PIÓRA WIECZNE

Visconti San Miniato Limited Edition – recenzja

San Miniato Al Monte to bez wątpienia jeden z najbardziej wyjątkowych zabytków we Florencji. Jego położenie na wzgórzu, z którego widać przepiękną panoramę stolicy Toskani sprawia, że jest to miejsce niezwykle klimatyczne. Pomimo tego, wydaje się, że turyści częściej odwiedzają pobliski Plac Michała Anioła, co jest o tyle korzystne dla San Miniato, że w jego wnętrzu i otoczeniu nadal czuć pewną aurę tajemniczości i spokoju. Wchodząc po szerokich stopniach nie spodziewamy się, że wkraczając do wnętrza znajdziemy się w miejscu, w którym na się wrażenie, że czas się zatrzymał. Kościół zbudowano na miejscu wczesnochrześcijańskiej świątyni. Pierwsze prace budowlane prowadzono już w latach 1013-1018. Do najważniejszych elementów we wnętrzu należy renesansowa kaplica zbudowana w 1448 roku przez Michelozzo. Marmurowa fasada z geometrycznymi wzorami powstawała od roku 1090. Tworzenie takich elementów jest niezwykle pracochłonne, o czym najlepiej świadczy fakt, że górna część elewacji pochodzi z XII wieku. Jej budowę finansowała od 1288 roku Arte di Calimala (cech kupców sukiennych).

Firma Visconti również wywodząca się z Florencji (nasz artykuł na ten temat) przygotowała edycję limitowaną, której motywem przewodnim jest właśnie kościół San Miniato Al Monte. Producent przygotował dwa warianty wykonane z zielonego oraz białego marmuru. Każdy z wariantów obejmuje 155 egzemplarzy. Zanim przejdziemy jednak do opisu samego pióra, należy wspomnieć choć krótko o opakowaniu. Pióro jest oferowane w dużym i okazałym pudełku, w kolorze biało srebrnym. Na jego przedniej ściance umieszczono dwie płytki w kolorze złotym. Na jednej umieszczono logo producenta, a na drugim pojawia się rysunek elewacji kościoła wraz z nazwą. Całość prezentuje się niezwykle elegancko. Pudełko (a właściwie ekspozytor) jest rozsuwane. W jego wnętrzu znajdziemy element pełniący jednocześnie rolę uchwytu na pióro. Wykonano go z metalu oraz drewna pochodzącego prawdopodobnie z drzewa oliwnego. Prostota i elegancja tego opakowania stanowi doskonałe tło dla głównego produktu.

Samo pióro również prezentuje się elegancko. Zielony marmur z delikatnie pofalowaną powierzchnią przypomina nieco kolumnę. Kamień ten jest niezwykle charakterystyczny dla architektury włoskiej. Proste w formie elementy metalowe uzupełniają całość niczym okucia. Wspomniane elementy wykonano z pozłacanego srebra. Dysk wieńczący korpus ozdobiono motywem słońca, na którym nabito indywidualny numer konkretnego egzemplarza. Pierścienie osadzone w miejscu styku skuwki i korpusu powielają kształt elementu umieszczonego na zakończeniu skuwki. Na płaskiej powierzchni wygrawerowano wzór gwiazdy. Całość dopełniono lekko wygiętym klipsem, na którym umieszczono nazwę producenta.

Sekcja jest ukształtowana tak, że pióro trzyma się w ręku wygodnie. Pewien dyskomfort może powodować jedynie dla niektórych osób uskok pomiędzy sekcją a pozostałą częścią korpusu. Pióro nie jest też lekkie ani małe. 155 milimetrów długości oraz waga wynosząca 80g raczej predysponuje to pióro w roli narzędzia do składania podpisów, aniżeli do kilkugodzinnego sporządzania notatek. Niemniej jest ono całkiem komfortowe i dla kogoś, kto lubi duże i często nielekkie pióra, będzie to dobry wybór. Jego forma i detal wydają się być tworem powstałym w okresie budowy kościoła.

Pióro w liczbach:

  • długość pióra zamkniętego: 151mm
  • długość pióra otwartego: 138,5mm
  • długość skuwki: 57,5mm
  • średnica skuwki: 18mm
  • średnica korpusu: 17mm
  • waga: 80g

Wykonana z 18 karatowego złota próby 750 stalówka, powiela kształt charakterystyczny dla tego producenta od wielu lat. Jest jednak zmiana w stosunku do stalówek, z których jeszcze do niedawna było kojarzone Visconti – chodzi o materiał. Visconti powraca do złota, z którego wykonywali stalówki wiele lat temu, a które później zastąpiono palladem. Klienci mogą wybierać spośród grubości EF, F, M, B oraz Stub.

Pióro jest zasilane systemem power filler, do którego dostęp otrzymujemy po odkręceniu korpusu od sekcji.

Podsumowanie:

Visconti San Miniato Limited Edition to z pewnością bardzo atrakcyjna propozycja dla osób ceniących sobie włoską architekturę i jej historię. Ciekawy projekt, elegancka stylistyka oraz wielkość limitacji sprawiają, że będą to dobrze wydane pieniądze. Aby stać się właścicielem tego pióra, trzeba zapłacić 15 900 złotych. Nie jest to mało, ale patrząc na ogól cech oraz na ceny konkurencji, kwota ta wydaje się w pełni adekwatna do produktu. Niezmiernie cieszy mnie, że pojawiła się edycja produktu poświęcona temu niezwykłemu miejscu i budynkowi.

Podziękowania dla firmy INNER – TOMAR S. C. będącej dystrybutorem marki Visconti za dostarczenie pióra do recenzji.

1 odpowiedź »

  1. Miałem kiedyś podobne pióra. Są po prostu niesamowite. Wrażenie robi grafika i kolor tego pióra. Z sentymentem wspominam tamte pióra.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s