PIÓRA WIECZNE

Visconti Divina Elegance Blue – test

Tytułowy produkt (w rozmiarze tzw. oversize) z serii Divina jest obecnie jednym z topowych modeli regularnej kolekcji piór firmy Visconti. Divina stała się zresztą jednym ze znaków rozpoznawczych tej florenckiej firmy, będąc udaną kontynuacją poszukiwania formy opartej na kwadraturze koła, którą znamy z linii Opera. Kolejnym etapem było poszukiwanie tzw. boskiej proporcji, której początkiem był właśnie model Visconti Divina Proporzione, od którego rozwinęły się późniejsze warianty kolekcji Divina.

Wielościenna, podłużna forma została obrócona wokół własnej osi, co nadaje jej spiralnego kształtu. Prowadzi to zarówno do tak oczywistych skojarzeń architektonicznych jak ozdobne tralki i kolumny, jak i do mniej konwencjonalnych jak podobieństwo do łańcucha DNA. Taka forma jest nie tylko dynamiczna i ciekawa, ale i funkcjonalna, gdyż zachowuje zdecydowaną większość cech klasycznych piór o kształcie cylindrycznym. Krawędzie zostały podkreślone za pomocą metalowych pasków.

Skuwkę, sekcję i korpus wykonano z żywicy o perłowo-niebieskim odcieniu. Bogactwo przejść tonalnych pomiędzy fragmentami jasnymi i ciemnymi sprawia, że pióro prezentuje się doskonale. Jego ciemna barwa prezentuje się równocześnie naprawdę elegancko. Daje się odczuć, że materiał z którego wykonano produkt jest wysokiej jakości. Skuwkę wieńczy logo producenta. Na skuwce znajdziemy klips w kształcie łuku, który jest tak charakterystyczny dla produktów Visconti.

Pióro posiada charakterystyczny dla Visconti system zamykania. Zastosowano rozwiązanie, które jest wypadkową pomiędzy zatykaniem, a zakręcaniem. Wystarczy bowiem obrót o około 30 stopni by skuwka znalazła się na swoim miejscu. W dodatku, w jej wnętrzu znajduje się sprężyna, która zabezpiecza ten element przed samoistnym odbezpieczeniem. Rozwiązanie to działa niezwykle sprawnie.

Na zakończeniu korpusu znajdziemy niewielki metalowy element będący w istocie odpowiedzialnym za napełnianie pióra. Jest to wysuwane pokrętło systemu piston filler. Rozwiązanie to jest naprawdę proste i bardzo skuteczne. W tym przypadku nie potrzebne było umieszczanie pokrętła tłoka pod odkręcaną zaślepką, którą każdorazowo musielibyśmy zdejmować podczas napełniania.

Pióro w liczbach:

  • długość pióra zamkniętego: 152mm
  • długość pióra otwartego: 138mm
  • długość skuwki: 60mm
  • średnica skuwki: 16,8,,
  • średnica korpusu: 14mm
  • waga: 42g

W piórze zamontowana została już nowa, wykonana z 18 karatowego złota stalówka. Visconti od pewnego czasu powraca do złota zamiast palladu. Trudno mi ocenić czy to dobry krok – z jednej strony stalówki złote są klasycznym wyborem, ale muszę przyznać, że palladowy Dreamtouch należy do moich ulubionych. Złota stalówka jest nieco bardziej sztywna – cechuje się większą sprężystością. Nadal można uzyskać całkiem sporą zmianę szerokości linii, jednak potrzeba do tego użycia większej siły aniżeli w przypadku stalówki palladowej. Ilość podawanego atramentu jest spora, ale nie jest ona nadmiernie duża. W porównaniu do stalówek Dreamtouch, złota stalówka jest nieco mniej mokra.

Podsumowanie:

Visconti Divina Elegance Blue to piękne, duże i bardzo dobrze wykonane pióro wieczne. Gabaryty sprawiają, że pióro zdecydowanie można zaliczyć do modeli reprezentacyjnych, a ciekawa forma dopełnia całość. Pióro wyceniono na 5000zł co nie jest kwotą niską, jednak cena jest moim zdaniem uzasadniona. Bardzo dobre wykonanie, wysokiej jakości materiały oraz świetne właściwości piśmiennicze są wystarczającym uzasadnieniem. Zdecydowanie polecam każdemu, kto rozgląda się za ciekawym produktem w takim budżecie.

Podziękowania dla firmy INNER – TOMAR S. C. będącej dystrybutorem marki Visconti za dostarczenie pióra do recenzji.

3 odpowiedzi »

  1. Mam tę wspaniałość (stalówka niestandardowa na zamówienie) i polecam. Wysysa atrament w zawrotnym tempie, ale przy innych zaletach nie jest to wielki problem.

  2. Pióro ma oryginalny kształt. Co w pewien sposób wyróżnia je wśród innych tego typu piór. Ktoś jak zdecyduje się na kupno takiego pióra w żadnym wypadku nie straci.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s