powoli. Na wynik miał oczywiście wpływ zastosowanego podłoża (Rhodia DotPad zdecydowanie nie należy do papierów o dużej chłonności) wraz ze stalówką „B” pióra Lamy Al-star, ale bez wahania można napisać, że są produkty, które w tej kategorii wypadają korzystniej. Jeżeli jednak nie zamykacie notesu co chwila, to prawdopodobnie nie będzie to powodem jakiegokolwiek dyskomfortu.

Wodoodporność wypada mizernie. Woda wypłukuje dosyć skutecznie zapisany przez nas tekst uniemożliwiając odczytanie treści notatek.

Podsumowanie:

Leonardo Officina Italiana Verde Foresta – Green to z pewnością bardzo dobry atrament, o ile tylko nie szukamy produktu wodoodpornego i szybkoschnącego. Atrament ma atrakcyjny, nieco klasyczny kolor i bardzo dobre właściwości. Wydaje się, że pewnego dopracowania wymaga opakowanie, a przede wszystkim zakrętka, która niejednokrotnie jest powodem solidnej irytacji, gdy nie możemy jej odkręcić. Zawartość kałamarza jest jednak jak najbardziej godna polecenia (z zastrzeżeniem zawartym na początku tego podsumowania).

casadellastilografica_logoChciałbym podziękować sklepowi Casa della Stilografica za dostarczenie atramentu do testu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s